Νίκησε ο ΠΑΟ Κουκακίου, χαμογέλασε η Άνοιξη

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟ Κουκάκι κόντρα στο Ντερή κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον ΑΟ Άνοιξης να μεγαλώσει τη διαφορά του από τη δεύτερη θέση. Ταυτόχρονα, η μάχη για την πεντάδα άναψε για τα καλά με τη νίκη του Διονύσου επί του Μελισσιακού.

Ο ΠΑΟ Κουκάκι πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στο Κολλέγιο Ντερή δίνοντας μαθηματικές ελπίδες για την ομάδα του Δαμιανού Χυτήρη ακόμα και για την τρίτη θέση. Μετά τα δύο πρώτα οριακά σετ υπέρ του ΠΑΟ Κουκάκι το Ντερή ανέκαμψε αλλά για λίγο. Το νικηφόρο σετ των φιλοξενούμενων δεν ήταν αρκετό καθώς η ομάδα από το Κουκάκι ολοκλήρωσε την «αποστολή» της φτάνοντας στο 3-1 και γεμίζοντας χαμόγελα.

Με το Ντερή να μην παίρνει βαθμό, ο ΑΟ Άνοιξης συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και πέτυχε νίκη με 3-0 επί του ΓΑΣ Χολαργού. Ο Νίκος Σπανός είδε την ομάδα του να πιάνει ικανοποιητική απόδοση και πάλι και να βελτιώνεται όσο το παιχνίδι εξελισσόταν με αποτέλεσμα να έρθει το 3-0 φυσιολογικά.

Η Σχολή Μωραϊτη διατηρήθηκε 2 βαθμούς πάνω από τον ΠΑΟ Κουκάκι καθώς πέρασε από την έδρα των Αμαζόνων Αχαρνών με καθαρό τρίποντο. Τα πρώτα δύο σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Σχολής Μωραϊτη μείωσε τα λάθη, πίεσε από το σερβίς και έφτασε στο 1-3 και την καθαρή νίκη.

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε ΑΟ Διονύσου και Μελισσιακό με φόντο την πεντάδα. Ο ΑΟ Διονύσου έκαμψε την αντίσταση του Μελισσιακού και με το 3-1 οι δύο ομάδες είναι πλέον ισόβαθμες με 36 βαθμούς στην πέμπτη θέση και όλα θα κριθούν στην επόμενη αγωνιστική, την 22η και τελευταία.

Νίκη για τον ΑΟ Λαγονησίου επί της Ένωσης Γαλατσίου με 3-0. Σε μια πολύ καλή εμφάνιση ο ΑΟ Λαγονησίου είχε τον πρώτο λόγο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με το καθαρό τρίποντο πέτυχε την πέμπτη νίκη για φέτος και έφτασε στους 17 βαθμούς.

Στην αναμέτρηση των ουραγών ο ΔΑΣ Αραφήν επικράτησε εκτός έδρας της Νηαρ Ηστ με 0-3 σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενες είχαν τον πρώτο λόγο. Με το δεύτερο σετ να είναι το πιο ανταγωνιστικό από όλα η Νηαρ Ηστ πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι από το παιχνίδι και έμεινε στους 5 βαθμούς ενώ ο ΔΑΣ Αραφήν έφτασε στους 8.