ΑΓΩΝΕΣ

Κιτρινόμαυρο το ντέρμπι, η ΑΕΚ 3-1 τον Παναθηναϊκό

Στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο «Απ. Κόντος» στη Νέα Φιλαδέλφεια η Α.Ε.Κ. στο ντεμπούτο του Ουνούς Οτσάλ στον πάγκο της πήρε σπουδαίο τρίποντο -με νίκη 3-1 σετ- από τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό.

Σε ένα κακό -κατά γενική ομολογία- παιχνίδι με πολλά λάθη εκατέρωθεν (24 η ΑΕΚ- 30 ο ΠΑΟ), η Ένωση είχε την Σίλβα, είχε την ενέργεια και τις λύσεις για να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς και ανέβει στους 11 απέναντι σε έναν άνευρο Παναθηναϊκό που πρόβληματισε και έμεινε στους 9 βαθμούς (-6 από την κορυφή).

Στο πρώτο σετ υπήρξε μεγ΄λη κόντρα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Στο 17-17 οι γηπεδούχες με ένα σερί 3-0 έκαναν το 20-17, με τις φιλοξενούμενες να απαντάνε με δικό τους 4-0 για το 20-21. Στο 23-23 όμως μια λάθος επίθεση της Ανθούλη και ένας άσος της Σίλβα έκαναν το 25-23 και το 1-0 για την ΑΕΚ.

Στο 2ο ο Παναθηναϊκός είχε από την αρχή τον πρώτο λόγο και δεν δυσκολέυτηκε ναφέρει στα ίσα το ντέρμπι (1-1).

Το ματς κρίθηκε στο τρίτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 16-19 μέχρι τη στιγμή που η Κουβανή διαγώνια Γκιζέλ Σίλβα πήγε στο σερβίς και «έτρεξε» σερί 6-0 για το 22-19 (πήρε και δύο άσους ), με το τελικό 25-20 (2-1) να δίνει τεράστια ώθηση στις παίκτριες του Δικεφάλου.

Με ψυχολογία αλλά και έδρα, η Α.Ε.Κ. στο τέταρτο σετ έκανε ότι ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο πάτησε γκάζι. Στον Παναθηναϊκό είχε χαθεί η ψυχραιμία από πολύ νωρίς όταν ο Γκάιτς στο 8-3 είχε “ξοδέψει” και τα δυο τάιμ άουτ του! Η διαφορά άνοιξε, λύση δεν υπήρχε και το 25-12 ήρθε εύκολα για τις γηπεδούχες που πανηγύρισαν ένα μεγάλο τρίποντο ενόψει της συνέχειας.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ., Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Παυλάκης, Κώτσιας, Γραμματεία: Τρίκκα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 25-23
2ο σετ: 4-8, 8-16, 11-21, 12-25
3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 25-20
4ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-12

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 12-25, 25-20, 25-12) σε σε 93′

Α.Ε.Κ. (Ουνούς Οτσάλ):
 Νίζετιχ 9 (9/21 επ., 56% υπ. – 6% άριστες), Καλαντάτζε 5 (5/11 επ.), Κωνσταντινίδου 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλντερόν 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. – 0% άριστες), Σίλβα 20 (16/28 επ., 4 άσσοι), Κουλίκοβα 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 77% υπ. – 36% άριστες), Βλαχάκη 1 (1/3 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς):
 Χατζηευστρατιάδου 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Ανάε 16 (12/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. – 20% άριστες), Γκρότους 10 (9/18 επ., 1 άσσος, 58% υπ. – 21% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ανθούλη 9 (7/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 9 (3/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 50% υπ. – 27% άριστες), Νικολογιάννη 2 (2/5 επ.), Μεταξά 1 (1 μπλοκ), Μερκούρη.

Η γνώμη του πάγκου

Ονούς Οτσάλ (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Δεν είχαμε χρόνο για πολλές προπονήσεις, κάναμε μόλις τρεις. Έχουμε όμως καλές αθλήτριες και έπρεπε να παίξουμε ομαδικά και αυτό κάναμε σήμερα. Μπορούμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα αλλά θέλουμε χρόνο. Η ατμόσφαιρα ήταν φανταστικά και ευχαριστώ το κόσμο που μας στήριξαν. Εύχομαι κάθε παιχνίδι στην έδρα μας να είναι έτσι».

Μπράνκο Γκάιτς (Προπονητής Παναθηναϊκού):
 «Δεν είμαστε περήφανοι για το πως παρουσιαστήκαμε σήμερα και φυσικά αυτές δεν είναι οι δυνατότητές μας. Η ενέργεια του αντιπάλου ήταν πολύ καλή, ενώ εμείς δε μπορέσαμε να κλείσουμε τα σετ. Στο πρώτο και τρίτο σετ κάναμε πολλά λάθη παρόλα αυτά ήμασταν κοντά. Το δεύτερο σετ ήταν όπως πρέπει να παίζουμε. Μετά τον τρόπο που χάσαμε το τρίτο σετ δε μπορέσαμε να μπούμε ξανά στο ματς. Δεν ήταν καλή η εικόνα μας. Πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία και να παίξουμε σαν Παναθηναϊκός στα επόμενα παιχνίδια».