Πρεμιέρα με άγχος και… DAB για Κουντουρά (fot)

Έστω και δύσκολα η διεθνής Ελληνίδα πασαδόρος της VFM ξεκίνησε με επιτυχία την φετινή της προσπάθεια διάκρισης στο πρωτάθλημα της Ελβετίας, παρά το χαμένο βαθμό στο ματς της πρεμιέρας με την Γκαλίνα.

Στον πρώτο της λοιπόν φετινό ματς εντός έδρας στο Μπγελιέ, η Volleyball Franches-Montagnes της Έλενας Κουντουρά προηγήθηκε εύκολα με 1-0 σετ, δείχνοντας πως θα έχει ένα εύκολο έργο κόντρα στη νεοφώτιστη ομάδα της ελβετικής Λίγκας.

kountoura 1

Στη συνέχεια όμως η καταγόμενη από το Λιχτενστάιν,  Γκαλίνα,παίζοντας ελεύθερα και με σύμμαχο την… τύχη της πρωτάρας προκάλεσε… ψυχρολουσία στους φίλους της VFM, όταν με τα δύο κερδισμένα της σετ πέρασε μπροστά με 2-1. Η ομάδα της Κουντουρά ισοφάρισε στις λεπτομέρειες σε 2-2 και στο τάι μπρέικ πέτυχε την ανατροπή κερδίζοντας τελικά με 3-2 (25-18, 22-25, 12-25, 27-25, 15-12). Μία επιτυχία που όπως συνηθίζει η ελβετική ομάδα, πανηγύρισε με το γνωστό πλέον… DAB!

vfm_dab_kountoura

Την… πάτησε στο Σαφχάουζεν η Βολερό

H έκπληξη όμως της πρεμιέρας σημειώθηκε στο Σαφχάουζεν όπου η ισόβια νταμπλούχος Βολερό Ζυρίχης, προσγειώθηκε ανώμαλα από την Κάντι, λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του ελβετικού Σούπερ Καπ με 3-2 σετ επί της Πφέφινγκεν. Οι υπερπρωταθλήτριες της Ζυρίχης, αν και προηγήθηκαν δις στο σκορ των γηπεδούχων, δεν κατάφεραν να κάμψουν μέχρι τέλους την αντίσταση της Κάντι που πέτυχε με 3-2 (24-26, 25-10, 19-25, 29-27, 16-14) μία σπουδαία ανατροπή.