ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Προσπάθησε αλλά δεν αρκούσε

Την ήττα στις λεπτομέρειες με 3-2 από την Ολλανδία γνώρισε η Εθνική μας ομάδα Κορασίδων κατά το πρώτο της αγώνα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού που φιλοξενούνται στο Μπαρ του Μαυροβουνίου…

Στο πρώτο σετ και μέχρι το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (3-8, 12-16) η Εθνική ήταν καλύτερη ωστόσο όταν άρχισαν τα προβλήματα στην υποδοχή, το ματς έγινε ντέρμπι με την Ολλανδία να προσπερνά 21-20, αλλά την ελληνική ομάδα να επικρατεί με 30-28.

Στα επόμενα δύο σετ όμως η Ολλανδία κυριάρχησε πλήρως κρατώντας την Ελλάδα στο 21% στην επίθεση και έχοντας 11 μπλοκ, για να αντιδράσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο δ’ σετ όπου παρά τα 7 λάθη στην επίθεση είχε 45% και έτσι ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ έγινε μάχη μέχρι το 10-10, όμως στην τελική ευθεία και πάλι η Ολλανδία εκμεταλλεύτηκε τα δικά μας λάθη και έφτασε στη νίκη.

«Δυστυχώς δεν πήγαμε καθόλου καλά στην υποδοχή μας και χάλασε το παιχνίδι μας. Κάπου προσπαθήσαμε να το ισορροπήσουμε στο 4ο σετ αλλά δεν ήταν αρκετό για να πάρουμε τη νίκη στο τάι μπρέικ», δήλωσε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Κυριάκος Καμπερίδης και συμπλήρωσε για την συνέχεια: «Αν είμαστε ήρεμοι και συγκεντρωμένοι θα κερδίσουμε τα άλλα δύο παιχνίδια και θα πάρουμε την πρόκριση». Αύριο η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει στις 17.30 την Αυστρία.

Τα σετ: 28-30, 25-16, 25-12, 22-25, 15-10

Ολλανδία (Βαν Χίντουμ): Χάαρ 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Βολτ 24 (17/35 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 13% άριστες), Βέσελς 12 (6/26 ε., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ντάλντεροπ 21 (20/64 επ., 53% υπ. – 20% άριστες), Τίμερμαν 14 (8/22 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Ντόνκερ 15 (9/13 επ., 6 μπλοκ), Ρέεσνικ –λ (38% υπ. – 29% άριστες) /

Ελλάδα (Καμπερίδης): Παπάζογλου 16 (12/49 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 25% άριστες), Βλάχου 5 (3/8 επ., 2 άσοι), Φακοπουλίδου 20 (16/51 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 16% άριστες), Πήττα 7 (4/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Διάλλα 6 (6/17 επ.), Καστάνου 4 (3/25 επ., 1 άσο), Ξανθοπούλου –λ (44% υπ. – 22% άριστες) / Αλεξάκου 4 (4/7 επ.), Καρακάση, Καραφουλίδου 8 (5/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ)