Πέρασε σαν… σίφουνας απ’ το Μαρκόπουλο η ΑΕΚ

Με τον… αέρα της ιστορικής κατάκτησης Κυπέλλου στην Άρτα η ΑΕΚ έφυγε “αλώβητη με νίκη 3-0 σετ από την έδρα του Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil στο ματς 20ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών, με τις “κιτρινόμαυρες” στην εμφάνιση τους στο πρωτάθλημα να παραμένουν αήττητες για 23ο παιχνίδι στις εγχώριες διοργανώσεις.

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης η Ένωση παρέμεινε στο -2 από τον πρωτοπόρο Π.Α.Ο.Κ. , ενώ το Μαρκόπουλο δεν κατάφερε να πάρει βαθμό ή βαθμούς που θα του έδιναν την ευκαιρία να ανέβει στην 7η θέση και παρέμεινε 8ο με 24 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ το αρχικό 3-4 έγινε 3-11 με την Καλαντάτζε στο σερβίς και τον Α.Ο.Μ. να μην μπορεί να τελειώσει τις επιθέσεις του και κυρίως να μην μπορεί να επιστρέψει το ματς. Η Α.Ε.Κ. έφτασε στο 4-18 για να έρθει πολύ εύκολα το 8-25.

Η Ένωση ξεκίνησε καλύτερα και το β’ σετ (3-5, 6-9) για να μετατρέψει το 10-12 σε 11-18 και μέχρι το 17-21 να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Εκεί τα σερβίς της Νάγκελς έφεραν τα πάνω κάτω με το Μαρκόπουλο να τρέχει σερί 5-0 για το 22-21, όμως το χαμένο σερβίς της Νάγκελς διαδέχθηκε δική της κακή πάσα και κόντρα της Σίλβα για το 22-24 με την Καλαντάτζε να διαμορφώνει το τελικό 23-25.

Στο τρίτο σετ η γηπεδούχος ομάδα εκμεταλλευόμενη τα λάθη της ΑΕΚ μετέτρεψε το 6-5 σε 8-5 και αφού αρχικά συντήρησε αυτή τη διαφορά, ξέφυγε με 17-12 και 19-14. Η Ένωση με άσο της Καλντερόν μείωσε σε 19-18, για να βρεθεί και πάλι στο -5 (23-18 άουτ επίθεση Νίζετιχ). Ωστόσο ο αγώνας είχε μια ακόμη ανατροπή με την Νάγκελς να χάνει το σερβίς και την ΑΕΚ έχει τρία μπλοκ (από τα τέσσερα συνολικά στο συγκεκριμένο σετ) καταφέρνοντας με ένα εντυπωσιακό σερί 0-7 να φτάνει στο 23-25.

Διαιτητές: Ράντσιου, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Κώτσιας, Παυλάκης, Γραμματεία: Μισιάκα.

1ο σετ: 3-8, 4-16, 5-21, 8-25
2ο σετ: 6-8, 111-6, 16-21, 23-25
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 23-25

*Οι πόντοι του Μαρκοπούλου προήλθαν από 5 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (08-25, 23-25, 23-25) σε 72′

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Φιτζμόρις 12 (8/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. – 20% άριστες), Φίτερερ 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λέιθαμ 15 (15/35 επ.), Καλανταρίδου 4 (2/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 37% άριστες) / Γούλα (λ, 58% υπ. – 42% άριστες), Δήμου (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Βαϊοπούλου.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 11 (8/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 42% υπ. – 33% άριστες), Καλαντάτζε 4 (4/5 επ.), Κωνσταντινίδου 6 (3/3 επ., 3 μπλοκ), Καλντερόν 8 (5/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σίλβα 18 (13/23 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 71% υπ. – 43% άριστες), Βλαχάκη (33% υπ. – 33% άριστες).

Η γνώμη του πάγκου

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Είχε δύο όψεις το παιχνίδι. Δεν παίξαμε στο πρώτο σετ, ίσως επειδή είχαμε καιρό να παίξουμε επίσημο παιχνίδι. Ήταν κακή εμφάνιση στο πρώτο σετ. Στο δεύτερο και τρίτο σετ είχαμε ευκαιρίες να τα πάρουμε και τα χάσαμε από τα λάθη μας και όχι από τον τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου μας. Πάλι μιλάμε για τις χαμένες ευκαιρίες που δεν εκμεταλλευτήκαμε, απέναντι στην ίσως πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Ελλάδα. Είμαι χαρούμενος για την προσπάθεια αλλά όχι για το γεγονός ότι πάλι δεν εκμεταλλευτήκαμε τις καταστάσεις που μας δόθηκαν. Είναι δύσκολο να βρίσκεις λύσεις σε τέτοια προβλήματα τέτοια περίοδο της σεζόν αλλά πρέπει».

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Ξεκινήσαμε δυνατά το παιχνίδι με όπλο μας το μπλοκ. Το Μαρκόπουλο μας πίεσε από το σερβίς και μας δυσκόλεψε αρκετά. Καταφέραμε την ώρα του αγώνα να βρούμε τα πατήματά μας στην υποδοχή και ήρθε η νίκη. Ευχαριστώ τον κόσμο μας που ήρθε σε εκτός έδρας παιχνίδι και μας στήριξε».