«Καθάρισε» με τρίποντο ο Παναθηναϊκός

Παρουσία περίπου 500 φίλων του στην Κυψέλη ο γηπεδούχους Παναθηναϊκός, στο ματς της 6ης αγωνιστικής της Volleyleague “Πάμε Στοίχημα που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, έπειτα από δυο τάι μπρέικ επέστρεψε στις “καθαρές” νίκες επικρατώντας με 3-0 (25-23, 26-24, 25-15) του κακού Ηρακλή και πάει με καλή ψυχολογία για το ντέρμπι με τον “αιώνιο”.

Με τις δύο ομάδες να βγάζουν νευρικότητα στο ξεκίνημα του ματς, με πολλά λάθη και πολλά χαμένα σερβίς εκατέρωθεν, ο Ηρακλής πήρε «βραχεία κεφαλή» με 8-7. Μετά από ένα… διαγωνισμό λαθών των δύο ομάδων, οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα με άσο του Κανέλλου 13-12 και χάρις στα συνεχιζόμενα λάθη των αντιπάλων τους έφτασαν στο 20-17. Οι Θεσσαλονικείς με πίεση στο σερβίς και την αναποτελεσματικότητα του Παναθηναϊκού στην επίθεση, πλησίασαν στον πόντο 22-21, τελικά όμως με δύο όμορφες pipe επιθέσεις του Ούγκο, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με 25-23, 1-0.

Με “όπλο” του το μπλοκ και εκμεταλλευόμενος την κακή υποδοχή του γηπεδούχου ο Ηρακλής ξεκίνησε δυνατά στο β’ σετ με 4-1 , αλλά και πάλι από δικά του λάθη ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 8-7. Με το πράσινο μπλοκ να αρχίζει επιτέλους να υψώνεται και τα λάθη του Γηραιού ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα με 16-13. Η είσοδος του Μαυροβουνιώτη στο ματς έδωσε προσωρινά κάποιες επιθετικές λύσεις στους φιλοξενούμενους, που όμως συνέχισαν να βλέπουν «πράσινες πλάτες’ στο σκορ, 20-16, χωρίς ο αντίπαλος να… βγάζει μάτια! Οι φιλοξενούμενοι με τον Μαυροβουνιώτη και καλό μπλοκ ισοφάρισαν σε 24-24, αλλά τελικά η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με πιο «καθαρό» μυαλό στο φινάλε ζευγάρωσε με 26-24, 2-0 τα κερδισμένα της σετ.

Στο τρίτο σετ με τα επιθετικά ξεσπάσματα του Φερέιρα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-5 και έχοντας απέναντί του μοναδική απειλή τον Παλέντζα, με τα λάθη των φιλοξενούμενων εκτόξευσε  τη διαφορά σε double score, 16-8 δίνοντας πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα στην αναμέτρηση η οποία παρά τις αλλαγές του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, που έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους πάικτες του, έληξε με 25-15, 3-0 σετ, διατηρώντας το φετινό εντός έδρας άηττητο του “τριφυλλιού”.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 26-24, 25, 25-15)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1, Ούγκο Γκιμαράες 9, Φερέιρα 18, Σιμεόνοφ 2, Κανέλλος 7, Πανταλέων 1, λίμπερο ο Πολυχρονιάδης (47% υπ., 41% αρ.), Μπούρας (λ), Παπαδόπουλος 2, Ρούσσης, Μπέλος, Αγγελής.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Πάτρας): Πέντσεφ, Χατζηηλιάδης 9, Παλέντζας 12, Στεφανίδης 2, Στίγγας 3, Γάτσης 6, λίμπερο Παπαδημητρίου 1 (47% υπ., 37% αρ.), Μαυροβουνιώτης 7, Τζιουμάκας 2, Τσολάκος 2, Πιπέργιας.