Υπερηχητικό Μαρκόπουλο στον Άγιο Θωμά, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Την έκπληξη της 21η αγωνιστικής έκανε στον Άγιο Θωμά το Μαρκόπουλο που με το 3-1 επί του Παναθηναϊκού πανηγύρισε την τεράστια νίκη που τον έφερε στην 7η θέση.

Μια ανέλπιστη ήττα για τον Παναθηναϊκό που τον έβγαλε και μαθηματικά πλέον εκτός διεκδίκησης της 2ης θέσης κρατώντας τον στην 3η μαζί με τον Ολυμπιακό.  Αντίθετα το Μαρκόπουλο φρόντισε με κορυφαίες τις Φίτζμορις και Φίτερερ να πάρει ένα μεγάλο τρίποντο που του δίνει το πλεονέκτημα για την 7η θέση έχοντας προσπεράσει τον Άρη.

Τα καθοριστικά σετ για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο και το τέταρτο καθώς στο δεύτερο ο ΠΑΟ επικράτησε πολύ εύκολα και στο τρίτο το ίδιο έκαναν οι φιλοξενούμενες.

Στο πρώτο ο ΑΟΜ προηγήθηκε με 9-14, οι πράσινες ισοφάρισαν και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 17-16 κι ακολούθησαν συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ. Το Μαρκόπουλο έφτασε πρώτο σετ σετ μπολ (23-24) για να προηγηθεί ξανά ο ΠΑΟ με 25-24, αλλά εκεί να δεχθεί σερί 0-3 για το 25-27.

Στο δ΄σετ η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ξεκίνησε καλύτερα (8-5, 12-10, 18-15) αλλά τα σερβίς της Νάγκελς έφεραν την ανατροπή (18-19, 19-21). Ο ΠΑΟ ισοφάρισε, έσβησε το πρώτο ματς ματς μπολ (24-24), όμως επίθεση της Φιτζμόρις και νέα επίθεση της Γράβαρη έδωσαν το τρίποντο στο Μαρκόπουλο.

Τα σετ: 1-3 (25-27, 25-13, 18-25, 24-26) σε 125′.
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 15 (13/26 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.-30% άριστες), Γκρότους 8 (5/23 επ., 3 μπλοκ, 73% υπ.-33% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παλάσιος 10 (8/17 επ., 2 άσσοι), Μέντιτς 12 (6/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Νικολογιάννη 11 (11/22 επ., 47% υπ.-12% άριστες), Ανθούλη 9 (6/18 επ., 3 μπλοκ), Μερκούρη, Μεταξά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ)
Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 22 (20/43 επ., 2 άσσοι, 40% υπ.-16% άριστες), Νάγκελς 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φίτερερ 17 (13/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αλλαγιάννη 4 (0/1 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λέιθαμ 10 (10/33 επ.), Καλανταρίδου 7 (7/34 επ., 59% υπ.-22% άριστες) / Γούλα (λ, 39% υπ.-10% άριστες), Κωτσαρά, Γράβαρη 3 ((3/3 επ.), Σπανάκη, Βαϊοπούλου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Κάθε παιχνίδι είναι τεστ αντοχής και δυνάμεων. Σίγουρα θέλαμε τους 6 βαθμούς στα 2 τελευταία ματς. Έγιναν αρκετά λάθη σήμερα, δεν πιέσαμε από το σερβίς. Δεν είναι δικαιολογία αλλά δεν κρίνεται σήμερα η σεζόν, θα κριθεί στα πλέι οφ».

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για το αποτέλεσμα αλλά θα θέλαμε να είμαστε ψηλότερα στη βαθμολογία. Λόγω του πρωταθλήματος Κ20 οι αθλήτριες δε μπορούσαν να προπονηθούν όλες μαζί αλλά κάναμε μεγάλη προσπάθεια και χαίρομαι για τις αθλήτριές μου».