«Έσπασε το ρόδι» ο Πήγασος, 3-0 τον Άθλο Ορεστιάδας

Την πρώτη του νίκη στη Volley League πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής 13 Νοεμβρίου στην Πολίχνη ο Πήγασος. Η ομάδα του Ηρακλή Θεοδώρου, με κορυφαίους τους Αρμενάκη, Κομητούδη, Μαυροβουνιώτη σε ένα ακόμη ντέρμπι νεοφωτίστων, μετά το Λιγκ Καπ «Ν. Σαμαράς» επικράτησε με 3-0 (25-22, 27-25, 25-17) επί του Άθλου Ορεστιάδας και στο πρωτάθλημα,  στο ματς που έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής.

Στο α’ σετ ο Πήγασος Πολίχνης κατάφερε μετά το 8-8 να χτίσει με πρωταγωνιστές Μίλη και καλές άμυνες του Μπαρέτο μία διαφορά 3-4 πόντων την οποία παρά την προσπάθεια του Άθλου που κυνηγούσε στο σκορ τους γηπεδούχους μέχρι τέλους κέρδισε το α’ σετ με 25-22.

Το β’ σετ ήταν το πιο δραματικό με τις δύο ομάδες πέρα από σπουδαίο θέαμα να χαρίζουν και απίστευτες συγκινήσεις. Οι γηπεδούχοι παίρνοντας από την αρχή από λάθη των φιλοξενούμενων μία σημαντική διαφορά προηγήθηκαν 12-8 με τον κορυφαίο του αγώνα Τόλη Αρμενάκη να ανεβάζει τη διαφορά με άσο στο +5, 20-15. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, με καλό σερβίς του Ντε Πρα μείωσαν στον πόντο, 22-21, αλλά ο Πήγασος έφτασε σε σετ μπολ 24-22. Ο Ριζόπουλος «έσβησε» το πρώτο, 24-23, ενώ ο άσος του Γκλαντστόουν Τζούνιορ έφερε το 24-24. Ο Άθλος Ορεστιάδας για πρωτη φορά έφτασε σε σετ μπολ με μπλοκ του Αλγκούλ, αλλά οι Θεσσαλονικείς από χαμένο σερβίς του Τζούνιορ και άουτ επίθεση του κορυφαίου των φιλοξενούμενων Γκένοφ, έφεραν ξανά σε στε μπολ τον Πήγασο, που με το αδιαπέραστο τείχος του MVP Αρμενάκη, πανηγύρισε με 2-0, 27-25 τον πρώτο του φετινό βαθμό στη Volleyleague.

Το γ’ σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο των γηπεδούχων, με τον Άθλο Ορεστιάδας να παρακολουθεί το σκορ έως τους πρώτους 10 πόντους, 5-5. Από το καλό σερβίς του πολύ καλόύ Κομητούδη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 9-5, ενώ ο άσος του Αρμενάκη και το μπλοκ άουτ του Μίλη ανέβασαν τη διαφορά στο +6 13-7 με τα χαμόγελα των παικτών της ομάδα του Ηρακλή να πλημμυρίζουν το «Αλέξανδρος Νικολαϊδης». Παρά τις αλλαγές του Ηλία Κρεούζη που επιστράτευσε τους Τσιουτσιουλούδη, Διαμαντίδη, αντί των Γκλαντστόουν Jr και Ριζόπουλο, η διαφορά «σκαρφάλωσε» στην υψηλότερη τιμή της, +9, 19-10 για τους γηπεδούχους που με ανεβασμένη ψυχολογία ολοκλήρωσαν μέσα σε αποθέωση από την κερκίδα με απόλυτη επιτυχία  την αποστολή τους, πανηγυρίζοντας με 3-0, 25-17 την παρθενική νίκη τους στη φετινή Volleyleague.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμ., Βασιλειάδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Παπαδοπούλου, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-22

2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 27-25

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-12, 25-17

*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 2 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 27-25, 25-17) σε 95′

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 1 (1/2 επ.), Πένα 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 73% υπ. – 47% άριστες), Μαυροβουνιώτης 16 (15/28 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Μήλης 11 (9/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 12 (6/9 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κανέλλος 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 88% υπ. – 62% άριστες), Σακόγλου, Κεσεσίδης.

