Νίκη 8άδας για Αμαζόνες

Τη νίκη με 3-1 επί του Ηλυσιακού πανηγύρισαν κατά την 20η αγωνιστική της Volleyleague στη Νέα Ερυθραία οι Αμαζόνες και με το τρίποντο ανέβηκαν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ηλυσιακός ήθελε να κάνει την έκπληξη και προηγήθηκε με 0-1 στα Βόρεια Προάστια, ωστόσο οι Αμαζόνες φρόντισαν να δείξουν χαρακτήρα και με ανατροπή να πάρουν τη νίκη που είχαν στόχο.

Οι “κιτρινόμαυρες” με αποτελεσματικές επιθέσεις ξεκίνησαν δυνατά στον αγώνα και με το 23-25 προηγήθηκαν 0-1 δείχνοντας αποφασισμένες για το θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο σετ παρά την καλή απόδοση που είχαν οι φιλοξενούμενες στο τέλος αυτές που χαμογέλασαν ήταν οι Αμαζόνες που με το 25-22 ισοφάρισαν σε 1-1. Στο τρίτο σετ ο Ηλυσιακός μπήκε με πάθος και προηγήθηκε με 1-6 και 10-12 αλλά η συνέχεια ανήκε στις γηπεδούχες αφού προσπέρασαν με 15-12. Διαφορά που κράτησαν μέχρι τέλους και με το 25-22 έγινε το 2-1.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 13-13 αλλά μετά οι Αμαζόνες με ένα σερί έκαναν το 18-13 για να φθάσουν στο τέλος στο 25-17 και το 3-0.