Πέρασε «αλώβητος» από τη Σαντορίνη ο Παναθηναϊκός

Με ένα πολύτιμο τρίποντο απέδρασε από το ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με 1-3 (22-25, 21-25, 25-23, 19-25) του Α.Ο Θήρας  στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague. H νταμπλούχος ομάδα του Γιάνη Καλμαζίδη, μέχρι τα μισά των σετ ” κυνηγούσε” στο σκορ τη μαχητική γηπεδούχο , που ήταν μπροστά με σημαντική διαφορά, αλλά οι νταμπλούχες με την ποιότητά τους έφταναν με πρωταγωνίστριες τις Χατζηευστρατιάδου, Ανάε και Ανθούλη στο αποτελεσματικό κλείσιμο – ανατροπή των σετ και στη νίκη..

Mε ενθουσιασμό και καλή ψυχολογία ο Α.Ο Θήρας ξεκίνησε δυνατά και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση προηγήθηκε 4-0 του Παναθηναϊκού, που από εντυπωσιακό μπλοκ της Λάνγκεγκερ στην Κρος ξέφυγε 8-2. Η ομάδα της Σαντορίνης εκμεταλλευόμενη τα προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων συντηρούσε την σημαντική διαφορά του +6, 15-9. Mε το ανεβασμένο μπλοκ της πανύψηλης Ανθούλη και το εξαιρετικό σερβίς της Χατζηευστρατιάδου ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 20-19, σε μία φάση που έδειξε να τραυματίζεται η λίμπερο των γηπεδούχων, Μαριάνα Μπελιά, ευτυχώς χωρίς να είναι κάτι σοβαρό. Τελικά με πρωταγωνιστρια την Ανθούλη ο Παναθηναϊκός, παρά τη μαχητικότητα των γηπεδούχων, έφτασε στην ανατροπή με 22-25, 0-1 σετ.

Ανάλογο ξεκίνημα με το α’ είχε μετά το 1-2 του Παναθηναϊκού ο Α.Ο. Θήρας που προηγήθηκε με 10-7 και 16-11. Κάπου εκεί όμως, όπως και στο α’ σετ ο Παναθηναϊκός με πολύ καλό παιχνίδι της Ππααφωτίου με ένα σερί 4-0 μείωσε σε 16-14. Από πάτημα γραμμής της Μερκάδο και συνεχόμενα μπλοκ οι πρωταθλήτριες προσπέρασαν μετά από αρκετή ώρα 17-19. Με Χατζηευστρατιάδου να «κόβει» και Ανθούλη να «ράβει» στο φιλε, η ομάδα του Καλμαζίδη ξέφυγε με 18-21 και με άουτ επίθεση της Μερκάδο ζευγάρωσε 21-25, 0-2 σετ.

Στο γ’ σετ οι πράσινες προηγήθηκαν από την αρχή , 4-6 με τον Α.Ο. Θήρας να περνάει για πρωτη φορά μπροστά στο σετ με άσο της Μερκάδο, 9-8. Όπως και στα δύο προηγούμενα σετ οι γηπεδούχες είχαν τη διαφορά στα μισά του σετ, 19-16, αλλά η αθηναϊκή ομάδα με το καλό σερβίς της Ανάε και τη Γκρότους προσπέρασε ξανά με ένα σερί 0-4, 19-20. Η Κέτσμαν με επίθεση και άσο έδωσε προβάδισμα στον Α.Ο. Θήρας 22-21 για να κάμψει με 25-23 την αντίσταση του πρωταθλητή και να μειώσει με μπλοκ άουτ της Λανγκεγκερ σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 6-6, αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός με λάθη των γηπεδούχων και καλό σερβίς της Ανάε ξέφυγε με 6-9. Με πρωταγωνίστρια την Μερκάδο η ομάδα του Βάσοβιτς προσπέρασε 11-10, αλλά ο Παναθηναϊκός έφερε το σετ στα ίσα 12-12. Η νησιωτική ομάδα με επιθέσεις από τα άκρα και τη Λάνγκεγκερ ξέφυγε 15-13, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 17-17. Για μια ακόμη φορά με τη Χατζηευστρατιάδου στο σερβίς πέρασε μπροστά 17-20. Ο τεχνικός του Α.Ο. Θήρας έριξε στο ματς την Τσοχαντζή αντί της Μπόζιτς, αλλά η ασταμάτητη Ανθούλη έφερε τις φιλοξενούμενες στο +4, 18-22 για να φτάσουν στη νίκη 3-1 με 19-25.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Βέντρας, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Ιωάννου Μ..

1ο σετ: 8-2, 16-11, 19-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 16-11, 18-21, 21-25
3ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 25-23
4ο σετ: 6-8, 16-14, 18-21, 19-25

*Οι πόντοι της Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 21-25, 25-23, 19-25) σε 104′

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς):
 Κωνσταντέλλου 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπόζιτς 4 (4/9 επ.), Λάνγκεγκερ 20 (16/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 39% άριστες), Μερκάδο 22 (19/50 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κέτσμαν 13 (12/31 επ., 1 άσσος, 82% υπ. – 50% άριστες), Κιουτσιούκη 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 52% υπ. – 24% άριστες), Καλαποδά, Αδαμοπούλου, Τσοχατζή, Φάκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 14 (8/13 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ανάε 11 (9/22 επ., 2 άσσοι, 65% υπ. – 35% άριστες), Γκρότους 12 (11/29 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ. – 54% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Ανθούλη 22 (16/42 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κρος 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ) / Πολίτη (λ, 59% υπ. – 27% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Νικολογιάννη, Παλάσιος, Μεταξά 1 (1 μπλοκ), Μερκούρη.

Η γνώμη του πάγκου

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη. Μπορεί να χάσαμε αλλά θέλω να συγχαρώ τις συμπαίκτριές μου για αυτό που έδειξαν στο γήπεδο σήμερα. Πάλεψαν από την αρχή μέχρι το τέλος, όλες τις μπάλες. Ο Παναθηναϊκός έδειξε την ποιότητά του, ειδικά από τα μισά του κάθε σετ. Έχει έμπειρες αθλήτριες και έβρισκαν τις λύσεις χωρίς λάθη. Βγάλαμε στο γήπεδο αυτά που δουλέψαμε στις προπονήσεις σε έναν αρκετά καλό βαθμό και όσο περνάει ο καιρός θα είμαστε καλύτεροι».

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Βρεθήκαμε πίσω αρκετές φορές και βγάλαμε στρες. Έχουμε όμως τη ποιότητα ομαδικά και ατομικά για να κοιτάμε τη κάθε φάση ξεχωριστά. Αυτό είναι το μήνυμα σε τέτοιες περιπτώσεις, όπως αυτές που βρεθήκαμε αντιμέτωποι σήμερα. Καταφέραμε να γυρίσουμε τα δύο πρώτα σετ, στο τρίτο ξεκινήσαμε μπροστά αλλά μας πέρασε η Σαντορίνη. Παλέψαμε αλλά δεν κλείσαμε το σετ. Στο τέταρτο ήμασταν σοβαροί από τα μισά και μετά και πήραμε τη νίκη».