CEV CUP

Πάλεψε αλλά λύγισε ο Ολυμπιακός

Για δύο σετ ο Ολυμπιακός άγγιξε το τέλειο φθάνοντας πολύ κοντά στο να προηγηθεί με 0-2 και να κάνει την ζημιά στην Γαλατάσαραϊ. Οι Πειραιώτισσες προηγήθηκαν με 0-1 και 20-22 στο δεύτερο σετ, ωστόσο η Γαλατά με όπλο της το σερβίς κατάφερε να κάνει το 25-22 και το 1-1 και εν συνεχεία να φθάσει στο 3-1 που της δίνει το πλεονέκτημα πρόκρισης προς τους «8» του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας.

Πολύ κοντά στο να πάρει αποτέλεσμα βρέθηκε στο Μπουρχάν Φελέκ ο Ολυμπιακός… Μπορεί η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ Ολυμπιακού και Γαλατάσαραϊ να είναι μεγάλη, ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» ή για την ακρίβεια οι «κυανόλευκες» στην Κωνσταντινούπολη κοίταξαν κατάματα τις γηπεδούχες.

Ο Ολυμπιακός φρόντισε να είναι άκρος ανταγωνιστικός απέναντι στην Γαλατάσαραϊ για 2 σετ, ωστόσο στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της τουρκικής ομάδας και έτσι έχασε με 3-1.

Οι Πειραιώτισσες με πολύ καλή τακτική και πολύ καλές σε άμυνα –επίθεση με το 23-25 προηγήθηκαν 0-1 και στο δεύτερο σετ με αποτελεσματικό μπλοκ έφθασαν στο 20-22. Κάπου εκεί όμως η Γαλατάσαράί γύρισε τον διακόπτη της απόδοσής της και με το σερβίς να τις δίνει τρις άσους έφθασε στο 24-22 και με μπλοκ πάνω στην Βέζοβιτς έγινε το 25-22 που έφερε την αναμέτρηση στο 1-1.

Κάπου εκεί τελείωσε και ο αγώνας για τον Ολυμπιακό καθώς έμεινε από ψυχολογία, οι γηπεδούχες έγιναν περισσότερο αποτελεσματικές στην επίθεση και με το 25-16 και 25-20 έφθασαν στη νίκη και απέκτησαν το προβάδισμα για τον επαναληπτικό του Ρέντη.

Παρά τα όσα είχαν προηγηθεί μεταξύ των δύο ομάδων στο παιχνίδι της Euroleague και είχαν ως αποτέλεσμα τον τραγικό θάνατο ενός Σέρβου φιλάθλου έξω από το γήπεδο, η κατάσταση στο Μπουρχάν Φελέκ ήταν άριστη. Υπήρξαν αυστηρά μέτρα ασφαλείας και οι φίλαθλοι της Γαλατά σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν ξέφυγαν από τα επιτρεπτά όρια.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός παρά το 0-2 βρέθηκε να χάνει με 7-5. Ωστόσο ε ένα σερί 3-0 έγινε το 8-9. Η Γαλατάσαραϊ με αποτελεσματικές επιθέσεις προσπέρασε με 11-9, όμως οι δύο ομάδες έφθασαν στο 12-12. Οι Πειραιώτισσες προηγήθηκαν με 12-15, η Γαλατά έκανε το 17-17 όμως ο Ολυμπιακός με όπλο του το σερβίς και το μπλοκ έκανε το 22-24 και με το 23-25 προηγήθηκε με 0-1.

Παρά το καλό ξεκίνημα που είχε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι, η Γαλατά μπήκε αποφασισμένη για να γυρίσει το παιχνίδι και μάλιστα προηγήθηκε με 5-1 και με το λάθος της Μποσκάτσι έκανε το 8-6. Οι «ερυθρόλευκες» όμως ανέβασαν την απόδοσή τους και με καλές άμυνες και κόντρα επιθέσεις έφθασαν στο 11-13. Η Γαλατά με πίεση από το σερβίς ισοφάρισε σε 13-13, όμως το μπλοκ του Ολυμπιακού έδωσε το προβάδισμα με 15-18 και 20-22. Ωστόσο οι γηπεδούχες με δυνατό σερβίς δημιούργησαν ρήγμα στην υποδοχή της ελληνικής ομάδας και με ένα σερί 5-0 με τρεις άσους μια επίθεση και ένα μπλοκ στην Βέσοβιτς έγινε ο 25-22 και το 1-1.

