Πρώτο βήμα τίτλου για τον Ολυμπιακό, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Πρώτο βήμα στην κούρσα τίτλου για τον Ολυμπιακό, που επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκό στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον τίτλο του Πρωταθλητή. Η σειρά “πάει” στο κλειστό του Αγίου Θωμά για το δεύτερο τελικό την προσεχή Τρίτη (3/5, 18.00).

16 μπλοκ και Σάλας-Χίπε στην επίθεση

Οι «ερυθρόλευκες» παρότι έχασαν το πρώτο σετ αλλά με υπομονή, σωστή τακτική και μπλοκ ισοφάρισαν σε 1-1 και δεν δυσκολεύτηκαν να μπουν με το δεξί στην τελική φάση. Η Χριστοδούλου μοίρασε εξαιρετικά, η Χίπε σταθερά καλή, η Σάλας ανέβασε την απόδοσή της μετά το δεύτερο σετ κάνοντας μεγάλη ζημιά και η Εμμανουηλίδου στην καλύτερη ίσως εμφάνισή της φέτος.

Εκτός αποστολής η Στεπανένκο!

Από την άλλη, η πορεία των «πρασίνων» μετά το πρώτο σετ ήταν πτωτική ενώ το 25-8 του τετάρτου σετ είναι αχαρακτήριστο για τη φετινή επένδυση της ομάδας. Στην πρώτη ήττα του Γκάιτς στον πάγκο του Παναθηναϊκού, ο Σέρβος επέλεξε την ανέτοιμη (σ.σ λόγω τραυματισμού) Μπραμπίλα αφήνοντας εκτός αποστολής την Στεπανένκο. Η Αζέρα διαγώνια μπορεί επιθετικά όλη τη σεζόν να υστερούσε, έδινε όμως σημαντικές βοήθειες στο μπλοκ-άμυνα αλλά και το σερβίς. Η Κωνσταντίνου έχει σταθεί αξιοπρεπώς στη θέση της διαγώνιας στα πλέι οφ (σ.σ δεν είναι η θέση της αυτή όμως) αλλά δεν υπάρχει αλλαγή πίσω από τις Χαντάβα-Γκρόθες.

Μπήκε καλύτερα ο ΠΑΟ 0-1

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνίστρια την Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου σε σερβίς και επίθεση προηγήθηκε με 13-10, αναγκάζοντας τον Κάρλο Παρίζι να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +6 (20-14) με επίθεση της Εύας Χαντάβα, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να μειώσει τη διαφορά στους τρεις με άσσο της Τέιλορ Άγκοστ (22-19). Η Τζένιφερ Κρος τελείωσε την επίθεση σε πρώτο χρόνο για το 23-19, η Βίλμα Σάλας μείωσε σε 23-20 και στην επόμενη φάση η Σάσκια Χίπε κάρφωσε άουτ, με την Καναδή κεντρική του Παναθηναϊκού να διαμορφώνει το 25-20 στη κόντρα επίθεση.

Πίεσε ο Ολυμπιακός και 1-1

Με μία επίθεση της Χίπε και δύο μπλοκ σε Χατζηευστρατιάδου και Γκρόθες ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο σετ με σερί 3-0. Ο Παναθηναϊκός με δύο λάθη του Ολυμπιακού ισοφάρισε σε 3-3, αλλά οι «ερυθρόλευκες» με κορυφαία την Γερμανίδα διαγώνιά του πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 8-5 και 9-6. Οι «πράσινες» με επίθεση της Γκρόθες στη κόντρα ισοφάρισε σε 11-11, αναγκάζοντας τον Ιταλό τεχνικό του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ. Με σέρβερ την Στέλλα Χριστοδούλου και με την Σάλας να τελειώνει τις επιθέσεις στην επίθεση το 11-11 έγινε 16-11. Ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα και ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 25-19.

Στις λεπτομέρειες 2-1 με Γενιτσαρίδη

Ντέρμπι ήταν και το τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχό του στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Η Κρος ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό με 16-16 και με λάθος της Σάλας οι πράσινες προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σετ (17-16), ωστόσο αμέσως ο Ολυμπιακός πήρε ξανά κεφάλι με μπλοκ της Γιώτα στη Χαντάβα. Με άουτ επίθεση της Χίπε διαμορφώθηκε το 22-22, με άουτ σερβίς της Παπαφωτίου έγινε το 23-22 και μετά από φάση διαρκείας η Χίπε έδωσε το σετ μπολ στην ομάδα της (24-22). Η Κελεσίδη αστόχησε στο σερβίς για το 24-23 αλλά στην επόμενη φάση η Γενιτσαρίδη κάρφωσε στην ευθεία για το 25-23 και το 2-1 σετ του Ολυμπιακού.

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός 3-1

Με την ψυχολογία με το μέρος του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-1, με τον Μπράνκο Γκάιτς να έχει ήδη εξαντλήσει τα δύο του τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό, ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε λύσεις στην υποδοχή και στην επίθεσή του για το τελικό 3-1 σετ με 25-08.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μπράνκο Γκάιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Ξεκινήσαμε καλά, αλλά μετά το πρώτο σετ ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Δεν πιέσαμε από το σερβίς μας για να χαλάσουμε την υποδοχή τους και να μπορέσουμε να κάνουμε περισσότερα πράγματα πάνω στο φιλέ. Ήταν ένα κακό παιχνίδι, αλλά είναι μόλις το πρώτο της σειράς. Το αφήνουμε πίσω και βλέπουμε το επόμενο που είναι στην έδρα μας και θα δουλέψουμε για να παρουσιάσουμε μια καλύτερη εικόνα».

Σε λίγο δήλωση Ολυμπιακού…

Διαιτητές: Μυλωνάκης – Βουδούρης, Επόπτες: Τόλιος, Παπαγιαννόπουλος, Κατσιάρας, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καπουράνη, Παρατηρητής Αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης.

1ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 20-25

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-19

3ο σετ: 8-4, 16-15, 21-18, 25-23

4ο σετ: 8-1, 16-5, 21-6, 25-8

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-19, 25-23, 25-08) σε 97′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 9 (2/7 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (10/20 επ., 2 μπλοκ), Άγκοστ 10 (9/30 επ., 1 άσσος, 36% υπ. – 18% άριστες), Σάλας 20 (16/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 22% άριστες), Χριστοδούλου 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Χίπε 17 (14/44 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 12% άριστες), Γενιτσαρίδη 3 (3/7 επ., 29% υπ. – 0% άριστες), Κελεσίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (6/10 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντίνου 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κρος 8 (8/19 επ.), Γκρόθες 12 (11/34 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 32% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 11 (8/27 επ., 2 άσσοι, 27% υπ. – 13% άριστες) / Ρόγκα (λ, 35% υπ. – 29% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Μεταξά, Μπραμπίλα 1 (1 μπλοκ).