Ιστορικές στιγμές για τους «ερυθρόλευκους» Παγιένκ, Τ. Στερν στην 4άδα του Μουντιάλ

Τη μεγαλύτερη επιτυχία της Σλοβενίας στην ιστορία τους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πανηγυρίζουν εδώ και λίγες ώρες οι διεθνείς άσοι του Ολυμπιακού, Άλεκ Παγενκ, Τόνσεκ Στέρν, που στα προημιτελικά της φετινής διοργάνωσης στη Λιουμπλιάνα, με ανατροπή κόντρα στην Ουκρανία, προκρίθηκαν για πρώτη φορά στα ημιτελικά του Μουντιάλ, όπου στο δρόμο για τον τελικό θα βρεθούν αντιμέτωποι με την Ιταλία, που απέκλεισε στο ίδιο γήπεδο τους Γάλλους Ολυμπιονίκες.

Στην δεύτερη μόλις παρουσία της στο θεσμό, μετά την 12η θέση που κατέλαβε το 2018 στην παρθενική της παρουσία στα γήπεδα Ιταλίας – Βουλγαρίας, η Σλοβενία δεν ξεκίνησε τον προημιτελικό κόντρα στην Ουκρανία, καθώς η μεγάλη έκπληξη της διοργάνωσης με την μαχητικότητά της και τοπ σκόρερ του αγώνα Πλοτνίσκι (30π), προκάλεσε ψυχρολουσία στην κατάμεστη “Αρενα Στόζιτσε”, παίρνοντας προβάδισμα με 0-1. Στη συνέχεια όμως η γηπεδούχος ομάδα των “ερυθρόλευκων” Παγένκ (9π) και Τ. Στερν (ξεκίνησε στα δύο πρωτα σετ, αλλά με μόλις 1 πόντο στο ματς, έγινε αλλαγή στη συνέχεια) με τη δύναμη της κερκίδας από 11.200 θεατές και πολλά ουκρανικά λάθη, έφτασε έστω και δύσκολα στην ανατρεπτική νίκη-πρόκριση με 3-1 (18-25, 26-24, 25-19, 25-23). Τοπ σκόρερ των νικητών ο Τσεμπούλι με 23π, ενώ 11π είχε ο Ουρνάουτ.

Αντίπαλος των Σλοβένων στην 4άδα θα είναι στις 10 Σπετμεβρίου στο πολωνικό Κατοβίτσε, η Ιταλία, η οποία αν και βρέθηκε δις πίσω στο σκορ κατάφερε τελικά με τον τοπ σκόρερ Ρομάνο (22π)  να δικαιώνει τον Ντε Τζιόρτζι για την επιλογή του αντί του Ζάιτσεφ, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της παρέας του σουπερστάρ N’ Γκαπέ, που στο 4ο σετ παρέδωσε μαθήματα ιδανικού αυτόχειρα, με 2/12 επιθέσεις και 3 λάθη.  Έτσι με διαφορά 10 λαθών των αντιπάλων τους (49-59) οι ατζούρι ρέφαραν τη διαφορά πόντων στην επίθεση των “χρυσών” Ολυμπιονικών (46-57) και με 3-2 (24-26, 25-21, 23-25, 25-22, 15-13) στις λεπτομέρειες πέρασε στην 4άδα, για πρώτη φορά από το 2010, όταν η γηπεδούχος “σκουάντρα ατζούρα” τερμάτισε 4η στο “δικό” της Mundovolley.

Απόψε εξάλλου “κληρώνει” και για το ζευγάρι του β’ ημιτελικού που θα προκύψει από τις τελευταίες αναμετρήσεις της 8άδας Αργεντινή – Βραζιλία (18.30) και Πολωνία – ΗΠΑ (22.00).