Γ’ Όμιλος: «Έσπασε» το ρόδι ο Π.Α.Ο.

Ο Παναθηναϊκός με όπλο το μπλοκ σε ένα αρκετά νευρικό παιχνίδι κατάφερε να βρει ρυθμό και να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο σετ. Ωστόσο, η Λαμία αντέδρασε  στο δεύτερο σετ με τον Γιάννη Μελκά να ανακατεύει την τράπουλα, έχοντας ως κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Λεόν Ντα Σίλβα κατάφερε να ισοφαρίσει 1-1. Το τρίτο σετ ήταν κομβικής σημασίας με τον Παναθηναϊκό να είναι καλύτερος και πιο ψύχραιμος στο τέλος του σετ και να παίρνει σημαντικό προβάδισμα με 2-1 σετ.

Η ομάδα της Φθιώτιδας προσπάθησε να αντιδράσει, κάνοντας πολύ δυνατό ξεκίνημα στο τέταρτο σετ  +6 (9-3), αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Στιβαχτή να μοιράζει καλά το παιχνίδι και με υπεροχή στο μπλοκ  κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Με σερί 6-0 η ομάδα του Ανδρεόπουλου έφτασε τη Λαμία στο 13-13 (από 7-11), με τους τυπικά φιλοξενούμενους να μένουν από δυνάμεις και το Τριφύλλι να κατακτά το σετ και τη νίκη.

Η αλλαγή περιστροφής, καθώς επίσης η ψυχραιμία και η συγκέντρωση των παικτών του Παναθηναϊκού μετά τα μέσα του τρίτου σετ ήταν δυο στοιχεία που έδωσαν το προβάδισμα με 2-1 σετ στους τυπικά γηπεδούχους, διευκολύνοντάς τους να μπουν στο τέταρτο σετ πιο… λυμένοι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκινάει μετά από δυο χρόνια με το… δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις σε διοργάνωση ενώ αυτή είναι η δεύτερη νίκη του στο League Cup από τότε που δημιουργήθηκε ο θεσμός αυτός. Το κίνητρο φαίνεται να είναι υψηλό για το Τριφύλλι που θέλει να προκρθεί για πρώτη φορά στο Φάιναλ Φορ της διοργάνωσης.

Ο προπονητής του Π.Α.Ο, Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο και σκληρό παιχνίδι με καλή απόδοση και από τις δυο ομάδες και στις λεπτομέρειες στα τελειώματα των σετ η ομάδα μου φάνηκε ψύχραιμη και έκανε σωστές επιλογές» ενώ για το προσεχές ματς κόντρα στον οικοδεσπότη Παμβοχαϊκό, σχολίασε: «Έχουμε επίσης υπερβολικά δύσκολη αποστολή, η ομάδα του Βραχατίου είναι μεγάλη και πλήρης ομάδα. Από την άλλη εμείς θέλουμε σε κάθε παιχνίδι να δίνουμε την ψυχή μας και να διεκδικήσουμε ότι το καλύτερο»

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 3-1 (25-17, 21-25, 28-26, 25-21)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 16 (11/26 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Κουκ 17 (15/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ – 36% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (11/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 64% υπ – 50% άριστες), Χόι 12 (9/13 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 76% υπ – 52% άριστες), Αριστόπουλος, Λουκάς
Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 8 (5/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκιμαράες 20 (17/31 επ, 3 άσσοι, 60% πυ- 36% άριστες), Χήρας 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), ΜακΚίμπιν Ρίλεϊ 3 (3/3 επ), Αλεξίου 1 (1/7 επ, 33% υπ – 11% άριστες), Παπαδόπουλος 6 (6/21 επ), Καββαδάς 13 (10/20 επ, 3 μπλοκ 44% υπ – 20% άριστες) / Τσιπ (λ – 78% υπ – 44% άσιρες), Καρβούνης, Μαδούρας, Βλαχόπουλος.