«Πλώρη» για το 8ο ο Ολυμπιακός, τις εντυπώσεις ο ΑΟ Θήρας

Σε ένα παιχνίδι που κατά διαστήματα πρόσφερε όμορφο θέαμα και συναρπαστικές μονομαχίες στο φιλέ, ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του φάιναλ φορ Κυπέλλου Γυναικών της Σαντορίνης επικράτησε με 3-1 ( 25-21, 28-26, 22-25, 25-21) του γηπεδούχου ΑΟ Θήρας και εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής (20.00 ), έκανε το α’ βήμα για την κατάκτηση του 8ου συνεχόμενου τίτλου του. Στον για πολλούς “τελικό” της διοργάνωσης  οι ερυθρόλευκες φιναλίστ Ευρώπης, χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρντς απόδοσης πήραν αυτό που ήθελαν, παρά την κόντρα της νησιώτικης ομάδας που με καλή υποδοχή και τον ενθουσιασμό της πρωτάρας στη διοργάνωση “κοίταξε στα μάτια” σε όλα τα σετ τον κάτοχο του τίτλου και θα μπορούσε ίσως να πάρει κι έρνα ένα ακόμη σετ, αλλά παρά το προβάδισμα με 23-20 στο β’ η Σαντορίνη φάνηκε σα να… φοβήθηκε να το κερδίσει με αποτέλεσμα να το.. σπρώξει με τα λάθη της στις “ερυθρόλευκες”.

Ο ΑΟ θήρας με τη συμπαράσταση των περίπου 750 οπαδών της και τον ενθουσιασμό της παρθενικής της συμμετοχής σε φαίναλ φορ Κυπέλλου της μπήκε πολύ δυναμικά στον α ημιτελικό και με πρωταγωνίστρια την Μέρκοβα πήρε προβάδισμα με 5-3, Στη συνέχεια όμως το καλό μπλοκ των Κυπελλούχων και η καλή ανάπτυξη παιχνιδιού της Χριστοδούλου έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 8-5.

Οι Σαντορινιές με καλή άμυνα και πιεστικό σερβίς μειώσανε με μπλοκ άουτ της Μεταξά  τη διαφορά στον πόντο 13-12, με τον τεχνικό του ΑΟ Θήρας να ζητά τάιμ άουτ στο 15-12 προκειμένου να μην ανοίξει η ψαλίδα και τις ερυθρόλευκες να φτάνουν στο 16-12 με άουτ σέρβις της Εμμανουηλίδου.

Κάποια λάθη εκατέρωθεν έφεραν ξανά κοντά τις δύο ομάδες, 18-16 . Με τις δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα υψηλού επιπέδου στον κόσμο και συναρπαστικές μονομαχιές στο φιλέ, ο ΑΟ Θήρας μείωσε στον πόντο 20-19 αλλά κάποιες λάθος επιλογές των γηπεδούχων έδωσαν ξανά αέρα 3 πόντων στον Ολυμπιακό που έφτασε στο 22-19 Ο άσος της κορυφαίας σέρβερ του Πανεπιστημίου Πίτσμπουργκ, Γενιτσαρίδη έφερε ξανά τη διαφορά σε οραική τιμή, 22-21 , αλλά ο Ολυμπιακός με καλό σερβίς και επίθεση της Μέρκοβα στο φιλέ κατέκτησε με 25-21 το σετ.

osfp_ao thyras 1

Αμφίρροπη μάχη έγινε και στο ξεκίνημα του β’ σετ με τις δύο ομάδες με αποτελεσματικό μπλόκ και έυστοχες επιθέσεις  να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι και το 7-7, αλλά η Χίπε με επίθεση “χειρουργικής” ακρίβειας στην ευθεία να δίνει  βραχεία κεφαλή στον Ολυμπιακό 8-7 στο α’΄τεχνικό τάιμ άουτ.

Με το προβάδισμα να εναλλάσσεται… στιγμιαία χέρια η μάχη στήθος με στήθος συνεχίστηκε στο 14-14, με τις δύο πασαδόρους να “βάζουν” περισσότερο στο παιχνίδι τις κεντρικές τους. Σε επίθεση της Νιέμερ και υπόδειξη άουτ της α’ διατητού , Μαρίας Τσιούλα ο Ολυμπιακός ζήτησε το α’ video referee. Η δύναμη της … τεχνολογίας δικαίωσε τελικά τις ερυθρόλευκες που στη συνέχεια με επίθεση της Χίπε  έκαναν το 16-14.

