ΠΑΟΚ 5* μόνος, πρώτος και αήττητος!

ΠΑΟΚ 5*  μόνος, πρώτος και αήττητος!
Το… κρεσέντο του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα δεν σταμάτησε ούτε την 5η αγωνιστική καθώς στην εντός έδρας  μονομαχία της με το έως τώρα αήττητο Μαρκόπουλο, ο “δικέφαλος του Βορρά” επικράτησε με 3-0 (25-16, 25-22, 25-18) σετ των φιλοξενούμενων από τα Μεσόγεια και με “5 στα 5” παρέμεινε η μοναδική “άχαστη” ομάδα στο πρωτάθλημα.
Στο PAOK Sports Arena ο Δικέφαλος έχοντας σε μεγάλη μέρα τις Κέιφρι, Κρολ πανηγύρισε την 5η του νίκη σε ισάριθμα ματς. με τον ΑΟΜ να χάνει την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στο δεύτερο σετ.
Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε γρήγορα μια διαφορά (1-2, 6-2) την οποία συντήρησε με σχετική ευκολία (8-6, 11-6) για να φτάσει στο 1-0 με 25-16.
Ο ΑΟΜ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε εντυπωσιακά το 2ο σετ καθώς με ασταμάτητη τη Φιτζμόρις προηγήθηκε 2-5, 3-7 και έφτασε τη διαφορά στο +7 (4-11 με επίθεση της Σμιφ), αλλά εκεί άρχισε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος μείωσε σε 8-12 και το 11-15 έγινε 19-15 με την Κρολ στο σερβίς και συνεχόμενες πετυχημένες κόντρα επιθέσεις. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +5 (21-16) για να πλησιάσει ξανά το Μαρκόπουλο σε 22-19 (μπλοκ Φίτερερ) και 24-22 (άσος Νάγκελς), αλλά ο ΠΑΟΚ έκλεισε το σετ στο 25-22.
Στο τρίτο σετ οι ασπρόμαυρες φάνηκε να καθαρίζουν το ματς όταν το 6-5 έγινε 9-5 και 15-10, αλλά το Μαρκόπουλο πλησίασε στον πόντο (15-14), ωστόσο τα σερβίς της Κέιφρι βοήθησαν τη γηπεδούχο ομάδα να ξεφεύγει εκ νέου με 19-14 και να πάρει με 25-18 το τρίποντο.
Διαιτητές: Παπακοσμάς, Ισκάς, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Σταυρίδου, Παπαδοπούλου, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.
1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-16
2ο σετ: 4-8, 16-15, 21-16, 25-22
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-16, 25-18
Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-22, 25-18) σε 69′
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 50 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Μαρκοπούλου προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.
Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 4 (4/12 επ.), Κρολ 16 (15/28 επ., 1 άσσο), Στράντζαλη 8 (7/18 επ., 1 άσσο, 23% υπ.-09% άριστες), Βεργίδου 2 (2 μπλοκ), Κέιφρι 22 (16/25 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-38% άριστες), Μπλάνκο 9 (7/9 επ., 1 μπλοκ) /  Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ.-38% άριστη), Κλέπκου 1 (1/3 επ.).
Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 14 (13/29 επ., 1 μπλοκ), Νάγκελς 3 (0/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμιθ 6 (6/18 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Φίτερερ 11 (8/13 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Αλλαγιάννη 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 6 (6/17 επ., 32% υπ.-26% άριστες) / Γούλα (λ, 45% υπ.- 39% άριστες), Δήμου (λ),  Δικαιούλια, Κωτσαρά, Γράβαρη, Βαϊοπούλου.

Η γνώμη του πάγκου

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Είμαι πολύ χαρούμενος, είναι σημαντικό το ότι συνεχίσαμε τις αγωνιστικές μας υποχρεώσεις με μία ακόμη νίκη, είμαι ικανοποιημένος γιατί είναι η πέμπτη σερί νίκη, κάτι που δεν είναι εύκολο να συμβεί. Τις επόμενες δύο βδομάδες έχουμε δύο παιχνίδια στη Θεσσαλονίκη, ένα εκτός έδρας με τον Άρη και στη συνέχεια εντός με τον Ζ.Α.Ο.Ν. και μετά με τον Ολυμπιακό. Το μόνο “αγκάθι” του σημερινού αγώνα ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου σετ, στο οποίος όμως δείξαμε χαρακτήρα και το ανατρέψαμε και αυτό που μετράει στο φινάλε είναι το τρίποντο».

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου):
 «Ξέραμε από την αρχή ότι το παιχνίδι θα ήταν δύσκολο, ο Π.Α.Ο.Κ. είναι μία πολύ καλή και φορμαρισμένη ομάδα και οι στόχοι μας σίγουρα δεν είναι ίδιοι. Είμαι χαρούμενος από το δεύτερο σετ που παίξαμε καλό βόλεϊ μέχρι τη μέση του, στη συνέχεια δυστυχώς χάσαμε το… μυαλό μας και ομάδες όπως ο Π.Α.Ο.Κ. σε τιμωρούν. Δεν είμαι πλήρως ικανοποιημένος γιατί δεν κάναμε αυτό που μπορούμε. Επιστρέφουμε με εμπειρίες αλλά όχι βαθμούς, χρειάζεται περισσότερη ενέργεια, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι. Επόμενο παιχνίδι είναι απέναντι στον Ολυμπιακό, ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι όπου μπορούμε να τα πάμε καλύτερα. Έχω πίστη στην ομάδα, μπορούμε να συνεχίσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και να βγάλουμε ωραία πράγματα φέτος».