Πρωταθλήτρια με «24×24» η Ομόνοια – «Ασημένιοι» Καμπερίδης, Ασπιώτης (fot)

Το 5ο πρωτάθλημα της ιστορίας της πανηγυρίζει από χθες στην Κύπρο η Ομόνοια, με τον Green Air Παφιακό των Καμπερίδη Ασπιώτη να “λυγίζει” με 3-2 σετ την αντίσταση της Ανορθώσεως του Κώστα Χριστοφιδέλη και για έναν βαθμό να κλέβει την 2η θέση, αφήνοντας 3ους τους ηττημένου. Την 4η θέση κατέλαβε η Αναγέννηση Δερύνειας του Γιάννη Μέλκα, ενώ πίσω της τερμάτισε η Ένωση Παραλημνίου του Νίκου Ρουμελιώτη.

Το 5ο πρωτάθλημα της ιστορίας της πανηγυρίζει από χθες στην Κύπρο η Ομόνοια, με τον Green Air Παφιακό των Καμπερίδη Ασπιώτη να κυγίζει με 3-2 σετ την αντίσταση της Ανορθώσεως του Κώστα Χριστοφιδέλη και για έναν βαθμό να κλέβει την 2η θέση, αφήνοντας 3ους τους ηττημένου. Την 4η θέση κατέλαβε η Αναγέννηση Δερύνειας του Γιάννη Μέλκα, ενώ πίσω της τερμάτισε η Ένωση Παραλημνίου του Νίκου Ρουμελιώτη.

Oι “πράσινοι” πρωταθλητές στο φινάλε του Ομίλου 1-5 κέρδισαν την Αναγέννηση Δερύνειας του Μέλκα με 3-0 σετ και με το απίστευτο αήττητο σερί σε συνολικά 24 φετινούς αγώνες απέδειξε ότι ήταν η κατά τεκμήριο καλύτερη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας.

Στην φιέστα τίτλου που ακολούθησε ο αρχηγός της Ομόνοιας  Σ. Πετρακκίδης παρέλαβε το 5ο βαρύτιμο τρόπαιο πρωταθλήματος από τα χέρια του πρόεδρου της ΚΟΠΕ Δρ Μιχάλη Κρασιά και σήκωσε ψηλά την “κούπα” μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού.

Την ίδια ώρα στο “Θεμιστόκλειο”, πραγματικά έπεφταν κορμιά” στον ελληνικό “εμφύλιο” της 2ης θέσης μεταξύ Ανορθώσεως – Green Air Παφιακού.

Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη με τον Green Air Παφιακό του τεχνικού Κυριακού Καμπερίδη και του διεθνή άσου μας, Ακη Ασπιώτη να επικρατεί με 3-2 σετ σε 116’ και με 51 βαθμούς έναντι 50 της ομάδας του Κώστα Χριστοφιδέλη να τερματίζει 2ος.

Ο αγώνας είχε συναρπαστική πλοκή με την ομάδα της Πάφου να προηγείται 1-0 (17-25) σετ. Η Ανόρθωσις ισοφάρισε σε 1-1 (25-20 το δεύτερο σετ). Ο Green Air Παφιακός όμως ήταν καλύτερος στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 2-1 (19-25). Στο τέταρτο σετ έγινε ένα ανοικτό παιχνίδι με ις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τη «Μεγάλη Κυρία» να επικρατεί με 25-21 ισοφαρίζοντας τον αγώνα. Όλα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ με τον Green Air Παφιακό να έχει προβάδισμα 09-12 και να κερδίζει 10-15 και τον αγώνα 3-2 σετ.

Η κατάκτηση της 2ης θέσης δικαιώνει ωστόσο την επιλογή του Ασπιώτη, να αποχωρήσει μεσούσης της περιόδου της Serie Α2 Ιταλίας από την Μπολζάνο, για να βοηθήσει στο επιτυχημένο έργο του συμπατριώτη μας τεχνικού, Καμπερίδη.

*Ρεπό στον Όμιλο είχε η Ε.Ν.Π. του “Πατρινού” μας τεχνικού,  Νίκου Ρουμελιώτη που ολοκλήρωσε τους αγώνες της τη Δευτέρα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ 1-5 (ΤΕΛΙΚΗ)

Ομόνοια (24) 24-00 72-10 69
Green Air Παφιακός (24) 17-07 56-32 51
Ανόρθωσις (24) 17-07 56-31 50
Αναγέννηση Δερ. (24) 11-13 40-48 33
Ε.Ν.Π. (24) 09-15 41-58 27

Για τον όμιλο 6-9 το ΑΠΟΕΛ του πρώην Έλληνα τεχνικού, Γιάννη Λαϊου με ένα εντυπωσιακό ντερμαράζ  συγκεντρώνοντας το απόλυτο των 18 βαθμών στους 6 αγώνες που έδωσε «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες την 1η θέση, δίχως να χάσει πόντο. Τελευταίο θύμα των “γαλαζοκίτρινων”  με 3-0 σετ σε 66′ στο «Λευκόθεο» η Ολυμπιάδα Φρενάρους που παρά τις εξαιρετικές εντυπώσεις που άφησε, υποβιβάστηκε. Το ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με 33 βαθμούς όσους και η 4η Αναγέννηση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ 6-9 (ΤΕΛΙΚΗ)

ΑΠΟΕΛ (22) 11-11 42-39 33
N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα (22) 09-13 39-49 25
Ολυμπιάς Φρ. (22) 06-16 26-55 18
ΑΕ Καραβά (22) 00-22 16-66 06