Νικητής στα… σημεία

Τη νίκη στα… σημεία κατέκτησε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κόντρα στον Ηρακλή, ωστόσο με το «καθαρό» 3-0 (27-5, 25-14, 27-25) οι «κυανόλευκοι» το Έβρου κατέκτησαν το τρίποντο κατά την 2η αγωνιστική…

Συναρπαστικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στην Αλεξανδρούπολη με τον Εθνικό να «λυγίζει» στις λεπτομέρειες τον μαχητικό Ηρακλή που αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός θα μπορούσε να είχε κατακτήσει και σετ.

Οι ακρίτες του Σάκη Μουστακίδη έχοντας επιθετικό πλουραλισμό, αλλά και πολύ καλό ποσοστό σε επίθεση και άμυνα πήραν το ζητούμενο αποτέλεσμα και μάλιστα με ανατροπή στο τελευταίο σετ του αγώνα.

Εκεί όπου ο Γηραιός στηριζόμενος στον εκπληκτικό Νίκο Παλέτζα προσπάθησε να κάνει την ζημιά και να στείλει την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρεϊκ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και με πολύ καλό μπλοκ και επιθέσεις από τους Ανέστη Δαλακούρα και Σούλγιανιτς είχαν τον έλεγχο του σετ μέχρι το 21-20 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τον Παλέτζα προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν. Οι γηπεδούχοι έφθασαν στο 25-25 και με τον Κώστα Δαλακούρα και άστοχη επίθεση του Χατζηηλιάδη έκαναν το 27-25 και το 1-0 με τον Χρήστο Πάτρα να διαμαρτύρεται για μπλοκ άουτ που δεν δόθηκε στον τελευταίο πόντο.

Το 1-0 έδωσε ψυχολογία στους «κυανόλευκους» του Έβρου που ανέβασαν ακόμη περισσότερο τα ποσοστά τους στην επίθεση (87%!!), η υποδοχή του Ηρακλή ήταν κάκιστη και με το 25-14 έγινε εύκολα και γρήγορα το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοσή το ο Στίγγας και ο Παλέτζας εκμεταλλεύθηκαν την πτώση των γηπεδούχων στην επίθεση και από τα μισά του σετ έκαναν το 15-16 και το 19-21.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης όμως φρόντισε να επιστρέψει, να κάνει την ανατροπή και με το 27-25 να αφήσει την πικρή γεύση της ήττας στους Θεσσαλονικιούς.

Σάκης Μουστακίδης (Προπονητής Εθνικού Αλεξανδρούπολης) : «Ήταν το παιχνίδι της πρεμιέρας όπως το περίμενα. Η ομάδα μου είχε άγχος αλλά κατά διαστήματα παίξαμε καλό βόλει και όταν πιεστήκαμε αντιδράσαμε σωστά. Κρατάμε την καλή υποδοχή και τις αποτελεσματικές κόντρα μπάλες που έκριναν τον αγώνα. Θα βελτιωθούμε και σε άλλους τομείς».
Χρήστος Πάτρας (Προπονητής Ηρακλή) : «Είναι ντροπή για το βολεϊ αυτό που έγινε. Μας έκλεψαν δύο σετ. Ο Ηρακλής δεν είναι μαγαζάκι της γειτονιάς. Μιλάμε για δύο φάσεις σε συγκεκριμένα κρίσιμα σημεία των δυο σετ που έκριναν τον αγώνα. Τα παιδιά πάλεψαν αλλά τι να το κάνεις; Δεν μιλάω αλλοίωση αλλά ήταν σφυρίγματα που καθόρισαν τον αγώνα».

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 10 (7/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ – 47% άριστες), Σούλιαγιτς 17 (14/21 επ, 2 μπλοκ), Τουράνιανιν 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (3/3 επ, 1 ασσος), Κιόσης 7 4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Αν 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ, 63 % υπ – 52% άριστες) / Δαρίδης (λ. – 81% υπ., 63% άριστες), Βλαχόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Πάτρας): Χατζηηλιάδης 3 (3/11 επ, 61% υπ – 50% άριστες), Παλέντζας 21 (19/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στεφανίδης 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ), Στίγγας 8 (7/9 επ, 1 άσσος), Τσολάκος 3 (3/5 επ), Πέντσεφ 2 (1/3 επ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ,  75% υπ – 44% άριστες), Πιπέργιας, Μαυροβουνιώτης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Γάτσης 1 (1/1 επ).