Ιωνικός και ΕΑΟ Σπάτων στην κορυφή των Ομίλων

Χωρίς μεγάλες αλλαγές συνεχίστηκε το πρωτάθλημα Τοπικής Κατηγορίας 3 Γυναικών στους δύο ομίλους. Τόσο ο Ιωνικός όσο και ο ΕΑΟ Σπάτων συνέχισαν στην κορυφή των ομίλων τους.

Μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ιωνικός κάνοντας το 6 στα 6 στην έδρα του ΑΟ Κωφών. Ο Ιωνικός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και χωρίς προβλήματα έφτασε στο 0-3 παίρνοντας ακόμα τρεις βαθμούς και φτάνοντας στους 18.

Χωρίς χαμένο βαθμό συνέχισε και ο ΑΣΟΧ ”Φοίβος” που επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή Χαλκίδας. Η ομάδα της Χαλκίδας ήταν πολύ καλή στα δύο πρώτα σετ αλλά δεν κατάφερε να το «εξαργυρώσει» κατακτώντας κάποιο από αυτά. Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους οι παίκτριες του Φοίβου έφτασαν στο 3-0 χτίζοντας μεγάλη διαφορά από νωρίς στο τρίτο σετ.

Δύο ακόμα καθαρές νίκες είχε ο Α όμιλος. Ο ΑΣΠ Σάλαμμον επικράτησε του ΑΟ Σταμάτας με 3-1 σε ένα παιχνίδι που είχε μεγάλο ανταγωνισμό από το δεύτερο σετ και μετά ενώ το τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με 26-24 υπέρ των γηπεδούχων. Παρά την ολιγωρία του δεύτερους σετ, ο ΑΟ Οδυσσέας επικράτησε με 3-1 του Εθνικού. Με αυτή τη νίκη παρέμεινε ψηλά στη βαθμολογία και παράλληλα στο στόχο της πρόκρισης για το δεύτερο γύρο.

Συνέχισε χωρίς χαμένο βαθμό η ΕΑΟ Σπάτων που με 3-1 πήρε τη νίκη απέναντι στο ΜΕΣ Μαραθώνα και πάτησε κορυφή. Οι φιλοξενούμενες ήταν καλές στο δεύτερο σετ αλλά κατά τα άλλα η ομάδα των Σπάτων είχε πολύ καλή απόδοση και πλέον βρίσκεται στους 17 βαθμούς μετά από 6 αγώνες.

Δύο βαθμούς πίσω βρίσκεται ο ΑΣ Σπάτων “Γαία” μετά την ήττα από τον Ηρακλή Αγίου Δημητρίου. Οι παίκτριες του Ηρακλή Αγίου Δημητρίου ήταν καλύτερες στα κομβικά σημεία του αγώνα, τόσο στο πρώτο όσο και στο τέταρτο σετ, και πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη με 3-1 που έριξε τον ΑΣ Σπάτων “Γαία” από την κορυφή και παράλληλα έβαλε την ομάδα του Ηρακλή για τα καλά στο παιχνίδι της πεντάδας.

Νίκη στο τάι μπρέικ και χαμένος βαθμός και για τον ΑΚ Ζωγράφου. Έχοντας κάνει δύο πολύ καλά σετ ο ΑΣ Λαυρίου πήρε προβάδισμα με 2-0 και έφερε σε δύσκολη θέση τις φιλοξενούμενες. Η κατάσταση άλλαξε, όμως, αφού με ηρεμία και δυναμική οι παίκτριες του ΑΚ Ζωγράφου έκαναν την ανατροπή και έφτασαν έστω και δύσκολα στο 2-3 και τη νίκη.

Νίκη για τον ΟΦ Γέρακα απέναντι στην “Ίσιδα – Δίας” Νέας Μάκρης με 3-1 κάνοντας σε γενικές γραμμές καλή εμφάνιση με μικρά κενά διαστήματα. Έτσι η ομάδα του Γέρακα παρέμεινε κοντά στην πεντάδα και συνεχίζει να κυνηγάει το στόχο της. Επίσης, νίκη με το ίδιο σκορ πέτυχε και ο ΑΣΠ Κτησιφών σημειώνοντας την πρώτη φετινή του νίκη. Ο Άτλας Δάφνης Υμηττού ξαναμπήκε στο παιχνίδι παίρνοντας το τρίτο σετ αλλά παρά τη μαχητικότητα στο τέταρτο δεν κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα και ηττήθηκε με 3-1.