Μόνοι πρώτοι οι Ολυμπιονίκες,3-0 τους πρωταθλητές κόσμου

Ντέρμπι στα… χαρτιά αποδείχθηκε στο ιταλικό Ρίμινι η τιτανομαχία κορυφής μεταξύ της Ολυμπιονίκου Βραζιλίας και της Παγκόσμιας πρωταθλήτριας Πολωνίας, καθώς την Παρασκευή η “σελεσάο” έκανε επίδειξη ισχύος με 3-0 (25-17, 28-26, 25-19) σετ απέναντι στην ελλιπή παρέα του Λεόν, που αγωνίστηκε για μόλις λίγα λεπτά και έμεινε έτσι μόνη πρώτη στην κορυφή της κατάταξης του Volleyball Nations League.

Σε αντίθεση με τον ομόλογό του στην Πολωνία, Βίταλ Χέινεν, ο εκλέκτορας της Βραζιλίας Κάρλος Σβάνκε “έριξε” από την αρχή στο ματς της 4ης εβδομάδας τα πιο “βαριά χαρτιά” που διέθετε: Μπρουνίνιο, Γουάλας, Λεάλ, Λουκαρέλι

Στην αντίπερα όχθη του φιλέ ο Βέλγος τεχνικός, άφησε εκτός τον σουπερστάρ της ομάδας, Βιλφρέντο Λέον, που μπήκε στον αγωνα μόνο για λίγο στο δεύτερο σετ, αλλά και τον κορυφαίο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018, Μπάρτοζ Κούρεκ

Ο Βραζιλιάνος “μπόμπερ”  Γουάλας Ντε Σόουζα με 18 πόντους αναδείχθηκε σε τοπ σκόρερ του ματς, ενώ άλλους 16π, όσους είχε και ο Πολωνός Σέμενιουκ, πρόσθεσε 0 Λουκαρέλι. Ο γεννημένος στην Κούβα, Γιοάντι Λεάλ σημείωσε 11 πόντους για τους “βερντεόρο”, ενώ στο σκοράρισμα για τους ηττημένους ο Κάζμαρτσεκ πέτυχε 9 πόντους.

Έτσι, η Βραζιλία κατέγραψε την 8η νίκη της από την αρχή του τουρνουά και με συγκομιδή 24 πόντων (8 νίκες, 1 ήττα) πέρασε μόνη πρώτη στην βαθμολογία της διοργάνωσης, Πίσω της με 21 πόντους (7 νίκες, 2 ήττες), βρίσκεται στη δεύτερη θέση η Πολωνία

Στις 15 Ιουνίου, η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει την ομάδα έκπληξη της φετινής διοργάνωσης, Σλοβενία, που μετά τους τους Γάλλους έριξαν με 3-2 (19-25, 25-23, 22-25, 25-20, 15- 8) στο καναβάτσο και την κάτοχο του τίτλου Ρωσία, αν και έχαναν με 2-1 σετ. Στην 3η θέση με 25β είναι η Γαλλία (7 νίκες, 2 ήττες) και ισοβαθμούν στην 4η θέση Σλοβενοι και Σέρβοι (7 νίκες, 2 ήττες) με 22 πόντους .