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλάντστοουν 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάιο 11 (9/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (1 μπλοκ), Αλγκούλ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 20% άριστες), Γκένοφ 14 (13/28 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. – 62% άριστες) / Βελούδης (λ, 75% υπ. – 35% άριστες), Τσιουτσιουλούδης 1 (1/1 επ.), Τσολακίδης, Π. Μποζίδης.

Δηλώσεις

Ο προπονητής του Πήγασου Πολίχνης Ηρακλής Θεοδώρου δήλωσε: « Θεωρώ πως δεν ευνοηθήκαμε στην αρχή του προγράμματος και την πίεση που δεχθήκαμε από τους ισχυρούς αντιπάλους. Η ομάδα έχει δείξει μια καλή αγωνιστική εικόνα, ήξερα ότι ήταν θέμα χρόνου να κάνουμε την πρώτη μας νίκη. Περιμέναμε έναν Άθλο ο οποίος έκανε μια σπουδαία εμφάνιση στην έδρα του απέναντι στον Ολυμπιακό, αλλά πραγματικά όλα τα παιδιά, όλο το τιμ προσπάθησαν όλη την εβδομάδα, χαρτογραφήσαμε τον αντίπαλο εξαιρετικά και σήμερα μας βγήκε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι και ετσι πήραμε αυτή τη σημαντική νίκη. Θεωρώ ότι είναι συνδυασμός, να το πούμε ως μια αγωνιστική ανάκαμψη. Έρχεται μια δύσκολη συνέχεια, μεγάλη πορεία σε ένα δύσκολο πρωτάθλημα όμως είμαστε εδώ να το παλέψουμε».

Ο διαγώνιος του Πήγασου Πολίχνης Νίκος Μίλης είπε: « Ο στόχος μας σίγουρα επιτευχθεί, παίξαμε με την Ορεστιάδα η οποία ερχόταν με ψυχολογία μετά τον πόντο που πήρε από τον Ολυμπιακό. Γνωρίζαμε ότι δεν θα ήταν εύκολο παιχνίδι, φάνηκε κιόλας απ’ ότι δεν τους αφήσαμε να πάρουν το προβάδισμα. Διαβάσαμε πάρα πολύ καλά, κάναμε όλη την εβδομάδα σκληρή προπόνηση για να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε την Ορεστιάδα και πιστεύω ότι τα καταφέραμε και φέραμε το τρίποντο στην ομάδα, το πρώτο στην α1 και είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι για αυτό».

Ο τεχνικός του Άθλου Ορεστιάδας, Ηλίας Κρεούζης επεσήμανε: «Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στον Πήγασο, έπαιξε με σωστό πλάνο και κέρδισε δίκαια. Εμείς από αυτό το ματς δεν καταφέραμε να πάρουμε ούτε σετ, η εμφάνισή μας ήταν κάκιστη, το μυαλό των αθλητών μας ήταν ακόμη στο ματς με τον Ολυμπιακό, ενώ δεν μπορούσαμε σε καμία φάση να μπούμε στο ρυθμό του αγώνα. Δε ήμασταν καθόλου ανταγωνιστικοί, ακόμη και το β’ σετ ήταν με λάθη του Πήγασου και όχι με δικό μας καλό βόλεϊ. Σήμερα εμφανιστήκανε όλα τα προβλήματα που είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι υπάρχουνε και όλη την επόμενη εβδομάδα έχουμε πάρα πολύ δουλειά. Αρχικά πρέπει να λύσουμε τα θέματα που προκύψανε αγωνιστικά, τα τεχνικά και τα τακτικά. Σήμερα δεν ήμασταν εδώ, ήμασταν σε άλλο γήπεδο…»

Ο ακραίος της ομάδας της Ορεστιάδας, Βασίλης Μποζίδης υποστήριξε: «Η ομάδα μας προσπάθησε για το καλύτερο και αρχικά ήταν ισάξιος αντίπαλος. Στη συνέχεια «χάλασαν» αρκετά πράγματα στο παιχνίδι μας, ο Πήγασος έπαιξε πολύ ωραίο βόλεϊ, ήταν ανώτερος από εμάς και πήρε δίκαια τη νίκη».