«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα πρόκρισης, 3-1 τη Στεάουα στου Ρέντη

Με… ανατροπή, 13 άσους και 15 μπλοκ ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 της Στεάουα στον πρώτο αγώνα για τους 8 του Challenge Cup και θέλει 2 σετ για να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Οι Ρουμάνοι ξεκίνησαν καλύτερα, αιφνιδιάζοντας τους Πειραιώτες (16-19), οι οποίοι παρόλα αυτά ισοφάρισαν σε 21-21. Οι γηπεδούχοι διεύρυναν στο 3-0 το σερί τους και πέρασαν μπροστά σκορ με 22-21, ύστερα από επίθεση του Ιντάλγκο.  Μετά το 23-22 το οποίο διαμόρφωσε ο Στερν οι φιλοξενούμενοι με ένα χαμένο σερβίς του Παπαγγελόπουλου και δύο άσους του Πέτα έφεραν το 0-1.
Η εικόνα άλλα μετά το 10-8 του β’ σετ και ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός με τον Δαλακούρα να δίνει λύσεις και τον Γκουσταβάο να μπαίνει στο ματς βοηθώντας πάνω στο φιλέ. Οι ερυθρόλευκοι πιέζοντας από το σερβίς έφτασαν εύκολα στο 2-1, ενώ στο δ’ σετ είχαμε μάχη μέχρι το 16-16 που έγινε 19-16 με τα εξαιρετικά σερβίς του Γκουσταβάο κι ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 9-3 έφτασε στη νίκη.
Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-16
3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-13, 25-16
4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 25-19
Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-16, 25-16, 25-19) σε 94′.
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 35 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι της Στεάουα προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (8/10 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 20 (13/30 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 1 (0/2 επ., 1 άσσο, 60% υπ.–60% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/2 επ., 2 άσσοι), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (13/26 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ.-38% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 47% υπ.–47% άριστες),  Κολτσιάκης (λ), Γκουσταβάο 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος, Δαλακούρας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ.–65% άριστες).
ΣΤΕΑΟΥΑ (Μπόγκνταν Κότνικ): Πέτα 9 (5/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.-43% άριστες), Βόλογκα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ματέι 19 (17/37 επ., 2 μπλοκ), Γουίλσον 5 (2/10 επ., 3 μπλοκ), Πόκερσνικ 9 (9/21 επ., 51% υπ.-37% άριστες), Κόστιτς 3 (3 άσσοι) / Λάκσεβιτς (λ, 24% υπ.-19% άριστες), Σόμπαλα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Ντουμίτρου Ιφτίμε 1 (1/3 επ., 43% υπ.-29% άριστες), Μπόντεα 1 (1/1 επ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Αλμπέρτο Τζουλιάνι (προπονητής του Ολυμπιακού): «Κατά τη γνώμη μου ξεκινήσαμε νευρικά στο πρώτο σετ, στη συνέχεια βελτιωθήκαμε, η Στεάουα είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, τη ξέραμε πολύ καλά, τη περιμέναμε να παίξει καλά όπως και έγινε, και βεβαίως είμαστε χαρούμενοι για τη πρώτη νίκη που ήρθε αλλά πρέπει να συγκεντρωθούμε γιατί και το δεύτερο παιχνίδι θα είναι επίσης δύσκολο. Το break point ήταν το κλειδί του αγώνα, ειδικά στο μπλοκ. Σε κάποιες δύσκολες επιθέσεις ακουμπήσαμε αυτές τις μπάλες, ήταν πολύ σημαντικό. Επίσης, το πώς διαχειριστήκαμε τα δύσκολα σερβίς τους. Το δεύτερο ματς ελπίζω να έχει την ίδια εξέλιξη με το σημερινό. Σεβόμαστε πολύ τη Στεάουα καθώς είναι μια πολύ δυνατή ομάδα και θέλουμε να συγκεντρωθούμε σε αυτό το παιχνίδι».
Σαλβαδόρ Ιντάλγκο: «Σε αυτή τη φάση που έχουμε φτάσει, όλες οι ομάδες είναι πολύ καλές και παίζουν πολύ ανταγωνιστικό βόλεϊ. Στο πρώτο σετ, κατάφεραν και μας έβγαζαν από το δικό μας σερβίς. Δεν μπορούσαμε, λοιπόν, να κατακτήσουμε 2-3 πόντους σερί, για να πάρουμε κεφάλι στο σκορ. Όταν τους πιέζαμε, έβρισκαν συνεχώς λύσεις. Αυτό άλλαξε στη συνέχεια, βελτιωθήκαμε στην υποδοχή μας, η μπάλα πήγε στον πασαδόρο μας και επιθετικά ήμασταν όπως έπρεπε να είμαστε. Επιπλέον, βελτιωθήκαμε πολύ και στο μπλοκ. Αυτά τα δύο μας έδωσαν τις λύσεις για τη συνέχεια. Από το δεύτερο σετ, βελτιώσαμε πολύ και το σερβίς μας. Παίξαμε πολύ πιο επιθετικά, με περισσότερη ενέργεια. Αυτό μας έδωσε λύσεις και στο μπλοκ. Αντιδράσαμε πολύ καλά και στο δικό τους το σερβίς. Γενικά, ίσως κάναμε το καλύτερο φετινό μας παιχνίδι, παίξαμε σαν πραγματική ομάδα, είμαστε φέτος μια δεμένη ομάδα, μαζί στα κάτω μας, μαζί και στα πάνω μας και ελπίζω, να συνεχιστεί αυτό το δέσιμο και στη συνέχεια».