Στο τρίτο σετ η Γαλατάσαραϊ σταθεροποίησε την απόδοσή της στον φιλέ και με αποτελεσματικές επιθέσεις γρήγορα το μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο… Οι γηπεδούχες έφθασαν στο 8-3, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 8-6 αναγκάζοντας τον Μάσιμο Μπαρμπολινι να ζητήσει ταϊμ-άουτ. Κάτι που έφερε αποτέλεσμα για την τουρκική ομάδα καθώς μετά από εκεί πάτησε γκάζι κάνοντας το 15-11 και το 20-12 εκμεταλλευόμενη τα πολύ καλά τελειώματα στις επιθέσεις της αλλά και τα λάθη του Ολυμπιακού. Το σκορ πήγε στο 22-13, ο Ολυμπιακός μάζεψε την διαφορά στο 22-15 για να τελειώσει με 25-16 που έκανε το 2-1.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός αν και βελτίωσε την απόδοσή του και προηγήθηκε με 3-5 η Γαλατασαράϊ κάλυψε την διαφορά κάνοντας το 7-5 και το 8-6, ενώ λίγο αργότερα έφθασε στο 17-15.  Παρά την πίεση οι γηπεδούχες έκαναν το 23-20 και με το 25-22 το 3-0 που το πανηγύρισαν με τον κόσμο τους…

Κλειδί του αγώνα και κομβικό του σημείο το τέλος του δεύτερου σετ. Εκεί όπου ο Ολυμπιακός ήταν 0-1 στα σετ και προηγήθηκε με 20-22. Ωστόσο η Γαλατάσαραϊ με το σερβίς κέρδισε 3 άσους, και με μια επίθεση και ένα μπλοκ έγραψε  το 25-22 και το 1-1 που την κράτησε ζωντανή για τη συνέχεια του αγώνα.

Γιάννης Νικολάκης (Προπονητής Ολυπιακού) : «Προσωπικά νιώθω πολύ μεγάλη χαρά και ικανοποίηση για την εμφάνιση της ομάδας μου. Δεν θέλω να φανώ αλαζόνας ή υπερόπτης αλλά αν δεν βρισκόταν η Μέινερς στο σερβίς και κάναμε το 0-2 ίσως το παιχνίδι να είχε εξελιχθεί διαφορετικά. Η ομάδα μου έπαιξε ψυχωμένα με συγκέντρωση και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια για την προσπάθεια που έκαναν παρά την ήττα. Δεν θέλω να μιλήσω για ελπίδες πρόκρισης, αλλά σίγουρα το σημερινό παιχνίδι δημιούργησε ελπίδες πίστης στην ομάδα. Πιέσαμε την Γαλατά παίζοντας στα όρια μας και χάσαμε με ψηλά το κεφάλι. Το σίγουρο όμως είναι επίσης ότι η Γαλατά θα έρθει πιο προετοιμασμένη στο δεύτερο παιχνίδι όπου και πάλι θα προσπαθήσουμε να κάνουμε μια ανάλογη εμφάνιση».

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Μπαρμπολίνι): Μέιτζνερς 25 (20/43 επ, 5 άσσοι, 55% υπ – 21% άριστες), Κάλατς 9 (5/8 επ, 4 μπλοκ), Μποσέτι 6 (5/15 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ – 38% άριστες), Αλικάγια 1 (1 άσσος), Τσεντόνι 19 (16/39 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκουρκάινακ 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ) / Γκουνέιλιγκιλ (λ, 61% υπ – 50% άριστες), Αούντιλναρ 2 (2 μπλοκ), Γκουτς 1 (1/4 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 10 (8/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (2/7 επ, 3 μπλοκ), Βέσοβιτς 12 (10/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ – 19% άριστες), Μπραμπόροβα 15 (12/28 επ, 3 μπλοκ, 42% υπ – 28% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Μποσκάτσι 19 (11/28 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 57% υπ – 43% άριστες), Λαμπρούση 1 (1/3 επ), Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα