«Όμηροι» του Μίλωνα οι «Πειρατές» σε ξηρά και θάλασσα, «κλείδωσε» 4άδα

Για 2η φορά στη φετινή Volleyleague, ο Μίλωνας αποδείχθηκε ο “κακός δαίμονας” του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ, καθώς στην Ερμούπολη η νεοσμυρνιώτικη έκπληξη του πρωταθλήματος επικράτησε με 1-3 (22-25, 22-25, 25-16, 23-25) σετ των Συριανών, με την ομάδα ου Σάκη Ψάρρα στην προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου να “κλειδώνει” την 4άδα, βάζοντας παράλληλα “ταφόπλακα” στα όποιες ελπίδες διατηρούσαν μέχρι σήμερα οι “Πειρατές”.

Το πρώτο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος, με τους «πράσινους» να προηγούνται με 4-5, αλλά τους γηπεδούχους να επιστρέφουν έχοντας το προβάδισμα μέχρι το 10-10. Με αποτελεσματικές επιθέσεις οι δύο ομάδες έφθασαν στο 14-14, όμως ο Μίλωνας με ένα μικρό σερί έκανε το 14-16 και φρόντισε να το κρατήσει μέχρι τέλους φθάνοντας το στο 16-18 και 20-22. Ο Φοίνικας, αν και μείωσε σε 21-22 και 22-23 δεν μπόρεσε να βρει τις λύσεις στο φιλέ, καθώς ο Μίλωνας με τον Γιορντάνοφ έφθασε στο 22-25 και το 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας Σύρου ξεκίνησε καλά θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό του και προηγήθηκε με 3-0 και λίγο αργότερα με 10-6. Οι γηπεδούχοι με τον Μιχάλοβιτς είχαν το προβάδισμα και την διαφορά μέχρι το 15-13 και 16-14 δείχνοντας πως μπορούν να φθάσουν στην ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι όμως ισοφάρισαν με τον Μολίνα σε 16-16 και με τον Γιορντάνοφ σε 19-19. Ο Μιχάλοβιτς έφερε εκ νέου τους γηπεδούχους μπροστά κάνοντας το 20-19, όμως ο Μπράϊαν και το μπλοκ του Ανδρεάδη στον Τζούριτς έφεραν 20-21 και τον Μίλωνα σε θέση “οδηγού”. Το μπλοκ του Παπαδόπουλου και Τζούριτς έγραψε το 21-21, όμως οι Γιορντάνοφ και Ανδρεάδης έκαναν το 21-23. Ο Μιχάλοβιτς προσπάθησε να κρατήσει όρθιο τον Φοίνικα μειώνοντας σε 22-23, όμως ο Χερ και το μπλοκ του Γιορντάνοφ στον Παπαδόπουλο χάρισε το σετ στους «πράσινους» που όπως και στο α’ σετ,  22-25 έκαναν το 0-2 «σφραγίζοντας» την 4άδα στη Volleyleague.

Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας Σύρου μπήκε αποφασισμένος να το κατακτήσει και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μίλωνα που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Με το 6-0 και 11-5 πήραν τον απόλυτο έλεγχο του σετ

Στο τέταρτο και καθοριστικότερο σετ οι γηπεδούχοι θέλοντας να δώσουν συνέχεια μπήκαν καλύτερα κάνοντας το 5-2 και 7-5, ωστόσο ο Μίλωνας προσπέρασε με το 7-9 και λίγο αργότερα με 10-13. Οι «Πειρατές» μείωσαν στο 13-15 και έφθασαν στο 15-16 για να ισοφαρίσουν σε 17-17. Ο Μίλωνας όμως με ένα μικρό σερί έκανε το 17-20 και παρά την πίεση των γηπεδούχων μπόρεσε να κρατήσει την υπέρ του διαφορά κάνοντας το 21-23 και στο τέλος με το 23-25 πανηγύρισε το τρίποντο με το 1-3.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Παπαδημητρίου, Μπαρμπούνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-4, 16-14, 20-21, 22-25

3ο σετ: 8-2, 16-12, 21-15, 25-16

4ο σετ: 7-8, 13-16, 19-21, 23-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 5 άσσοι, 55 άσσοι, 6 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 22-25, 25-16, 23-25) σε 105΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Αλεξάνταρ Σένσιτς): Μιχάλοβιτς 15π. (15/22επ.), Χαραλαμπίδης 2 (2/4επ.), Ιερεζουέλο 3 (1/2επ.), Τζούριτς 14 (7/10επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Φρομ 4 (4/16επ., 77%υπ., 31%αρ.), Παπαδόπουλος Π. 5 (5/14επ., 44%υπ., 38%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 75%υπ., 33%αρ.), Σωνάκης (λ), Ρουμελιωτάκης 2 (1/6επ., 1 άσσος, 55%υπ., 14%αρ.), Γαλιώτος 1 (1/2επ.), Παλαιολόγος 4 (4/5επ.), Εμανουέλ Φουρτάδο 11 (9/10επ., 2 μπλοκ).

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 15π. (12/16επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 9 (7/9επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (14/28επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 15 (11/18επ., 4 άσσοι, 52%υπ., 32%αρ.), Μολίνα 10 (9/31επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 33%αρ.), Χερ 1 (1/1επ.) / Χανδρινός (λ. – 71%υπ., 43%αρ.), Δημητούλης, Θεοδόσης, Στράτος 1 (1/2επ.), Εφραιμίδης.