ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Νέο “μπαμ” της Αργεντινής!

Οι εκπλήξεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο συνεχίζονται στο βόλεϊ, καθώς η εντυπωσιακή Αργεντινή επικράτησε με 3-1 (25-18, 18-25, 25-18, 25-21) επί της κατόχου του χρυσού μεταλλίου στο Λονδίνο, Ρωσίας.

Του Δημήτρη Πιτούλια

Από τις 21/7/2012 είχε να χάσει η ομάδα του Αλεκνό, όταν στο πλαίσιο των ομίλων του Λονδίνου η φιναλίστ του 2012 Βραζιλία είχε κερδίσει την παρέα του απόντος στο Ρίο Μουζέρσκι με 3-0 (25-21, 25-23, 25-21. Για να πάρει στον μετέπειτα τελικό ο “γίγαντας” τη ρεβάνς με μία επική ανατροπή από τη “σελεσάο” και η ομάδα του το χρυσό μετάλλιο.

Στο Μαρκαναζίνιο, η Αργεντινή συνέχισε τις εξαιρετικές τις εμφανίσεις και με κορυφαίους τους Μπρούνο Λίμα και Φακούντο Κόντε που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 18 και 16 πόντους φρόντισε με το 3-1 επί της Ρωσίας να πανηγυρίσει την 2η νίκη της στο Ολυμπιακό τουρνουά.

RUSSIA_ARGENTINA

Οι “μπιανκοτσελέστε” ξεκίνησαν αποφασισμένοι το 1ο σετ και με 18-25 απέκτησαν το προβάδισμα με 1-0 βάζοντας έτσι και τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη. Το συγκρότημα του Αλέκνο μπήκε αποφασιστικά στο 2ο σετ και ισοφάρισε σε 1-1 με το ίδιο σκορ.

Στο 3ο σετ οι Αργεντίνοι έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Φακούντο Κόντε και Μπρούνο Λίμα, δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στην Ρωσία και κατέκτησαν εύκολα το σετ με 18-25 παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα.

Στο τέταρτο σετ, η “ρωσική αρκούδα” σε μια προσπάθεια να σώσει την παρτίδα μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκεμε 10-7 και 14-10. Ωστόσο η αντίδραση της Αργεντινής ήταν άμεση και με καλύτερα ποσοστά στην επίθεση έφθασε στο 25-21 και το 3-1 που της χάρισε την δεύτερη νίκη της στον Όμιλο.

Από πλευράς Αργεντινής, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπρούνο Λίμα με 18 πόντους και ακολούθησε ο Φακούντο Κόντε με 16, ενώ από τη Ρωσία, κορυφαίοι ήταν ο Εγκόρ Κλιούκα με 16 πόντους και ο Μπακούν με 14.