ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ευρωβόλεϊ Ανδρών: Κοίταξε την Ιταλία στα μάτια αλλά λύγισε η Εθνική

Διαβασμένη, απελευθερωμένη αλλά και σίγουρη για τον εαυτό της, η Εθνική ανδρών κοίταξε στα μάτια την Ιταλία, προηγήθηκε 1-0 σετ, έχασε στις λεπτομέρειες το δεύτερο σετ και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στην δεύτερη αναμέτρηση της ημέρας στον πρώτο όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Μια φανταστική Εθνική ψυχωμένη, μπήκε πίεσε στο σερβίς, κράτησε την υποδοχή και κατάφερε να πανικοβάλλει τους Ιταλούς. Ο Φιλίποφ μοίρασε εξαιρετικά, η διαφορά έφτασε στο 12-6 με τους αντιπάλους βρίσκονται σε “τρικυμία”. Η σκουάντρα ατζούρα μείωσε σε 17-14, αλλά η Ελλάδα αποφασισμένη άνοιξε ξανά τη διαφορά 20-15 για να έρθει ο Θοδωρής Βουλκίδης να υπογράψει με 2 άσους το 25-17!

Στο δεύτερο σετ, η Ιταλία ήταν σίγουρο ότι θα αντιδρούσε με τον Χουαντορένα να παίρνει μπροστά (9-14) και να διατηρεί αυτή τη διαφορά του +5 μέχρι το 17-22. Η Εθνική ππήρε την αλλαγή και ο Ανδρεόπουλος (που είχε βάλει από πιο νωρίς τον Κουμεντάκη αντί Φράγκου) πέρασε τον Ράπτη για το σερβίς αντί του Ζουπάνη με τον ταλαντούχο άσο να πιέζει και να μειώμει σε 20-22, ενώ στο 21-23 ήταν ο Κουμεντάκης με δύο άσους έφερε το σκορ στα ίσα. Ωστόσο, ο Ζάιτσεφ πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-24 και ο Χουαντορένα ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ (23-25).

Στο τρίτο σετ η γαλανόλευκη και πάλη προηγήθηκε 6-4 με άουτ του Ζάιτσεφ, ωστόσο η Ιταλία ισοφάρισε γρήγορα σε 7-7 με τον Χουαντορένα που έδωσε μεγάλη ανάσα στο σκοράρισμα για το 11-15! Ο Ανδρεόπουλος πέρασε Κουμεντάκη, Βουλκίδη, αλλά η διαφορά δεν έκλεισε παρά μόνο προς το φινάλε όταν με δύο άσους του Ράπτη έγινε το 19-24 για να τελειώσει το σετ με επίθεση του Χουαντορένα στα… τρία μέτρα.

Στο τέταρτο σετ  οι Ιταλοί πήραν κεφάλι απο νωρίς (6-14) ενώ είχε περάσει στο σετ ο Ράπτης αντί του Φράγκου. Ωστόσο, δεν τα παράτησε λεπτό η ομάδα του Ανδρεόπουλου και με τα σερβίς του Ράπτη πλησιάσε σε 11-15 με τον Τζιανέλι να τελειώνει το σετ με 18-25.

Τα σετ: 3-1 (17-25, 25-23, 25-19, 25-18) σε 115′

ΙΤΑΛΙΑ (Μπλενγκίνι): Χουαντορένα 21 (19/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 39% άριστες), Τζιανέλι 10 (6/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ζάιτσεφ 12 (10/26 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Πιάνο 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ρουσό 1 (1/2 επ.), Αντόνοφ 7 (7/14 επ., 42% υπ. – 21% άριστες) / Κολάτσι (λ, 56% υπ. – 28% άριστες), Μπαλάσο (λ), Καντελάρο 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάνζα, Ανζάνι.

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 15 (13/28 επ., 2 άσσοι), Φιλίποφ 1 (1/2 επ.), Πετρέας 4 (4/8 επ.), Πελεκούδας 7 (7/13 επ.), Φράγκος 5 (5/15 επ., 63% υπ. – 33% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (13/31 επ., 71% υπ. – 42% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 82% υπ. – 45% άριστες), Ζήσης (λ), Κουμεντάκης 2 (0/3 επ., 2 άσσοι, 40% υπ. – 20% άριστες), Ράπτης 4 (2/5 επ., 2 άσσοι, 25% υπ. – 25% άριστες), Βουλκίδης 3 (1/4 επ., 2 άσσοι).