Με 3-1 «τα πάνω-κάτω» για Α.Ο. Θήρας και πρώτη νίκη στο νησί

Ό,τι δεν κατάφερε με την ΑΕΚ, ο Α.Ο. Θήρας το πέτυχε κόντρα στην ΑΣΠ Θέτις, καθώς η ομάδα της Σαντορίνης στο δεύτερο φετινό εντός έδρας ματς, αν και έχανε με 0-1 στο ΔΑΠΠΟΣ από την δυνατή ΑΣΠ Θέτιδα, έφτασε με 3-1 (20-25, 25-23, 25-23, 25-20) σετ, στην ολική ανατροπή και την πρώτη της επιτυχία μπροστά στο κοινό της.

Η κεντρική της Σαντορίνης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με το απόλυτο 10/10 τελειωμένες επιθέσεις και 6 μπλοκ και μαζί με την Μερκάδο που σταμάτησε στους 26 πόντους έδωσαν στον Α.Ο.Θ. τη δεύτερη φετινή του νίκη.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάσοβιτς, ήθελε όσο τίποτε άλλο στην δεύτερη φετινή της εμφάνιση μπροστά στο κοινό της Σαντορίνης να “διασκεδάσει” τις άσχημες εντυπώσεις που άφησε η εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι, αλλά και να γλυκάνει τους φίλους της για την πικρία που άφησε η ήττα 3-2 στα σημεία στο α΄ φετινό ματς με ΑΕΚ.

Η εξαιρετική ομάδα του Γιώργου Ρούσση, άλλωστε προσφέρονταν για τη σημαντική νίκη που έψαχναν οι γηπεδούχοι, που τελικά, παρά το άσχημο ξεκίνημα κατάφεραν με ανεβασμένο μπλοκ και πάθος για τη νίκη να φτάσουν στην πρώτη τους εντός έδρας επιτυχία και μάλιστα με ανατροπή.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν εύκολα με διαφορά πάνω από 2 πόντους, αλλά μετά το οριακό9-10 της Θέτιδας, οι φιλοξενούμενες πήραν κεφάλι με 10-16. Η ομάδα της Σαντορίνης δεν τα παράτησε, μείωσε σε 20-22, αλλά με ένα επιμέρους σερί 0-3 η παρέα της κορυφαίας Χέϊντεν τελείωσε το σετ με 20-25, 0-1.

Ανάλογη μάχη έγινε και στο ξεκίνημα του β’ σετ με τον Α.Ο. Θήρας να έχει βραχεία κεφαλή 8-7, αλλά στη συνέχεια με μπλοκ και επίθεση της Λάνγκεγκερ να ξεφεύγει με +3, 10-7. Η Λέιθαν μείωσε για την ομάδα της Βούλας, 11-9, αλλά το καλό μπλοκ του Α.Ο. Θήρας και ο άσος της Μερκάδο, άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στο 15-9 για τις γηπεδούχες. Η Κέτσμαν έγραψε το 17-10 για να εκτοξευτεί η διαφορά στο +9, 21-11. Κάπου εκεί η Θέτιδα, με πασαδόρο την Φλιάκου, αντί της Πολιντάνσκα, πολύτιμους πόντους και καλό σερβίς από τις Αμερικανίδες, Χέιντεν και Χάντερμαν κατάφερε με ένα επιμέρους σερί 2-10 να μειώσει 23-21. Το άουτ σερβίς της Χάντερμαν έφερε σε σετ μπολ τις γηπεδούχες, που τελικά πάρα την προσπάθεια των φιλοξενούμενων για επική ανατροπή στο 24-23, η Μερκάδο «λύτρωσε» τον Α.Ο. Θήρας, που δια χειρός της Αργεντίνας «μπόμπερ» ισοφάρισε με 25-23, σε 1-1.