Ένα λάθος και δύο συνεχόμενοι άσοι της Ηρακλείωτισας, Γενιτσαρίδη έφεραν μπροστά τον ΑΟ Θήρας με 17-16, υποχρεώνοντας τον τεχνικό των νταμπλούχων, Κόβατσιτς σε τάιμ άουτ, για να βγάλει το αντίπαλο σερβίς από το ρυθμό του.  Με τον ΑΟ Θήρας να διατηρεί οριακά το προβάδισμα για αρκετή ώρα, απέναντι στην εκτελεστική δεινότητα της Χίπε, το καμάρι της Σαντορίνης με μπλοκ έκανε το 22-20, αναγκάζοντας ξανά τον Κόβατσιτς σε τάιμ άουτ. Αόυτ επίθεση της Χίπε, ανέβασε τη διαφορά στο +3, 23-20 για τις κοπέλες του Ρούση.

Αβίαστα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν το δικαίωμα στις ερυθρόλευκες να ισοφαρίσουν 23-23 αλλά η Εμμανουηλίδου έφερε για πρώτη φορά στο θεσμό τον ΑΟ Θήρας σε σετ μπολ, 24-23.  Ωστόσο το καλό μπλοκ του Ολυμπιακού, έφερε μπροστά με 25-24 τις φιλοξενούμενες. Ακολούθησαν εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις με το πλασέ της Πότοκαρ να μπλοκάρεται από τις ερυθρόλευκες 27-26 και τη Νιέμερ με άσο να ζευγαρώνει με 28-26 τα κερδισμένα σετ του Ολυμπιακού, 2-0.

Στο ίδιο έργο θεατές των αρχών των προηγούμενων σετ ήμασταν και στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ πάνω από δύο πόντους και τον Ολυμπιακό να φτάνει για μια ακόμη φορά προηγούμενος στο α’ τεχνικό ταίμ άουτ με 8-7. Με λύσεις από τις Γερμανίδες Χίπε, Πολ, την “κέρβερο” στο φιλέ Λαμπρούση και άουυτ επίθεση της Μέρκοβα, ο κάτοχος του τίτλου ξέφυγε με 13-10 υποχρεώνοντας τον τεχνικό του ΑΟ Θήρας, Γιώργο Ρούση σε τάιμ άουτ. Το καλό σερβίς της Πότοκαρ και το μπλοκ της Μεταξά στη Νιέμερ μάζεψαν τη διαφορά για τις γηπεδούχες, όμως η ομάδα του Κόβατσιτς έκανε το 16-13.  Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με την εμπειρία του πάτησε γκάζι και παρά την προσπάθεια του ΑΟ Θήρας ξέφυγε με 21-16.  Το καλό μπλοκ των γηπεδούχων “έκλιεσε” την ψαλίδα της διαφοράς στο 22-20.

Η είσοδος της  Κοσμίδουστο ματς  και το καλό σερβίς της  β’ λίμπερο κανονικά του ΑΟ Θήρας οδήγησε στην ανατροπή των γηπεδούχων 23-22, που με δυο συνεχόμενα λάθη των αντιπάλων τους πανηγύρισαν το ιστορικό σετ τους στο θεσμό, μειώνοντας μέσα σε πανδαιμόνιο της κερκίδας με 25-22 σε 2-1 σετ.

Το δ’ σετ βρήκε τον Ολυμπιακό παρά τα λάθη του να προηγείται με 8-6 απέναντι στις νησιώτισσες που με ανεβασμένη ανεβασμένη ψυχολογία και “σκυλίσιες” άμυνες, προσπαθούσαν να έχουν “από κοντά” στο σκορ τις ερυθρόλευκες.

