CHAMPIONS LEAGUE

Νίκη με Τζιουμάκα

Η Λοκομοτίβ Μπέλγκοροντ και η Περούτζια με συμμετοχή του Γιώργου Τζιουμάκα ξεκίνησαν με τρίποντα τους σημερινούς τους αγώνες στους Ομίλους του  Τσάμπιονς Λίγκ.

Η Περούτζια του Γιώργου Τζιουμάκα σε έναν πολύ ισορροπημένο αγώνα δυσκολεύθηκε αρκετά απέναντι στην Χάλκμπανκ, ωστόσο με το 3-1 κατέκτησε το τρίποντο και την πρώτη της νίκη στον 7ο Όμιλο.

Οι Ιταλοί παρουσία 2800 φιλάθλων τους έφθασαν στην επικράτηση έχοντας βαρύ πυροβολικό τον Ατανασίεβιτς με 20 πόντους αλλά και πολύτιμες βοήθειες από τους Μαρουότι και Φρόμ που είχαν 13 πόντους… Ο Γιώργος Τζιουμάκας αγωνίστηκε ως αλλαγή στο τρίτο σετ και μάλιστα είχε πετυχημένη επίθεση παίρνοντας έναν πόντο…

Από την άλλη η Χάλκμπανκ αν και είχε τον Σοκόλοφ με 22 πόντους και τον Χουαντορένα στους 16 προσπάθησαν να πάρουν τον πόντο στο 4ο σετ όμως το έχασαν στις λεπτομέρειες με 30-28.

Στο Παρίσι η Λοκομοτίβ Μπέλγκοροντ με εξαιρετικό μπλοκ και εκμεταλλευόμενη τα χαμηλά ποσοστά της Παρί στην επίθεση έφθασε σε μια εύκολη νίκη και με το 3-0 έδειξε πως θα είναι και φέτος στους πρωταγωνιστές του θεσμού.

Η αρμάδα του Τσιπούλιν με 15 πόντους του Γκεόργκι Γκρόζερ, τον Μουσέρσκι να σταματά στους 13 και τον αρχηγό Τετιούχιν να έχει 11 πόντους πήρε εύκολα το παιχνίδι αφήνοντας απογοητευμένους τους 1150 φίλους της Παρί που παρακολούθησαν τον αγώνα.