Έχασε βαθμό ο ΑΟ Θήρας από τον μαχητικό Ηλυσιακό

«Δια πυρός και σιδήρου» πέρασε στο ΔΑΠΠΟΣ ο Α.Ο. Θήρας για να φτάσει τελικά έπειτα από περίπου 2 ώρες συγκλονιστικού παιχνιδιού με 3-2 (25-17, 25-21, 22-25, 22-25, 15-12) στη νίκη επί του σκληροτράχηλου Ηλυσιακού, που αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0, στο ματς της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague, διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη και έφυγε από το νησί με έναν πολύτιμο βαθμό.

Από την άλλη πλευρά η γηπεδούχος ομάδα, που μετά το 2-0, είχε την ευκαιρία να φτάσει στο τρίποντο,  έδειξε σε ένα ακόμη φετινό ματς σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, που τελικά όμως δεν της κόστισαν όπως έγινε κόντρα στην ΑΕΚ.

Η γηπεδούχος ομάδα του Βλάντιμιρ Βάσοβιτς μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πήρε μεγάλο προβάδισμα με 14-4. Η ομάδα των Ιλισίων, αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε με ένα επιμέρους σερί, 2-8 να μειώσει σε 16-12. Ο Α.Ο. Θήρας ωστόσο, έδειξε σοβαρότητα και τελικά έπειτα από δύο χαμένα σετ μπολ, έκανε με επίθεση της Κιουτσούκη το 1-0, με 25-17.

Στο β’ σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι και το 15-15, αλλά κάπου εκεί η νησιώτικη ομάδα με Μερκάδο πάτησε γκάζι και ζευγάρωσε δια χειρός Κέτσμαν τα κερδισμένα της σετ 2-0 με 25-21.

Στο γ’ σετ η σκληροτράχηλη ομάδα της Κάταλιν Κις προσπάθησε να μείνει ζωντανή και έχοντας το προβάδισμα από την αρχή, έφτασε τη διαφορά στο  +7 και παρά τις αλλαγές του Βάσοβιτς, Τσοχατζή αντί Μπόζιτς και Ζιώγα αντί Μεκράδο, οι “κιτρινόμαυρες” μείωσαν με αόυτ επίθεση της Λάνγκεκερ σε 2-1 με 22-25.

Στο 4ο σετ μέχρι το το 8-8 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, αλλά στη συνέχεια ο Ηλυσιακός με το πολύ καλό παιχνίδι και άσους της Πένε, πήρε σαφές προβάδισμα με 10-18.  Παρόλα αυτά ο Α.Ο Θήρας δεν τα παράτησε, μείωσε σε 19-23, οι φιλοξενούμενες έφτασαν σε σετ σετ μπολ 24-20 και τελικά ο Ηλυσιακός ισοφάρισε με 22-25 σε 2-2 σετ στέλνοντας το ματς στο ται μπρεικ.

Στο 5ο σετ ο Α.Ο. Θήρας με την Μερκάδο να προσπαθεί να πάρει την ομάδα στις πλάτες προηγήθηκε με 8-5. Ακολούθησε μία πεντάλεπτη διακοπή λόγω προβλήματος στο ηλεκτρονικό φύλλο αγώνος η οποία δεν επηρέασε τις γηπεδούχες που μετά το 13-9, παρά τη σθεναρή αντίσταση της ομάδας των Ιλισίων, έφτασαν στη νίκη 3-2 σετ, με 15-12.

Διαιτητές: Νικάκης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Δρόσος, Γεωργοπούλου Α., Γραμματεία: Ιωάννου Μ..

1ο σετ: 8-1, 16-8, 21-15, 25-17
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 25-21
3ο σετ: 3-8, 12-16, 15-21, 22-25
4ο σετ: 7-8, 10-16, 14-21, 22-25
5ο σετ: 4-5, 10-7, 12-8, 15-12

*Οι πόντοι της Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-2 (25-17, 25-21, 22-25, 22-25, 15-12) σε 132′

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπόζιτς, Λάνγκεγκερ 13 (11/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Μερκάδο 26 (22/64 επ., 4 μπλοκ), Κέτσμαν 20 (19/37 επ., 1 άσσος, 48% υπ. – 30% άριστες), Κιουτσιούκη 10 (5/18 επ., 5 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 56% υπ. – 26% άριστες), Καλαποδά, Αδαμοπούλου, Τσοχατζή 1 (1 μπλοκ), Φάκη 1 (1/6 επ., 56% υπ. – 44% άριστες).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Κασδοβασίλη 7 (7/17 επ.), Πένε 21 (14/51 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 45% υπ. – 27% άριστες), Μπέντα, Μπορχανί 19 (15/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράντοβιτς 10 (9/30 επ., 1 άσσος), Αργυρίου 8 (6/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 45% υπ. – 32% άριστες), Βουλγαράκη (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Γαροφαλάκη, Αποστολάκη 2 (2/2 επ., 38% υπ. – 25% άριστες).

Η γνώμη του πάγκου

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Πρώτα απ’όλα συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου για τη νίκη. Το σημαντικό είναι η νίκη. Είχαμε καλή αρχή αλλά μετά δεν παίξαμε, γιατί ο αντίπαλος μας πίεσε. Βρήκαμε στο τέλος τις λύσεις και πήραμε τη νίκη. Είναι το τρίτο μας τάι μπρέικ φέτος και για πρώτη φορά νικήσαμε. Θα μάθουμε πράγματα από αυτή τη νίκη».

Κάταλιν Κις (Προπονήτρια Ηλυσιακού):
«Είμαι περήφανη που γυρίσαμε το παιχνίδι. Μετά από ένα δύσκολο ταξίδι τα κορίτσια ήταν έτοιμα. Αργήσαμε λίγο να βρούμε ρυθμό αλλά το σημαντικό είναι ότι τον βρήκαμε. Μόλις πιέσαμε παραπάνω στο σέρβις και βρήκαμε λίγο το μπλοκ-άμυνα καταφέραμε και γυρίσαμε το ματς. Είμαστε χαρούμενες για αυτόν τον βαθμό αλλά πιστεύω πως μπορούμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα».