Μεταμεσονύχτιος θρίαμβος του «Κόκκι»

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Μενέλαου Κοκκινάκη με την Πουατιέ, καθώς η ομάδα του πρώην άσου του Ολυμπιακού κέρδισε στην Κορσική την Αζαξιό στο τελευταίο ματς της πρεμιέρας της γαλλικής λίγκας, που άρχισε το βράδυ της Δευτέρας και ολοκληρώθηκε την… Τρίτη!

Μετά τις μονομαχίες του με τον Πέπε Γκονζάλες στα “ντέρμπι αιωνίων” της Volleyleague, ο “Κοκκι” πανηγύρισε τη Δευτέρα 17/10 μία ακόμη νίκη επί του Αργεντίνου πρώην “μπόμπερ” του “τριφυλλιού ” και από φέτος μέλος του “Πειρατικού” της Αζαξιό.

Οι περίπου 800 θεατές που παρακολούθησαν το παιχνίδι, παρά την πικρία της ήττας της ομάδας τους δεν μετάνιωσαν ούτε στιγμή, που… ξημερώθηκαν στο “Παλατίνου” της Κορσικής. Το συγκλονιστικό παιχνίδι που άρχισε στις 22.00 της Δευτέρας και τελείωσε μετά από 2 ώρες και 17 λεπτά βρήκε τους φιλοξενούμενους, με έναν ασταμάτητο επιθετικά, Aλ Χασντάντι να προηγούνται με 1-0 και 2-1 σετ.

gonzalez_ajaccio

Οι “Πειρατές” καλύτεροι στο μπλοκ ισοφάρισαν σε 2-2 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ όπου εκεί η παρέα του Κοκκινάκη, έπειτα από αλλεπάλληλα ματς μπολ, έκαμψε την αντίσταση των Κορσικανών και με 3-2 (25-21, 23-25, 25-20, 17-25, 23-21) πήρε το πολύτιμο δίποντο και “μπήκε με το δεξί” στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Για την Πουατιέ, όπου ο Κοκκινάκης παίζοντας ως αλλαγή για 4 σετ πέτυχε με 1/5 επιθέσεις έναν πόντο, ο Μαροκινός Αλ Χασντάντι αναδείχθηκε τοπ σκόρερ με 36 πόντους. Τοπ σκόρερ της Αζαξιό με 20 πόντους ήταν ο Καρλέ, ενώ ο Πέπε Γκονζάλες σταμάτησε στους 17 πόντους, με 16/35 επιθέσεις και 1 άσο.