Με «κουρσάρο» Πρωτοψάλτη, ο Φοίνικας ΟΝΕΧ 3-2 τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Μπατατζίμ και ο Φοίνικας χωρίς τον Ηλία με τις δυο ομάδες να χαρίζουν ένα ‘γεμάτο’ ντέρμπι με ωραίες φάσεις και πάθος. Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το εις βάρος του 16-19 ισοφάρισε 23-23, όμως στο 25-25 ο Βαν Ντεν Ντρις έκανε υπέρβαση και ο Φοίνικας προηγήθηκε στα σετ.

Παρά την απώλεια του 1ου σετ και με την είσοδο του Παπαλεξίου ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 ξέφυγε 15-12 στο 2ο σετ. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, ο Δικέφαλος έβρισκε λύσεις με τον Βαν ντε Ντρις και διατηρώντας μέχρι το τέλος το +2 πήρε το σετ 25-23 ισοφαρίζοντας 1-1.

Αμφίρροπο το τρίτο σετ με τους γηπεδούχους μετά το 19-19 να παίρνουν προβάδισμα +2 με το χαμένο σερβίς του Στερν και τον άσο του Βαν ντε Ντρις (21-19). Ο Φοίνικας ισοφάρισε 23-23 με άσο του Πρωτοψάλτη, αλλά ο Βαν ντε Ντρις έκανε το 24-23 και ο Ράιτς ισοφάρισε (24-24). Ο Παπαγγελόπουλος έχασε το σερβίς και ο Σωτηρίου μπλόκαρε τον Ράιτς για το 26-24 και το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, το Πειρατικό όχι μόνο δεν τα παράτησε αλλά έβγαλε πάθος και ενέργεια με μπροστάρη τον αρχηγό του Θανάση Πρωτοψάλτη Μετά το 5-5 ο Φοίνικας με εκπληκτικό σερί του Πρωτοψάλτη σε επίθεση και σερβίς έκανε αρχικά σερί 3-0 για το 8-5 και στη συνέχεια ξέφυγε 15-10. Η διαφορά μεγάλωσε με νέο άσο του Πρωτοψάλτη (19-12) και το σετ έκλεισε με χαμένο σερβίς του Βαν ντε Ντρις 25-18 και 2-2 σετ.

Στη ρώσικη ρουλέτα του… τάι μπρέικ έπεσαν κορμιά. Ο Φοίνικας με επιλογές (Πρωτοψάλτης, Ράιτς, Στερν), σταθερή υποδοχή, μπλοκ – άμυνα κατάφερε να έχει μικρό προβάδισμα 7-5, 9-7 και 11-9. Ο Αγκάνιτς μείωσε 10-11 αλλά το χαμένο του σερβίς και το λάθος του Σωτηρίου διαμόρφωσαν το 10-13. Ο Ράντκε έκανε το 14-12, ο Βαν ντε Ντρις μείωσε 13-14 και ο Ράιτς τελείωσε το αγώνα με 15-13 και 3-2 για τον Φοίνικα.

O κορυφαίος του Φοίνικα Θανάσης Πρωτοψάλτης τόνισε: «Οι στόχοι μας συνεχίζουν είναι υψηλοί. Παίξαμε ένα ακόμη δύσκολο ντέρμπι που καταφέραμε να κερδίσουμε 3-2. Όλες οι ομάδες που διεκδικούν το πρωτάθλημα όπως ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός και εμείς είμαστε πολύ κοντά. Το παιχνίδι κρίθηκε στην ψυχή της ομάδας. Εμείς πρώτα πιέσαμε τους εαυτούς μας στο τέταρτο σετ για να καταφέρουμε να επιστρέψουμε στο παιχνίδι από 2-1 που ήμασταν πίσω.»

Ο έμπειρος λίμπερο της ομάδας του Φοίνικα και πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Δημήτρης Γκαράς, υποστήριξε: « Νομίζω ότι με την βοήθεια της ΟΝΕΧ κτίζεται κάτι καλό στη Σύρο. Στόχος είναι να διεκδικήσουμε όλες τις διοργανώσεις και μακάρι να μπορέσουμε να πάρουμε έναν τίτλο. Είμαστε μια πολύ μαχητική ομάδα που παίζει με πάθος και κυνηγάει κάθε φάση, κάθε πόντο, έχουμε υπέροχο κλίμα στα αποδυτήρια και μακάρι να συνεχίσουμε έτσι.»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Κώστας Δεληκώστας αναφέρθηκε στην απουσία του Μπατατζίμ και στην αντικατάσταση του: «Η εμφάνισή μας ήταν μέτρια. Ήμασταν πολύ κακοί στο σέρβις, σε αντίθεση με τον Φοίνικα που ήταν πολύ καλός. Έμεινα ευχαριστημένος από την επίδοση που είχαμε στο δεύτερο και στο τρίτο σετ. Επιπλέον, θεωρώ ότι χάσαμε πολλά εύκολα μπλοκ αλλά νομίζω πως θα συνέλθουμε. Ο Μπατατζίμ χθες έκανε την τελευταία του προπόνηση, έχει ρήξη στο στήθος, οπότε θα πρέπει να βρούμε ακραίο».

Τα σετ: 27-29, 25-23, 26-24, 18-25, 13-15

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 73 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 7 άσσους, 68 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς 11 (9/11 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 41% άριστες), Σωτηρίου 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. – 38% άριστες), Τακουρίδης 4 (4/5 επ.), Ντεσποτόφσκι 2 (2 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 43 (38/74 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κοκκινάκης-λ (78% υπ. – 50% άριστες) / Παπαλεξίου 2 (2/5 επ.), Καπετανίδης, Μπούτος.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 10 (7/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ράιτς 18 (18/44 επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 25 (20/31 επ., 5 άσοι, 56% υπ. – 48% άριστες), Παπαγγελόπουλος 10 (5/7 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ράντκε 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Στερν 16 (16/37 επ., 50% υπ. – 21% άριστες), Γκαράς-λ (70% υπ. – 41% άριστες) / Κωστόπουλος, Μήλης.