ΑΓΩΝΕΣ

Δίποντο με ανατροπή για τον Ηλυσιακό, 3-2 τον Άρη

Σπουδαία δίποντο με ανατροπή από 0-2 σετ σημείωσε ο Ηλυσιακός που επικράτησε με 3-2 του Άρη και εδραιώθηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Κάταλιν Κις τα δυο πρώτα σετ δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στον  Άρη, που τα πήρε εύκολα κι έκανε το 0-2 σετ. Ωστόσο, με τις Πένε, Μπορχανί να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση και τις γηπεδούχες να εμφανίζουν άλλο πρόσωπο, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο Άρης μπήκε αποφασιστικά στην αναμέτρηση με την Τσούμπα να κουβαλάει το μεγαλύτερος βάρος στην επίθεση για άλλον έναν αγώνα, φτάνοντας στο 0-2 σετ με 20-25 και 15-25.

Ο Ηλυσιακός ανέβασε την απόδοσή του και με όπλο το καλό σερβίς κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στο πέμπτο σετ. Στο τάι μπρέικ ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με 14-12 με επίθεση της Πένε, ο Άρης μείωσε με τη Τσούμπα (14-13) και η ισοφάριση ήρθε με παράβαση στο φιλέ της Πένε (14-14). Με διπλό μπλοκ στη Τσούμπα ο Ηλυσιακός είχε και τρίτη ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι (15-14) αλλά η Φλιάκου αστόχησε για λίγο από τη γραμμή των εννέα μέτρων (15-15). Η Μπορχανί πήρε το side out για το 16-15 και στην επόμενη φάση η Τσούμπα κάρφωσε άουτ από τη θέση 6 για το 17-15 και το τελικό 3-2 σετ.

Ο Ηλυσιακός έφτασε τους 17 βαθμούς και βρίσκεται στο +2 από τον Άρη, έχοντας μάλιστα και την ισοβαθμία με δύο νίκες.

Διαιτητές: Βελώνης, Καραγιαννόπουλος, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Τσίτσικας, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Μισιάκα.