«Μπλόκο» Π.Α.Ο στο Μαρκόπουλο

Αήττητος στην έδρα του παρέμεινε ο Παναθηναϊκό τη δεύτερη αγωνιστική. Την αναμέτρηση που καθυστέρησε να ξεκινήσει παρακολούθησαν 800 φίλοι της ομάδας που έδωσαν παλμό στις γηπεδούχες.

Η ομάδα του Ρούση με ευκολία κατέκτησε το πρώτο και το τρίτο σετ με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τη Ζένια Τσίμα που σημείωσε 22 πόντους μάζεψε ακόμα τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Το Μαρκόπουλο αντέδρασε, δείχνοντας καλά στοιχεία μόλις στο δεύτερο σετ με τις Ψωμά και Κάντο στην επίθεση. Μάλιστα, η ομάδα από τα Μεσόγεια προηγήθηκε 19-21 αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τη λύση. Η Εύη Χρήστου, που είχε αντικαταστήσει την Μερτέκη ισοφάρισε σε 22-22 ενώ με δική της επίθεση έγινε το 27-26. Τον κρίσιμο τελευταίο πόντο πήρε η Γκούζου (28-26) και κάπου εκεί το τρίτο σετ έγινε τυπική διαδικασία.

Το… «κλειδί»

Η αλλαγή που έκανε ο Γιώργος Ρούσης με τη Χρήστου στη θέση της Μερτέκη είναι μεγάλο κέρδος αφού έγινε σε κομβικής σημασίας σημείο του αγώνα με την Ελληνίδα ακραία να δίνει λύσεις και τον Παναθηναϊκό να κερδίζει το σετ. Η φετινή ομάδα του Π.Α.Ο δείχνει ότι έχει λύσεις από τον πάγκο ενόψει της συνέχειας και η σημερινή κίνηση το απέδειξε.

Ο κόουτς του Παναθηναϊκού, Γιώργος Ρούσης ανέφερε: «Περιμέναμε ότι θα αντιμετωπίζαμε μια οργανωμένη ομάδα και βρήκε την ευκαιρία ιδιαίτερα στο β’ σετ να μας δυσκολέψει, αλλά βρήκαμε τον τρόπο για να πάρουμε το τρίποντο. Έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης, αφού κάνουμε κάποια εύκολα λάθη αλλά κρατάμε την συγκέντρωση και τους τρεις βαθμούς».

Ο προπονητής της ομάδας των Μεσογείων, Βέλιμπορ Ιβάνοβιτς σχολίασε: «Αν ήμασταν λίγο πιο τυχεροί ίσως παίρναμε το β’ σετ. Υπάρχει διαφορά ποιότητας αφού ο Παναθηναϊκός είναι μια πολύ καλή ομάδα, αλλά κι εμείς δείξαμε κάποιες από τις αρετές μας. Απλά στο β’ σετ κάναμε κάποια λάθη που δεν τα συνηθίζουμε».

Τα σετ: 25-15, 28-26, 25-15

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 6 (3/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 5 (3/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 75% άριστες), Βίλκου 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 22 (17/38 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 70% υπ. – 35% άριστες), Πατσέκο 2 (2/4 επ.), Ρόγκα –λ (87% υπ. – 27% άριστες) / Χρήστου 6 (5/18 επ., 1 άσο, 88% υπ. – 75% άριστες), Παπαδοπούλου, Τσατσούρι
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Κάρπεντερ 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Πράντο 10 (10/28 επ.), Ψωμά 12 (10/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 31% άριστες), Κωνσταντώνη, Σμουτζ 7 (6/31 επ., 1 μπλοκ, 89% υπ. – 56% άριστες), Κοκκίου –λ (69% υπ. – 43% άριστες) / Πολυδώρου, Οικονομοπούλου, Λιάγκη 4 (4/5 επ.)

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...