Ο Παναθηναϊκός βρήκε σφυγμό, 3-2 τον Ολυμπιακό και πάνε… ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός βρήκε «σφυγμό» και πήρε τη νίκη με 3-2 στου Ρέντη απέναντι στον Ολυμπιακό στο πλαίσιο του πρώτου τελικού του Λιγκ Καπ. Αμφότερες οι ομάδες θα τα ξαναπούν τη Μ.Τετάρτη στο κλειστό του ΟΑΚΑ, όπου θα κριθεί ο τίτλος του Λιγκ Καπ.

Οι «πράσινοι» χρειάζονται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να διατηρήσουν το τρόπαιο, το ίδιο και ο Ολυμπιακός που μόνο αν νικήσει 3-2 θα χρειαστεί οι δυο ομάδες να παίξουν «χρυσό» σετ. Ερνάντεζ, Κόβαρ, Ρανγκέλ και Πετρέας ολοκλήρωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων την αναμέτρηση, δίνοντας το προβάδισμα στη σειρά για την ομάδα τους.

Φουριόζος ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στο πρώτο σετ. Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά με τη διαφορά να φτάνει στο + 11 (9-20). Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με τον Ιντάλγκο στο σερβίς με ένα σερί 5-0 αλλά η διαφορά ήταν ασφαλείας και ο ΠΑΟ έκανε το πρώτο βήμα με 0-1 σετ (17-25).

Ισορρόπησε και ισοφάρισε ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, πίεσε τους φιλοξενούμενους που υπέπεσαν σε λάθη, χάνοντας και την ψυχραιμία τους, όπως στη φάση που ο Ρανγκέλ διαμαρτυρήθηκε άδικα και δέχθηκε κόκκινη κάρτα. Το προβάδισμα των Πειραιωτών ήταν εύθραυστο. Οι «πράσινοι»  ισοφάρισαν αλλά στο 12-12 η ομάδα του Τζουλιάνι έτρεξε σερί 5-0. Ο ΠΑΟ μείωσε αλλά ο Ολυμπιακός πιο ψύχραιμος έκανε το 1-1 με 25-19.

Προσπέρασμα Ολυμπιακού

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές πήγαιναν μέχρι το 11-11 μαζί με τον Ολυμπιακό να πιέζει από το σερβίς και να παίρνιε προβάδισμα (17-13). Ο ΠΑΟ είχε ευκαιρία να μειώσει στο φινάλε αλλά ο Ερνάντεζ έχασε δύο επιθέσεις με τον Ολυμπιακό να κάνει την ανατροπή και να προσπερνά με τον Λινάρδο (25-21) για το 2-1.

Όπως στο πρώτο ο ΠΑΟ και 2-2

Η εικόνα του τετάρτου έμοιαζε με αυτή του πρώτου για τον Παναθηναϊκό που του έβγαιναν όλα στο γήπεδο ενώ την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός έριξε την ταχύτητα. Ο  με τον Κόβαρ σε επίθεση και σερβίς αλλά και το μπλοκ των Φράγκου, Πετρέα έκανε το 25-15 για το 2-2 σετ.

Με όπλο το μπλοκ 2-3

Ο Παναθηναϊκός με τους Πετρέα – Ερνάντεζ και τους Ρανγκέλ – Κόβαρ να σκεπάζουν το φιλέ πάτησε γκάζι μετά το 7-7. Ο Κόβαρ με επίθεση έκανε το 7-8 και πήρε άσο για το 9-7. Ο Ενράντεζ με κόντρα έκανε το 10-7 και ο Κόβαρ με νέο άσο το 11-7. Εκεί κρίθηκε ο τελικός ωστόσο τελείωσε με διαδοχικα μπλοκ πάνω σε Κουμεντάκη και Στερν για το 15-10 και το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βελώνης. Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 1-10, 6-16, 14-21, 17-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-19

3ο σετ: 5-8, 16-12, 21-18, 25-21

4ο σετ: 3-8, 9-16, 11-21, 15-25

5ο σετ: 5-4, 7-10, 8-12, 10-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 11 άσσοι, 52 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 16 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15) σε 126΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 11π. (6/10επ., 5 άσσοι), Στερν 19 (16/36επ., 3 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (7/20επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 38%αρ.), Τράβιτσα, Λινάρδος 8 (4/6επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (16/27επ., 3 άσσοι, 46%υπ., 40%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 23%υπ., 14%αρ.), Ζουπάνι 2 (2/8επ.), Δαλακούρας 1 (1/2επ., 80%υπ., 40%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 20π. (13/24επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι, 56%υπ., 44%αρ.), Πετρέας 11 (4/7επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Γιάκομπσεν 2 (0/1επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (8/15επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 40%υπ., 29%αρ.), Ερνάντεζ 21 (18/34επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. – 52%υπ., 39%αρ.), Μπάσης 2 (2 άσσοι).