«Πράσινο» δίποντο ψυχής στον Έβρο

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Αλεξανδρούπολη ξεπερνώντας τις τάσεις αυτοκτονίας αλλά και τον μαχητικό και ανανεωμένο Εθνικό, επικρατώντας 3-2 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.

Οι “πράσινοι” κατάφεραν να προηγηθούν με 0-2 σετ, έχοντας τον Βραζιλιάνο ακραίο Ούγκο Γκιμαράες σε εξαιρετική μέρα, παίζοντας συγκεντρωμένα και ελέγχοντας το παιχνίδι απέναντι σε έναν νέο Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Για δυο σετ, οι φιλοξενούμενοι με νέα πρόσωπα τους Μιγιαϊλοβιτς-Φόγερ ήταν ανταγωνιστικοί αλλά προσπαθούσαν να βρουν τα… πατήματά τους στο τάραφλεξ. Μετά το 0-2 όμως η εικόνα άλλαξε και από τα μέσα του τρίτου σετ η ομάδα του Μουστακίδη πίεσε από το σερβίς και ανέβηκε στο μπλοκ. Ο Εθνικός ισοφάρισε στο 20-20, ο Ούγκο έκανε το 20-21 αλλά ο Φερέιρα κάρφωσε άουτ. Ο Σούλαγιτς έβαλε για δέυτερη φορά στο σετ μπροστά τους γηπεδούχους 23-22 μέσα σε πανδαιμόνιο ενώ ο Κιόσης με μπλοκ έφερε σε στε μπολ την ομάδα του Έβρου που εκμεταλλεύτηκε την άουτ επίθεση του Σιμεούνοφ για το 25-22 και 1-2 στα σετ.

Ο Εθνικός μπήκε με ψυχολογία στο τέταρτο σετ, με τους Σούλαγιτς-Φόγερ-Μιγιαϊλοβιτς ανεβασμένους, την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός κρατούσε προβάδισμα (8-10) αλλά έκανε και λάθη που δεν έμεναν ανεκμετάλευτα από τους γηπεδούχους. Οι Εβρίτες ξέφυγαν με 22-19 ενώ ο Σούλαγιτς έκανε το 23-20. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαζαν κάτω, με 0-3 σερί έκαναν το 23-23 αλλά ο Φερέιρα κάρφωσε άουτ για το 24-23 και ο Τουραγιανιν κράτησε ζωντανό (25-23) και με βαθμό τον Εθνικό (2-2).

Στο τάι μπρέικ, οι δυο ομάδες πήγαιναν… πόντο πόντο με τον Ανδρεόπουλο να κάνει αλλαγή στο 4-3 τον Φερέιρα με τον Μπέλο και τον έμπειρο διαγώνιο να παίρνει αμέσως τον πόντο για το 4-4 αλλά και το 5-5. Ο Κασαμπαλής στο σερβίς από το 6-7 δημιουργησε μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή του ΠΑΟ έφυγε στο 10-7 (Σούλαγις). Ο Κανέλλος μείωσε 10-8 για τους φιλοξενούμενους ενώ ο Μιγιαϊλοβιτς κάρφωσε άουτ για το 10-9 και η ομάδα του Ανδρεόπουλου είχε το μομέντουμ ισοφάρισε 10-10 και πέρασε 10-11 με τον Σιμεούνοφ μπροστά. Ο Κανέλλος έκανε λάθος 12-11 αλλά ο Μιγιαϊλοβιτς έχασε την ευκαιρία 12-12 (φιλέ). Ο Σουλαγιτς έκανε το 13-12, ο Κανέλλος απάντησε 13-13. Στο 14-13 ο πόντος δόθηκε από τον πρώτο διαιτητή στον Εθνικό (σ.σ. οι “πράσινοι” διαμαρτυρήθηκαν αφού ο δεύτερος διαιτητής είχε σφυρίξει για παράβαση του Κασαμπαλή). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλευτούν ούτε το πρώτο ματς μπολ αλλά ούτε και το δεύτερο ενώ ο Παναθηναϊκός με τον Κανέλλο έκανε το 16-17 και με τον Ούγκο (16-18) έγραψε το 2-3.

Μουστακίδης: «Δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια. Πρέπει να έχουμε υπομονη, δεν θα είναι ματς που θα τελειώνουν εύκολα. Δεν ξεχασαν το βόλεϊ οι παίκτες. Υπάρχουν παίκτες που ενσωματώθηκαν πριν δυο μέρες. Να μαζέψουμε δυνάμεις. Να ξεκολλησουμε και να μας φύγει το άγχος».

Ανδρεόπουλος: «Αυτό ήταν πολύ σκληρότερο παιχνίδι από ότι της Ορεστιάδας, υπήρχαν νεκρά διαστήματα και μια πολύ μεγάλη νίκη, είμαι πολύ χαρούμενος. Τελικά φαίνεται ότι είμαστε εκεί που θέλαμε με το τελείωμα του πρώτου γύρου. Προχωράμε. Σημασία έχει ότι η ομάδα μου μάχεται, έχουμε βγάλει πολύ δύσκολο πρόγραμμα. Ακόμα κι έτσι η ομάδα γίνεται σκληρή».

Τα σετ: 23-25, 23-25, 25-22, 25-23, 16-18

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 0 (0/3 επ, 38% υπ 19% άριστες), Φόγερ 17 (16/28 επ, 1 άσσος, 62% υπ -43% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (18/46 επ, 3 άσσοι), Τουράνιανιν 15 (9/13 επ, 6 μπλοκ), Κασαμπαλής 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κιόσης 7 (3/7 επ, 4 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 78% υπ – 67% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 13 (13/20 επ, 77% υπ – 38% άριστες), Βλαχόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Ούγκο 30 (21/35 επ, 4 άσσοι, 5 μπλοκ, 65% υπ -40% άριστες), Φερέιρα 21 (18/41 επ, 3 μπλοκ), Σιμεόνοφ 16 (12/24 επ, 4 μπλοκ, 55% υπ – 23% άριστες), Κανέλλος 11 (9/13 επ, 2 μπλοκ), Παναταλέον 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 61% – υπ 43% άριστες), Ρούσσης, Μπέλος 2 (2/2 επ), Σαμαντάς.