Νίκη-ανάσα για τον Ασκληπιό

Επιτέλους νίκη για τον νίκη για τον Ασκληπιό , ο οποίος μετά από τρεις σερί ήττες, επικράτησε 3-0 του ΕΟΣ για την 4η αγωνιστική του Β1 υποομίλου γυναικών. Η ομάδα των Τρικάλων που ειχε μπροστάρισες τις Βουλγαράκη, Τόλλιου, Γεωργοπούλου, με αυτή τη νίκη, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και κέρδισε ψυχολογία και ηρεμία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Xαρακτηριστικό στοιχείο του ματς ήταν ο “βομβαρδισμός” στο σέρβις που έκαναν οι γηπεδούχες και ειχε σαν αποτέλεσμα 13 άσους!

Απ΄ το ξεκίνημα του πρώτου σετ η Σταυρούπολη μπήκε μπροστά στο σκορ 1-3 και 6-9 αλλα ο Ασκληπιός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10 ενώ στη συνέχεια οι παίκτριες της Παναγιάρη , ξέφυγαν στο σκορ με 15-11 και 20-15 παίρνοντας το σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν πιο απλά για τον Ασκληπιό που προηγήθηκε 9-1 και στη συνέχεια εκτόξευσε τη διαφορά στο (+10) 19-9 για να πάρει το σετ με 25-11.

Στο τρίτο σετ ο Ασκληπιός προηγήθηκε με 10-7 και 17-12 με την ομάδα της Σταυρούπολης να κάνει ένα σερί 3-8 και να φέρνει το σκορ στο 22-20. Πιο ψύχραιμες οι παίκτριες του Ασκληπιού χωρίς κατάφεραν να «κλειδώσουν» το  σετ με 25-21 και τη νίκη με 3-0.

Διαιτητές: Γρουσόπουλος, Χουλιαρόπουλος Γραμματεία Παπαδήμα Μ.

Τα σετ 1ο 25-17, 2ο 25-11, 3ο 25-21

Ασκληπιός (Παναγιάρη Σ.) Γεωργοπούλου Α. 12π. (9/16επ. 3άσους)  Τσιούκα Γ. 9π. (4/13επ. 5μπλοκ) Γεωργάκη Ε. Βουλγαράκη Κ. 14π.(10/19επ. 4 άσους) Τόλλιου Ε. 13π.(6/15επ. 6άσσους 1μπλοκ) Χατζηχριστοδούλου Α. 8π.(7/17επ. 1μπλοκ) Κοτσίρα Δ./λ. (86% καλές υπ.) Αθανασοπούλου Ε. Γεωργίου Μ.  Χύτα Μ. Παπαθεοδώρου Ε.λ/. Βράκα Ρ. Γιάννη Β. 1π. (1/2επ.) Στεφάνου Γ.

ΕΟ Σταυρούπολης (Ακριτίδης Γ.) Παπουλίδου Κ. Παλτιμσιζόγλου Μ. Αθανασίου Κ. Ανεσιάδου Λ. Αρμουτάκη Μ. Νικούλη Σ. Βουγιουκλίδου Ε. Χατζηνικολάου Ξ. Ζηνωνίδου Μ. Μοσχοπούλου Σ. Παπαδοπούλου Ε.