«Πήρε κεφάλι» η Μόντενα

Τις βάσεις για την κατάκτηση του νταμπλ έκανε η Κυπελλούχος κερδίζοντας με 3-0 (25-19, 25-17, 27-25) την Περούτζια του Γιώργου Τζιουμάκα στον εντός έδρας α’ τελικό των πλέι οφ της ιταλικής Λίγκας. Την Πέμπτη 5/5 ο β’ τελικός στην έδρα των φιλοξενούμενων.

Παρουσία 5.000 θεατών στο “Palapanini” η παρέα του Ν’ Γκαπέ (14π) πιέστηκε μόλις στο τρίτο σετ από τους “Black Devils” του τοπ σκόρερ του αγώνα Ατανασίεβιτς με 15π.

Ωστόσο, μετά το εύκολο προβάδισμα με 2-0 σετ, χάρις στους 12 άσους των δύο πρώτων σετ (7 στο 1ο, 5 στο 2ο) από τους συνολικά 14 που έκανε “σμπαράλια” την υποδοχή των φιλοξενούμενων, η Μόντενα κατάφερε στο τρίτο ματς μπολ να φτάσει στην “καθαρή” νίκη επί των αντιπάλων της και να “πάρει κεφάλι” στην τελική κούρσα του τίτλου με 1-0 και να πάει με ακμαίο ηθικό στο β’ τελικό στην Περούτζια (5/5).