ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Νίκησε Χανιά και πάει Πάτρα

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε στην Κρήτη η Κηφισιά. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 επί των Χανίων και πλέον θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Παναχαϊκή στην Πάτρα…

Μπορεί στην Κρήτη η Κηφισιά να έχασε το πρώτο σετ από τα μαχητικά και φιλόδοξα φέτος Χανιά, ωστόσο στη συνέχεια κατάφερε να αντιδράσει και να πάρει τη νίκη που της χάρισε την πρόκριση προς τα προημιτελικά.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι μετά το 7-7 προηγήθηκαν με 10-7, ωστόσο η Κηφισιά ισοφάρισε σε 13-13 με το λάθος σερβίς του Πούλη.

Τα Χανιά με αποτελεσματικές επιθέσεις από τους Δελιπρίμη και Καπίρη  έφθασαν στο 17-14 και το 23-18. Κάπου εκεί η Κηφισιά με τις φωνές του Αρσενιάδη μείωσε σε 24-234 όμως το μπλοκ του Κουτρουμπή στον Γιοβάνοβιτς έκανε το 25-23 και έδωσε το προβάδισμα στους Κρητικούς.

Ωστόσο από εκεί και μετά η Κηφισιά φρόντισε να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της και να φθάσει στην ανατροπή πρόκρισης. Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 7-7 όμως το πολύ καλό σερβίς από πλευράς Κηφισιάς έδωσε το προβάδισμα με 7-9 και 9-11. Τα Χανιά ισοφάρισαν σε 12-12 και 13-13 όμως η ομάδα των Βορείων προαστίων με ένα σερί 2-9 έκαναν το 15-22, ενώ με το 16-25 ισοφάρισαν σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν ένας μονόλογος για τους Αθηναίους καθώς απέκτησαν από νωρίς το προβάδισμα με 1-3 και 3-8 βάζοντας τέλος σε κάθε όνειρα των Χανίων. Με αποτελεσματικές επιθέσεις, αλλά και πολύ καλό σερβίς η διαφορά ανέβηκε στο 9-19 και στο 11-22 για να τελειώσει το σετ στο 13-25 προκειμένου να γίνει το 1-2.

Στο τέταρτο σετ η Κηφισιά ξαναμπήκε δυνατά και με τους Κόβαλτσουκ-Ρουμελιωτάκη και τον άσο του Νικολάκη έκανε το 5-10, ο Φερέϊρα έκανε το 10-14, ενώ λίγο αργότερα το λάθος σερβίς του Πουλή το 12-16. Με την Κηφισιά να κρατά την διαφορά το σκορ πήγε στο 16-20 με τον Κόβαλτσουκ και στο τέλος με το λάθος του Δελιπρίμη η Κηφισιά πήρε τη νίκη με το 20-25 και το 1-3.