Πολωνία: «Δια πυρός και σιδήρου» η 4η νίκη της αήττητης Στράντζαλη

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ στο  ματς της 17ης αγωνιστικής της Tauron League η Chemik Police της Όλγας Στράνζταλη καταφέρει έπειτα από 2 ώρες και 16 λεπτά να φτάσει σε μία επική νίκη-ανατροπή με 3-2 (20-25, 23-25, 25-18, 25-22, 15-12) σετ επί της γηπεδούχου Energa MKS Kalisz.

Από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχες έβγαλαν πολύ ενέργεια στο παιχνίδι τους και προηγούμενες με 7-0 έδειξαν πως θα έκαναν την έκπληξη, ζευαγρώνοντας από τα λάθη των αντιπάλων τους τα κερδισμένα σετ. Στη συνέχεια όμως “μίλησε η ψυχή” της πρωταθλήτριας ομάδας και  οι “αστυνομικίνες” με τους 30 πόντους της τοπ σκόρερ και MVP της αναμέτρησης Μπρακότσεβιτς -Καντζιάν, παρέμειναν αήττητες για 7ο σερί ματς σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Για την διεθνή Ελληνίδα ακραία που παίζοντας σε 4 σετ ως βασική (και αλλαγή στο 2ο) σημείωσε 14 πόντους (11/32επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 69%υπ, 42%αρ.) αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη  νίκη με τη νέα της ομάδα

Με το “παλικαρίσιο” δίποντο η νταμπλούχος Πολωνίας διατηρήθηκε στο τέλος της 17ης αγωνιστικής στην 5η θέση της κατάταξης με 32 βαθμούς, ενώ στην κορυφή πάντα φιγουράρει με 38 πόντους η Developres SkyRes Rzeszów.