«Πήρε κεφάλι» η Δρέσδη

Μία νίκη χωρίζει τις πρωταθλήτριες της Δρέσδης από την διατήρηση του τίτλου καθώς στον 2ο τελικό της Bundesliga επικράτησαν μέσα στη Στουτγκάρδη με 3-1 (25-13, 25-16, 19-25, 25-23) της Κυπελλούχου ομάδας και έκαναν το 2-0 στη σειρά. Στις 29 Απριλίου ο 3ος τελικός στη Margon Arena της Δρέσδης.

Στη SCHARRena της Στουτγκάρδης η ομάδα της Αθηνάς Παπαφωτίου και του Γιάννη Αθανασόπουλου δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα.

Έτσι παρά την συμπαράσταση περίπου 2000 φίλων της η γηπεδούχος Allianz ΜΤV βρέθηκε πολύ νωρίς να χάνει με 2-0. Με την “πλάτη στον τοίχο” η Στουτγκάρδη κατάφερε να μειώσει στο τρίτο σετ, βάζοντας τις βάσεις για αντεπίθεση, όμως στο τελευταίο σετ, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς η παρέα της MVP των φιλοξενούμενων Γιαροσλάβα Πένκοβα πήρε την πολύτιμη νίκη στα σημεία.

Ετσι μετά το break της έδρας της Στουτγκάρδης, η πανίσχυρη Δρέσδη προβάλλει ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς στις 29 Απριλίου υποδέχεται στην Margon Arena την Allianz με στόχο την 3η νίκη που θα οδηγήσει σε μια ακόμη στέψη.