Ιδανική πρεμιέρα για Π.Α.Ο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα σερί 8-0 (τεχνικό τάιμ άουτ) με μπλοκ και σερβίς να λειτουργούν περίφημα για την ομάδα του Ρούση, σε αντίθεση με τον Πανναξιακό που μπήκε αγχωτικά στην αναμέτρηση. Η ομάδα της Νάξου μείωσε σε 13-9, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και στρώνοντας την υποδοχή. Ο Κόβαζιτς ανακάτεψε την τράπουλα (Γιόβιτς, Κουτσιούκη) αλλά το εκπληκτικό ξεκίνημα των «πρασίνων» είχε δώσει από την αρχή του σετ προβάδισμα για να γίνει το 1-0 (25-16).

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε και πάλι με τον Παναθηναϊκό να παίρνει κεφάλι στο σκορ (11-8) και τον Πανναξιακό να μην μπορεί να βρει λύση στο επιθετικό ξέσπασμα της αθηναϊκής ομάδας και η διαφορά να εκτοξεύεται στο +10 (20-10). Το 2-0 (25-15) δεν άργησε να έρθει με τον Κόβαζιτς να προσπαθεί να αφυπνίσει τις αθλήτριές του.

Ο Πανναξιακός ανέβηκε στο τρίτο σετ (1-4), πίεσε τις γηπεδούχες με τις Διώτη, Σαλούστρου, Λαδένη να δίνουν λύσεις αλλά και… ψυχολογία. Ωστόσο, οι γηπεδούχες κατάφεραν να φανούν πιο ψύχραιμες στα σημεία και να τελειώσουν μπάλες με το τελικό 3-0 να φαντάζει δίκαιο.

Με το 2-0 σετ υπερ του, ο Παναθηναϊκός είχε ισχυρό προβάδισμα παρόλα αυτά όταν ο Πανναξιακός πήγε στο τρίτο σετ να δηλώσει την… παρουσία του στην πρεμιέρα. Εκεί, η πασαδόρος του Παναθηναϊκού, Σοριάνα Πατσέκο εμπιστεύτηκε δυο φορές την Ευαγγελία Μερτέκη, η οποία μαζί με ένα μπλοκ έδωσε τρεις σερί πόντους στο Τριφύλλι για να τελείωσουν οι όποιες ελπίδες… επιστροφής της φιλοξενούμενης ομάδας.

Η κερκίδα του Παναθηναϊκού έδειξε από την πρεμιέρα ότι και φέτος θα στηρίξει το τμήμα. Ο ρυθμός και η ενέργεια των φίλων της αθηναϊκής ομάδας έκαναν τη διαφορά αφού ο Πανναξιακός αιφνιδιάστηκε αγωνιστικά αλλά και… ψυχολογικά.

Ευχαριστημένος αλλά και συγκρατημένος, ο προπονητής του Π.Α.Ο, Γιώργος Ρούσης είπε: «Ήταν πολύ σημαντικό να ξεκινήσουμε με νίκη το φετινό πρωτάθλημα. Παίξαμε πολύ καλά δεδομένης της εποχής και για πρώτη αγωνιστική είχαμε αρκετά καλά εμφάνιση. Η αλήθεια είναι πως δεν το περιμέναμε τόσο εύκολο, ωστόσο τη Νάξο την περιμένω πιο καλή στη συνέχεια κ αι σίγουρα θα είναι ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος για την κάθε ομάδα. Ευχαριστούμε τον κόσμο που και σήμερα ήταν καταπληκτικός»

Από την άλλη, ο Ζόραν Κόβαζιτς ανέφερε: «Ήλπιζα ότι θα παίζαμε καλύτερα… Ήταν μια αρνητική έκπληξη για μένα, ειδικά η κακή λειτουργία στο μπλοκ που είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορούμε να βγάλουμε άμυνα και να έχουμε κόντρα επιθέσεις. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλά, κοντρόλαρε το παιχνίδι, είναι πιο δεμένη ομάδα απ’ ότι εμείς που χρειαζόμαστε χρόνο και δουλειά».

Τα σετ: 25-17, 25-15, 25-19
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (4/9 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Καββαδία 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 10 (7/16 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 29% άριστες), Βίλκου 12 (9/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τσίμα 11 (7/22 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 46% υπ. – 00% άριστες), Πατσέκο 8 (2/3 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (100% υπ. – 71% άριστες) / Χρήστου 1 (1 άσο)
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 2 (1/1 επ., 1 άσο), Λαδένη 3 (2/17 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 55% άριστες), Τσέσλιαρ 1 (1/3 επ.), Τοτσίδου 9 (7/20 επ., 2 άσοι, 59% υπ. – 47% άριστες), Εμμανουηλίδου 4 (3/9 επ., 1 άσο), Τσβετάνοβα 15 (15/36 επ.), Κελεσίδου –λ (66% υπ. – 38% άριστες) / Κιουτσούκη 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γιόβιτς 1 (1/1 επ.), Πασσιά)

16/03/2024

Σε τροχιά πλέι οφ ο Ηλυσιακός

Σε θέση πλέι οφ βρίσκεται ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ στην έδρα του Απολλώνιου και με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 25, ισοβαθμώντας...