Αμφίρροπο ήταν και το γ’ σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι 5-5 και 10-10. Με Επίθεση της Χέιντεν και μπλοκ της Σιρίνινα η ομάδα της Θέτιδας ξέφυγε 10-12 για να φτάσει τη διαφορά στο +4, 11-15, από άουτ επίθεση της Λάνγκεγκερ. Το έξυπνο πλάσε της Πολιντάνσκα και η κακή επίθεση της Κέτσμαν διατήρησαν τη διαφορά για την ομάδα του Γιώργου Ρούσση 14-20. Με σερί 6-1 η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε στον πόντο, 20-21, ξεσηκώνοντας την κερκίδα στο ΔΑΠΠΟΣ. Η Μερκάδο, παίρνοντας την ομάδα πάνω της «έσβησε» τρις το οριακό προβάδισμα των φιλοξενούμενων ισοφαρίζοντας 23-23. Τελικά ο Α.ο. Θήρας ήταν αυτός που με το πέναλτι της Λάνγκεγκερ και την άουτ επίθεση της Χέιντεν ζευγάρωσε με 25-23 τα κερδισμένα του σετ, 2-1 βάζοντας τις βάσεις για τη μεγάλη ανατροπή.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και 3 μπλοκ ο Α.Ο. Θήρας μπήκε με 5-1 αποφασισμένος στο 4ο σετ να τελειώσει το ματς και να πανηγυρίσει την πρωτη του φετινή επιτυχία μπροστά στον κόσμο του. Η διαγώνια από τις ΗΠΑ, Λέιθαν έδωσε τη θέση της στη νεαρή Λουκά και η Θέτιδα με ένα σερί 2-6 ισοφάρισε 7-7 με την Παπαγεωργίου. Λάθη των φιλοενούμενων και άσος της Κέτσμαν, έδωσε και πάλι αέρα 12-8 στον Α.Ο. Θήρας. Η ομάδα της Βούλας, δεν τα παράτησε μείωσε στον πόντο με Χάντερμαν, 17-16 και ισοφάρισε με αντένα των γηπεδούχων, 17-17. Κέτσμαν και δυο μπλοκ από Λάνγκεγκερ, Κωνσταντέλου έφεραν στο +4, 21-17 τις γηπεδούχες, που τελικά κατάφεραν με την Κιουτσούκη να συνδυάσουν την πρώτη τους φετινή εντός έδρας νίκη, 25-20, 3-1 σετ με την παρθενική ανατροπή στη σεζόν.

Διαιτητές: Ονόπας, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Δρόσος, Σαμοθράκης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 10-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-14, 25-23
3ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 25-23
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 58 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-23, 25-23, 25-20) σε 121′

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Μπόζιτς 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 13 (10/34 επ., 3 μπλοκ, 59% υπ. – 48% άριστες), Μερκάδο 26 (22/46 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κέτσμαν 12 (11/33 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 38% άριστες), Κιουτσιούκη 16 (10/10 επ., 6 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 54% υπ. – 29% άριστες), Καλαποδά, Αδαμοπούλου, Φάκη.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης):
 Χέιντεν 25 (19/37 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 40% άριστες), Πολιτάνσκα 2 (1/11 επ., 1 μπλοκ), Σιρίνινα 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Λέιθαμ 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ), Χάρντεμαν 18 (15/42 επ., 3 μπλοκ, 23% υπ. – 12% άριστες), Παπαγεωργίου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 33% υπ. – 24% άριστες), Κοντονή (λ), Φλιάκου, Παυλοπούλου, Λουκά 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ).

Η γνώμη του πάγκου

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Αρχικά θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα για την επιτυχία τους! Ήταν πάρα πολύ σημαντική για εμάς και είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι για αυτό το αποτέλεσμα και για την πρώτη νίκη μπροστά στον κόσμο μας. Τα κορίτσια δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, όλη η ομάδα δουλεύει σκληρά στην προπόνηση και προσπαθούμε αυτό να βγει και στο γήπεδο. Είμαι σίγουρος ότι από αγώνα σε αγώνα θα είμαστε όλο και καλύτεροι».

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Θέτιδας): «Προσπαθούμε να πάρουμε απ’όπου μπορούμε βαθμούς, καθώς έχουμε δύσκολο πρόγραμμα και τα επόμενα παιχνίδια είναι κόντρα σε Παναθηναϊκό και Α.Ε.Κ.. Σήμερα έπαιζαν κατά τη γνώμη μου δύο ισοδύναμες ομάδες με ίδιους στόχους. θεωρώ πως ήμασταν καλύτεροι αλλά η Σαντορίνη είχε βοήθεια από… μηχανής Θεού. Είναι αρκετές φάσεις που ήταν πεντακάθαρες, αλλά έτσι είναι. Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε στο γήπεδο και πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί, ειδικά στα ντέρμπι».