CEV CUP

Νέα ευρωπαϊκή κούπα για την ιταλική Σκαντίτσι

Το 2ο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία της πανηγύρισε για 2ο συνεχόμενο χρόνο η ιταλική Σκάντιτσι που στον χθεσινό δεύτερο τελικό Cev Cup γυναικών της διοργάνωσης κόντρα στη ρουμανίκη Alba Blaj θριάμβευσε με 3-0 (25-18, 25-12, 25-11) σετ σε 66 λεπτά.

Η ομάδα της Τοσκάνης, που στο α’ ματς είχε νικήσει με 1-3 σετ, πέρυσι είχε κατακτήσει το τρόπαιο του Challenge Cup γυναικών είχε MVP και πρώτη σκόρερ την Αντρόποβα με 20 πόντους εκ των οποίων 15 επιθέσεις (63% ), 4 άσους και 1 μπλοκ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Μάσιμο Μπαρμπολίνι κατέλαβε τη 2η θέση στην κανονική περίοδο της Ιταλίας και θα παίξει με την Μπέργκαμο στα προημιτελικά. Ο πρώτος αγώνας της σειράς είναι στις 16 Απριλίου.

Αυτός ήταν ο 2ος φετινός ευρωπαϊκός τίτλος για το ιταλικό βόλεϊ γυναικών μετά τον φετινό θρίμαβο της Κιέρι στο Challenge Cup.