ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Πρώτες και αήττητες οι Νεάνιδες!

Εκπληκτική η εθνική νεανίδων κατέκτησε το τουρνουά Χριστουγέννων που διοργάνωσε η Ισπανική Ομοσπονδία στην πόλη Παλένθια,επικρατώντας στον τελικό της οικοδέσποινας με 3-1 σετ αν και έχανε με 0-1. Οι Ελληνίδες παίκτριες κατέκτησαν για τρίτη σερί χρονιά το συγκεκριμενο τουρνουά και έκαναν “χατ τρικ”!

Οι παίκτριες του Ανδρεάδη έδειξαν μεγάλο πάθος και δίψα για νίκη και παρότι βρέθηκαν πισω στο σκορ έκαναν την αντροπή και επικράτησαν σε αυτή τη μεγάλη “ταυρομαχία” με 28-26 στο τέταρτο και πιο ψυχοφθόρο σετ!

Κορυφαίες της εθνικής μας ομαδας που έκανε κατάθεση ψυχής και πήρε το τουρνουά πρώτη και αήττητη η  εξαιρετική Αλεξάκου του Μαρκόπουλου με 17 πόντους,  η σπουδαία περυσινή ΜVP Παπαζόγλου με 14 και η αποκάλυψη-διαγώνια, ‘Αλκηστις Καραφουλίδου των Μακεδόνων Αξιού που έκανε εκπληκτικό ματς με 14 πόντους, 4 άσους και 3 μπλοκ!

Απο το ματς αξίζει να σταθούμε στο δ’ σετ, όπου είχαμε ένα φοβερό θρίλερ. Το αρχικό 5-6 υπέρ της Ελλάδας έγινε 11-6 για την Ισπανία με την Μπαλβέ στο σερβίς, ενώ δύο μπλοκ της Χρίμα έφεραν το σκορ στο 14-7.

Η απάντηση ήρθε από τις Καραφουλίδου, Αλεξάκου που με πέντε σερί πόντους διαμόρφωσαν το 14-12, για να ισοφαρίσουμε 15-15 με μπλοκ της Τσιάκουλα. Η Ισπανία ξέφυγε και πάλι με 20-16, η Εθνική μείωσε σε 22-21 όμως το άουτ της Αλεξάκου και τη κόντρα επίθεση της Εσκαμίγια φάνηκε να τελειώνουν το σετ στο 24-21.

Η Αλεξάκου μείωσε σε 24-22, η Μαρτίνεθ κάρφωσε άουτ (24-23) η Καραφουλίδου ισοφάρισε με άσο (24-24) και μία επίθεση αουτ της Εσκαμίγια, έφερε το πρώτο ματς μπολ για την Ελλάδα (24-25).

Η πρώτη ευκαιρία χάθηκε με μπλοκ της Χρίμα (25-25), ενώ η άουτ επίθεση της Αλεξάκου άλλαξε πάλι τις ισορροπίες (26-25). Η Τσιάκουλα ισοφάρισε (26-26), η Ολάγια μας έκανε νέο δώρο (26-27) και στην επόμενη φάση το μπλοκ της Ξανθοπούλου χάρισε τη νίκη και την πρώτη θέση στην ελληνική ομάδα.

Να σημειωθεί ότι λίγο νωρίτερα η εθνική εφήβων ειχε κατακτήσει την 3η θέση με την πρώτη της νίκη κόντρα στην Πορτογαλία για το ίδιο τουρνουά!

Τα σετ: 17-25, 25-23, 20-25, 26-28

Ισπανία (Σεράτο) Πέρεθ 1 (1/2 επ.), Μπέρμπελ 1 (1/1 επ.), Μαρτίνεθ Β. 15 (13/49 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Εσκαμίγια 22 (17/46 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ολάγια 6 (2/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μπαλβέ 5 (1/13 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 13% άριστες), Μπαρσέλο -λ (45% υπ. – 18% άριστες) / Χρίμα 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Λαθάρο 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Μαρτίνεθ Π., Προλ

Ελλάδα (Ανδρεάδης): Τσιάκουλα 9 (4/9 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Αλεξάκου 17 (15/48 επ., 1 άσο, 1 ΜΠΛΟΚ, 69% υπ. – 31% άριστες), Τοντάι 2 (1/5 επ., 1 άσο), Ξανθοπούλου Π. 5 (1/3 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καστάνου 4 (2/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 14 (12/46 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 15% άριστες), Ξανθοπούλου Μ. -λ (57% υπ. – 10% άριστες) / Βλάχου 1 (1/1 επ.), Μιλεντίγιεβιτς, Τσελέπη, Καλαγασίδη 1 (1/1 επ.), Καραφουλίδου 14 (7/13 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ).

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι η Φινλανδία επικράτησε με 3-2 της Πορτογαλίας (20-25, 25-19, 20-25, 25-20, 15-8).