ao thyras_OSFP 2

Με αποτελεσματική επίθεση και λάθη των γηπεδούχων η ομάδα του Μπράνο Κοβάτσεβιτς ξέφυγε 13-9 με τη Χίπε και με επίθεση α’ χρόνου της Λαμπρούση ανέβασε τη διαφορά στο 16-11.  Τακτικό σερβίς της Πότοκαρ και λάθη Ολυμπιακού “ροκάνισαν” τη διαφορά για τις γηπεδούχες, 16-14 υποχρεώνοντας τον Κόβτσιτς σε ένα ακόμη τάιμ άουτ.  Περιπετειώδες πλασέ της Πότοκαρ που βρήεκ σε πολλά ερυθρόλευκα χέρια πριν καταλήξει μπλοκ άουτ  και αόυτ επίθεση της Νιέμερ οδήγησαν τη Σαντορίνη στην ισοφάριση 17-17. Λάθη των γηπεδούχων και καλό μπλοκ των Κυπελλούχων, άνέβασαν τη διαφορά στο 21-17.  Με τις Γερμανίδες, Χίπε, Πολ όμως σε καλή μέρα ο Ολυμπιακός έφτασε τελικά παρά την αντίσταση του ΑΟ Θήρας, με 25-21 στην νίκη – πρόκριση στον αυριανό με τελικό 3-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός είχε την Χίπε πρώτη σκόρερ με 30 πόντους, ενώ διψήφιες ήταν επίσης η Νιέμερ (13), η Λαμπρούση (12) και η Πολ (10). Ο ΑΟ Θήρας, είχε καλύτερο μπλοκ (14-8), η Εμμανουηλίδου είχε 17 πόντους με δεύτερη σκόρερ την Μέρκοβα (15) και τρίτη την Πότοκαρ (10).

Πολύ καλή εμφάνιση και από τα δύο λίμπερο, Κονόμη και Αρτακιανού. Το σετ που έχασε ο Ολυμπιακός από τον ΑΟ Θήρας, ήταν το πρώτο μετά από τον περσινό τελικό Κυπέλλου με τον Πανναξιακό στο κλειστό της Γλυφάδας. Η ομάδα του Κοβάτσεβιτς μέτρησε 68 συνεχόμενα σετ επί ελληνικού εδάφους.

Έτσι για ένατη συνεχόμενη χρονιά ο Ολυμπιακός θα βρεθεί στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας διεκδικώντας το Σάββατο (20.00, ΕΡΤ3) το όγδοο συνεχόμενο τρόπαιο με αντίπαλο τον νικητή της δεύτερης ημιτελικής αναμέτρησης Ηλυσιακός-Πανναξιακός.

Διαιτητές: Τσιούλα, Βουδούρης.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 25-21
2ο σετ: 8-7, 16-14, 20-21, 28-26
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 22-25
4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Γ. Ρούσης (ΑΟ Θήρας): “Κάναμε μία πολύ καλή εμφάνιση, έγινε ένας πολύ δυνατός ημιτελικός κόντρα σε όλες τις προβλέψεις. Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία… Θα μπορούσαμε να’ χαμε πάρει ένα από τα δύο πρώτα σετ και ίσως και τη νίκη.

Όταν παίζεις όμως με έναν τέτοιο αντίπαλο, με μία ομάδα με ποιότητα πρέπει να εκμεταλλεύεσαι και την παραμικρή ευκαιρία, αν θες να προχωρήσεις παρακάτω! Εγώ πιστεύω στην ομάδα μου και είμαι βέβαιος πως αν συνεχίσουμε να δουλεύουμε μπορούμε να πλασαριστούμε σε μία από τις προνομιούχες θέσεις και να διεκδικήσουμε την πρόκρισή μας στον τελικό”.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στο osfp.gr: “Όπως έχω πει πολλές φορές ποτέ δεν έχουμε παίξει ένα καλό παιχνίδι σε αυτό το γήπεδο. Δεν ξέρω τον ακριβή λόγο που γίνεται αυτό αλλά ήταν δύσκολα όπως πάντα. Πιστεύω αλλά είναι επίσης σημαντικό και για τον σύλλογο οτι προκριθήκαμε στον τελικό και πιστεύω αύριο να παίξουμε καλύτερα γιατί θα το χρειαστούμε”.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 28-26, 22-25, 25-21)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Χίπε 30 (28/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πολ 10 (9/27 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ.), Νιέμερ 13 (11/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ.), Λαμπρούση 12 (9/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιώτα 1 (μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (2/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 76% υπ.), Νομικού

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Εμμανουηλίδου 17 (10/18 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μεταξά 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ), Πότοκαρ 10 (7/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ.), Γενιτσαρίδη 6 (3/20 επ., 3 άσσοι, 64% υπ.), Τσοχατζή 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μέρκοβα 15 (13/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 53% υπ.) / Κοσμίδου, Ξανθοπούλου, Καλανταρίδου (33% υπ.).