BEACH VOLLEY

«Λύγισαν» στα σημεία οι διεθνείς μας

Με την 17η θέση, 240 πολύτιμους βαθμούς και συνολικά 7.000 δολάρια επιστρέφουν από την  Γιοκοχάμα της Ιαπωνίας οι διεθνείς πρωταθλήτριες Βίκυ Αρβανίτη και Μαρία Τσιαρτσιάνη που ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο κυρίως ταμπλό του Γκραν Σλαμ της FIVB.

Μετά την “ανώδυνη” παρθενική τους ήττα στη διοργάνωση με 2-0 (21-15, 22-20) από τις πανίσχυρες Βραζιλιάνες (Νο 3), Τζουλιάνα/Αντονέλι, που παρά την ισοβαθμία με τη σελεσάο (5β) έφερε στην 2η θέση του C’ ομίλου την Εθνική μας, στο νοκ άουτ ματς οι Τσιαρτσιάνη/Αρβανίτη (Νο 30) δεν τα κατάφεραν απέναντι στις Αμερικανίδες Σάμερ/Κάρικο (Νο 28).

Παρά το προβάδισμα των διεθνών μας με 1-0 σετ, οι Αμερικανίδες κατάφεραν να ισοαφρισουν και τελικά κερδίζοντας στα σημεία με 2-1 (16-21, 22-20, 15-11) να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση, υποχρεώνοντας έπειτα από 54 λεπτά παιχνιδιού, τα “χρυσά κορίτσια” του ελληνικού μπιτς βόλεϊ να αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση με “ψηλά το κεφάλι”.