BEACH VOLLEY

Προολυμπιακό Τουρνουά Γυναικών: Αποκλεισμός στα ημιτελικά για την Ελλάδα

Εκτός διεκδίκησης της πρώτης θέσης στον Β’ όμιλο της δεύτερης φάσης του Beach Volley Nations Cup (προολυμπιακό τουρνουά) έμεινε η Ελλάδα, η οποία αποκλείστηκε στον ημιτελικό με δύο ήττες από την Φινλανδία.

Μετά την πρόκριση επί της διοργανώτριας του προολυμπιακού ομίλου Τουρκία, το έργο των Μαναβή, Τριανταφυλλίδη και Αλεξόγλου, Πασχαλάκη κόντρα στην Φινλανδία ήταν εξαρχής δύσκολο.

Η ελληνική αποστολή πάλεψε και τους δύο αγώνες απέναντι στις Φινλανδές που μαζί με την Τσεχία ήταν από τα φαβορί για τη πρώτη θέση, όμως δεν τα κατάφερε και επιστρέφει στην Ελλάδα με την 3η θέση στην διοργάνωση.

Στον πρώτο ημιτελικό η Ελένη Αλεξόγλου με την Μυρτώ Πασχαλάκη αντιμετώπισαν τις Πάρκινεν, Πρίχτι γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 (21-14, 22-20) σετ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο σετ να στείλουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στον δεύτερο ημιτελικό, Δήμητρα Μαναβή και Λίζα Τριανταφυλλίδη λύγισαν από τις Αχτιάινεν, Λάχτι με 2-0 (21-09, 21-11) σετ.

Νωρίτερα η Ελλάδα κατάφερε να αφήσει εκτός συνέχειας την διοργανώτρια Τουρκία πανηγυρίζοντας δύο εντυπωσιακές νίκες.

Στον πρώτο αγώνα η 16χρονη Μυρτώ Πασχαλάκη και η 14χρονη Ελένη Αλεξόγλου νίκησαν με 2-0 (21-19, 21-13) τις Τσελεμπί (30 χρονών), Σεντσέλ (27 χρονών) κάνοντας απίθανη ανατροπή στο πρώτο σετ.

Εκεί βρέθηκαν να χάνουν με 10-15 και 16-19, για να τρέξουν ένα εκπληκτικό σερί 5-0 που τους έδωσε το σετ και την ψυχολογία καθώς στο δεύτερο ξέφυγαν γρήγορα με 6-1 και 12-4.

Στο δεύτερο ματς Λίζα Τριανταφυλλίδη και Δήμητρα Μαναβή επικράτησαν με 2-1 (22-20, 14-21, 15-5) κόντρα στις Νεζίρ, Τεσιμέρ.

Λίζα και Δήμητρα είχαν έναν ανάλογο πρώτο σετ καθώς βρέθηκαν να χάνουν 10-15 για να προσπεράσουν 16-15 κι αφού το 19-17 έγινε 19-20 με νέο σερί 3-0 πήραν το σετ.

Στο δεύτερο το αμφίρροπο 11-11 έγινε 11-16 για τις Τουρκάλες που ισοφάρισαν εύκολα, αλλά στο τάι μπρέικ το ελληνικό δίδυμο μετέτρεψε το 4-3 σε 7-3 για να ξεφύγει 12-4 και να φτάσει στη νίκη.