Με ασταμάτητη Σάλας, ο Ολυμπιακός 3-1 τον κουρασμένο Παναθηναϊκό

Ένας Ολυμπιακός που γυάλιζε το μάτι του πήρε το ντέρμπι με 3-1 σετ απέναντι σε έναν “σβηστό” και χωρίς ενέργεια Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη. Πλέον οι ‘ερυθρόλευκες’ μείωσαν στο -3 από τις ‘πράσινες’, παίρνοντας και τη μεταξύ τους διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Βελτιωμένος ο Ολυμπιακός του Παρίζι έδειξε με το ‘καλημέρα’ της αναμέτρησης αποφασισμένος να μην επιτρέψει στον Παναθηναϊκό να του πάρει τον… αέρα. Με τη Σάλας σε φοβερή μέρα, την Άγκοστ να παίζει έξυπνα στην επίθεση και τη Χριστοδούλου να μοιράζει εξαιρετικά πήρε το τρίποντο και χρειάζεται νίκες με ΑΟ Θήρας και ΑΕΚ ώστε να ελπίζει σε στραβοπάτημα των “πρασίνων” με ΠΑΟΚ την τελευταία αγωνιστική για να πάρει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός που μετά τον αποκλεισμό από την Ευρώπη διανύει φάση ντεφορμαρίσματος, πληρώνει την απώλεια σετ από το Μαρκόπουλο και καλείται να βρει αντίδραση. Ο Οικονόμου βλέποντας το πιο επιθετικογενές σχήμα του αντιπάλου ξεκίνησε την Κωνσταντίνου αντί της Χαντάβα αλλά τα άκρα των ‘πρασίνων΄εν γένει βρέθηκαν σε κακή μέρα, έκαναν χαμηλές πτήσεις, όπως έκαναν στο σύνολό τους οι φιλοξενούμενες με εξαίρεση την Κρος που με 19πόντους ήταν πρώτη σκόρερ του ματς μαζί με την Σάλας! Διάρκεια δεν υπήρχε στο παιχνίδι του -χωρίς ενέργεια- Παναθηναϊκού.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός με την Άγκοστ να κάνει τα πάντα στην επίθεση αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό που δεν βρήκε τρόπο να την σταματήσει. Οι γηπεδούχες εύκολα πήραν 1-0 το σετ και την ψυχολογία.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» είχαν προβάδισμα 14-11 αλλά ο Παναθηναϊκός πιέζοντας από το σερβίς έκανε σερί 5-0 και πέρασε μποστά 14-16. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν 18-18 και έκαναν δικό τους σερί 4-0 (22-18). Ο ΠΑΟ έκανε την ανατροπή (22-24) αλλά δεν την ολοκλήρωσε καθώς η Χίπε πήρε την επίθεση, η Σάλας μπλόκαρε την Γκρόθες (24-24), η Γιώτα μπλόκαρε την Χατζηευστρατιάδου και η Σάλας έγραψε το 26-24!

Το τρίτο σετ ήρθε εύκολα για τον Παναθηναϊκό που πήρε προβάδισμα 3 πόντων (4-7, 10-16). Οι «ερυθρόλευκες» ροκάνισαν και έφτασαν 18-23 αλλά οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το σετ, έχτισε διαφορά +7 (19-12). Ο Παναθηναϊκός μείωσε (20-17), αλλά οι «ερυθρόλευκες» με την Εμμανουηλίδου τελείωσαν το σετ με 25-19.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βελώνης, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Ιωάννου Δημ., Γραμματεία: Μπίτσικα, Παρατηρητής:  Γεωργουλέας.

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-15
2ο σετ: 8-6, 14-16, 21-18, 26-24
3ο σετ: 5-8, 10-16, 13-21, 18-25
4ο σετ: 8-6, 16-11,21-17, 25-19

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 26-24, 18-25, 25-19) σε 99’

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ), Άγκοστ 17 (16/40 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 33% άριστες), Σάλας 19 (15/32 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. – 26% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 16 (14/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 43% υπ. – 36% άριστες), Συριστατίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 4 (4/9 επ., 45% υπ. – 23% άριστες), Κρος 19 (15/22 επ., 4 μπλοκ), Στεπανένκο 13 (11/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 11 (10/24 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 38% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/4 επ., 1 άσσος) / Ρόγκα (λ, 58% υπ. – 32% άριστες), Ξηντάρα (λ), Παπαστεργίου, Χαντάβα 11 (8/31 επ., 3 μπλοκ, 32% υπ. – 14% άριστες).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού: «Το κλειδί της νίκης ήταν η σωστή προσέγγιση του ματς και η διάθεση για νίκη. Είχαμε προετοιμαστεί κατάλληλα, ήταν σημαντικό να ακολουθήσουν όσα προετοιμάσαμε οι αθλήτριες και το έκαναν. Είναι σημαντικό, που κρατήσαμε τη συγκέντρωση μας, μείναμε στο ματς και πιέσαμε σε ορισμένα σημεία που ο αντίπαλος φαινόταν να είχε τον έλεγχο. Είμαι χαρούμενος για τις αθλήτριες μου, που κέρδισαν αυτό το παιχνίδι, γιατί ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτό το ματς για τον σύλλογο. Συγχαρητήρια στην ομάδα».

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό έπαιξε καλύτερα στο 1ο και στο 4ο σετ. Δεν μπορέσαμε να ανταποκριθούμε στο μπλοκ άμυνα σε καμία στιγμή αυτών των 2 σετ, παρόλο που πιέσαμε στο σερβίς και χαλάσαμε την υποδοχή τους. Κρατάω το 3ο σετ που όντως παίξαμε στα όρια μας και έχω ένσταση για το 2ο σετ που έπρεπε να ήμασταν πιο αποφασιστικοί στο 24-22, αλλά θεωρώ πως με challenge, θα το είχαμε κατακτήσει εμείς το συγκεκριμένο σετ, αφού 2 σφυρίγματα ήταν καθοριστικά και δεν καταλαβαίνω τον λόγο σε αυτά τα παιχνίδια δεν υπάρχει challenge. Από εκεί και πέρα, το ξεχνάμε, διαχειριζόμαστε αυτό το αποτέλεσμα σαν μεγάλη ομάδα και συνεχίζουμε να δουλεύουμε σκληρά για να βελτιωθούμε και να πάμε στην Κρήτη με στόχο την κατάκτηση του 1ου τίτλου της φετινής σεζόν».