Μεγάλη νίκη της ΕΑΛ 3-2 την Ελπίδα. Τα ζευγάρια του Final 4 νεανίδων

Η ΕΑ Λάρισας έκανε την έκπληξη και επικράτησε με 3-2 της Ελπίδας στο μεγάλο ντέρμπι κατάταξης και γοήτρου των αήττητων ομάδων του Α’ ομίλου της ημιτελικής φάσης νεανίδων, ωστόσο όμως και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στο Final 4.

Έτσι οι ημιτελικοί στο φάιναλ φορ που θα γίνει το διήμερο 12-13 Μαρτίου στον Παλαμά Καρδίτσας διαμορφώθηκαν: Μαρκόπουλο – ΑΣ Ελπίδα, ΕΑ Λάρισας – ΑΟ Αιγάλεω.

ΕΑΛ-Ελπίδα 3-2

Ένα μεγάλο θρίλερ ήταν το ντέρμπι του Α ομίλου, στο οποίο μίλησε η έδρα και η ΕΑ Λάρισας επικράτησε της Ελπίδα με 3-2, στη μοναδική φετινή ήττα της ομάδας των Αμπελοκήπων!

Αρχικά η Ελπίδα μπήκε πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 17-10, χάρις στην αποτελεσματικότητα της Καλαντάτζε. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν (18-18) από ρεσιτάλ στο σέρβις της Διάλλα. Στη συνέχεια η Χυτίρογλου με 2 άσους έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ελπίδα (19-21) την οποία κράτησε μέχρι το τέλος με 23-25.

Στο δεύτερο σετ η Λάρισα ξεκίνησε με την Διάλλα διαγώνια και προηγήθηκε αμέσως με 9-2 και 12-3, για να φτάσει εύκολα στην ισοφάριση με 25-13.

Πολύ συναρπαστικό ήταν το τρίτο σετ, στο οποίο η Ελπίδα ήταν μπροστά μέχρι το 17-20, αλλά η ΕΑΛ ισοφάρισε σε 20-20 και πήρε το σετ στην… παράταση, με το δραματικό 29-27.

Στο τέταρτο σετ η Ελπίδα είχε προβάδισμα με 19-11 και 20-14, ωστόσο και πάλι η ΕΑΛ πλησίασε στο 19-21, αλλά μέχρι εκεί αφού οι παίκτες του Χρυσομαλλίδη επικράτησαν με 21-25 και έστειλαν το ματς στο ται-μπρέικ.

Το ντέρμπι κορυφώθηκε στο πέμπτο σετ, όπου η ΕΑΛ προηγήθηκε 14-12, η Ελπίδα ισοφάρισε, σε 14-14 αλλά οι Λαρισινές έφτασαν στο 16-14 και στη νίκη με συνολικό σκορ 3-2 και την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Τα σετ: 22-25, 25-13, 29-27, 21-25, 16-14

ΕΑΛ (Πνάκας): Κοντονάσιου, Εξάρχου, Σταυροθεοδώρου, Διάλλα, Δούρου, Τάση, Μανδραβέλη (λ) – Παπακώστα, Γεροκώστα, Αλβίζου

ΕΛΠΙΣ (χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Ντολοπούλου, Καλαντάτζε, Κομνίνο, Δροσοπούλου, Σταμπουλή, Δάκου (λ) – Ευγενίδου (λ), Χυτίρογλου, Τσιφλικιώτη, Δριντσούδη, Παπάζογλου, Πανταζή, Σαλαγκούδη.

Αρχέλαος-Ηρακλής Ιωαννίνων 3-2
Ο Αρχέλαος νίκησε τον Ηρακλή Ιωαννίνων με 3-2 και κατέκτησε την τρίτη θέση στον Α όμιλο. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα, ακόμη και στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Ηρακλής προηγήθηκε με 11-8, αλλά η ομάδα της Κατερίνης γύρισε το σετ χάρη στο καλό της σέρβις.

Tα σετ: 18-25, 25-13, 25-22, 19-25, 15-12

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Πεπονή, Ντίτσα, Τσιουτσιούλη, Χανδόλια, Μάτιου, Γεωργαντά, Συβρίδου (λ) – Δερβένη (λ), Τζιλίνη.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιώγος): Κατσιμάνη, Παναγιωτίδου, Ζερβοπούλου, Δημητρέλλου, Καρατζόγλου, Ζιώγου, Αθ. Τσάνη – Σταύρου, Αν. Τσάνη