LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

Με Ούντρις «φωτιά» 3-2 ο ΠΑΟΚ τον Παναθηναϊκό και ο τίτλος θα κριθεί στο ΟΑΚΑ

Μετά από μια συναρπαστική αναμέτρηση 146 λεπτών ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού  στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς στο PAOK Sports Arena, αποκτώντας πλεονέκτημα για την κατάκτηση του 11ου τίτλου στο θεσμό.
Ο τίτλος θα κριθεί στον επαναληπτικό τελικό που θα γίνει την Παρασκευή 13 Μαΐου στις 19:15 στο ΟΑΚΑ. Εκεί, όπου ο ΠΑΟΚ χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να πάρει την πρώτη κούπα Λιγκ Καπ στην ιστορία του και ο Παναθηναϊκός χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, διαφορετικά με νίκη 3-2 σετ ο τίτλος θα κριθεί στο χρυσό σετ των 15 πόντων.

Ο πρώτος τελικός τα είχε όλα  εναλλαγές στο σκορ, μεγάλα σερί, μπλοκ άμυνα, πολλά λάθη! Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σπάσει το προβάδισμα του Παναθηναϊκού με 24-23 και 25-24 στο 1ο σετ και να προηγηθεί 2-0 σετ, ενώ ο Παναθηναϊκός έβγαλε τον… άσο από το μανίκι με τον Αλέξανδρο Ράπτη να βάζει βάσεις ισοφάρισης σε 2-2 σετ.

Στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων, το 5ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά με σερί 5-0 (λάθος Βαν ντε Ντρις, επίθεση Ούντρις, μπλοκ Πετρέα) που του έδωσε ξεπέταγμα 4-1. Παρά το τάιμ άουτ του Ανδρεόπουλου ο ΠΑΟΚ με φλοτ σερβίς του Μπράουν πάνω στον Ράπτη χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού καθώς στη συνέχεια της φάσης ο Πετρέας έκανε μπλοκ στον Ρανγκέλ για το 5-1. Μετά από νέα φάση διαρκείας που ξεκίνησε πάλι από κακή υποδοχή του Ράπτη και εντυπωσιακές άμυνες του Μπράουν ο ΠΑΟΚ με τον Ούντρις έκανε το 6-1. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Πρωτοψάλτη, ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε σε 8-7. Οι πράσινοι κόλλησαν και πάλι στην περιστροφή και αυτή την φορά ο ΠΑΟΚ του έδωσε τη χαριστική βολή με νέο σερί 3-0 και άσσο του Πετρέα πάνω στον Ανδρεόπουλο που επέστρεψε στη θέση του Ανδρεόπουλου. Ο Ούντρις με δύο κόντρα επιθέσεις εκτόξευσε τη διαφορά στο 12-7 με σερί 4-0. Ο Ούντρις και ο Μπράουν με μπλοκ έκαναν το 13-8, ενώ το σετ τελείωσε 15-9 με φιλέ των παικτών του Παναθηναϊκού.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Challenge: Βασιλειάδης. Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης. Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 28-26

2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-14, 25-20

3ο σετ: 4-8, 14-16, 19-21, 22-25

4ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 22-25

5ο σετ: 5-1, 8-6, 12-7, 15-9

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-20, 22-25, 22-25, 15-09) σε 146΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γουόλς 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 29% άριστες), Μπαρνς 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 52% άριστες), Ούντρις 33 (31/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 65% υπ. – 40% άριστες), Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 54% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (4/9 επ., 57% υπ. – 14% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 16 (15/35 επ., 1 άσσος), Στάλεκαρ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 66% υπ. – 29% άριστες), Ρουσόπουλος 1 (1 άσσος), Μπάσης, Ράπτης 12 (12/23 επ., 40% υπ. – 30% άριστες).

UNCATEGORIZED
19/12/2023

Μ.Δ.Ο. της Ε.Σ.Α.Π.: Στον Παναθηναϊκό η νίκη με 3-0 και «καμπάνες» στον Ολυμπιακό για το επεισοδιακό ματς στο Ρέντη

Με μηδενισμό του Ολυμπιακού και την κατακύρωση της νίκης με 3-0 στον Παναθηναϊκό τιμώρησε με απόφασή του το Μονομελές Δικαιοδοτικό Όργανο της ΕΣΑΠ τους...