CHAMPIONS LEAGUE

«Πέθανε» κάθε ελπίδα πρόκρισης για Τζούριτς, Φράγκο

«Αντίο» στην πρόκριση της επόμενης φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ είπαν Ανδρέας Φράγκος και Δημήτρης Τζούριτς, αφού παρά τις νίκες των ομάδων τους για τη 2η αγωνιστική του β’ τουρνουά των προκριματικών ομίλων της 4ης φάσης στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, χάθηκε και μαθηματικά κάθε ελπίδα για τη συνέχεια.

Στο ρωσικό Καζάν η ήττα της σλοβενικής ACH Volley Λιουμπλιάνας στην πρεμιέρα του C’ ομίλου με 3-0 (25-19, 25-20, 25-13) από τη γερμανική Μπερλίν, έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα πρόκρισης για την ομάδα του Τζούριτς, που με 12 πόντους, όσους είχε και ο συμπαίκτης του Ποκέρσνικ, ήταν από τους κορυφαίους της ομάδας του.
Χθες η παρέα του Τζούριτς, πήρε άνευ αγώνα τη νίκη με 3-0 σετ «στα χαρτιά» από την πολωνική Γιαστρέμπσκι, που λόγω κορονοϊού, είχε αποχωρήσει από το α’ τουρνουά, ενώ σήμερα η φετινή περιπέτεια της ομάδας της Λιουμπλιάνας ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση κόντρα στην οικοδέσποινα Ζενίτ Καζάν, που ρίχνει την αυλαία του τουρνουά.

Στο αντίστοιχο τουρνουά του D’ ομίλου στην ιταλική Μόντενα, η χθεσινή νίκη 3-1 (18-25, 25-20, 25-20, 25-17) σετ με ανατροπή της βελγικής Κνακ Ροζελάρε επί της ρωσικής Κούζμπας Κεμέροβο, δεν πανηγυρίστηκε από την παρέα του Ανδρέα Φράγκου, που όπως και ο Ιταλός «Τσάρος», Ιβαν Ζαιτσεφ δεν αγωνίστηκαν στο χθεσινό ματς της 2ης αγωνιστικής.

Η «παρτίδα» ωστόσο της πρόκρισης χάθηκε στην πρεμιέρα για την ομάδα του Έλληνα διεθνή, που μπήκε ως αλλαγή στο 30 σετ και μολονότι παρέμεινε στο βασικό σχήμα έως το τέλος, δεν κατάφερε με τους 3 πόντους που σημείωσε να αποτρέψει την ήττα 3-1 (20-25, 25-19, 25-20, 25-18) από την πολωνική Verva WARSZAWA Orlen Paliwa του Αναστάζι,

Χθες οι Πολωνοί κέρδισαν με 3-2 σετ και την Μόντενα και πέρασαν χέρι-χέρι στην επόμενη φάση με την Ιταλίδα «οικοδέσποινα» του τουρνουά, αφήνοντας “εκτός νυμφώνος” Βελγους και Ρώσους.