Προβάδισμα στο… χαλαρό

Προβάδισμα τίτλου απέκτησε ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού στο Ρέντη κάνοντας το 1-0 στην σειρά των τελικών με χαρακτηριστική ευκολία.

Εύκολο απόγευμα είχε στον Πειραιά ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» του Γιάννη Νικολάκη επικράτησαν εύκολα και γρήγορα του Παναθηναϊκού με 3-0 και παράλληλα με το 1-0 στους τελικούς πήραν το προβάδισμα.

Με όπλο του το μπλοκ –άμυνα αλλά και την επιθετική αφλογιστία του Παναθηναϊκού στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός έφθασε εύκολα στο 2-0.

Ο Παναθηναϊκός αποβάλοντας το όποιο άγχος είχε προσπάθησε να αντιδράσει στο 3ο σετ και με διαγώνιο την Μερτέκη και ακραία την Βίλκου προηγήθηκε μέχρι το 14-15. Ωστόσο ο Ολυμπιακός και πάλι βρήκε τις λύσεις από το σερβίς και έφθασε στο 3-0 διατηρώντας το πλεονέκτημα έδρας που έχει.

Κορυφαίες για τον Ολυμπιακό η Γιώτα, η Μπραμπόροβα αλλά και η Κωνστανινίδου, ενώ από τον Παναθηναϊκό αν και σε κακή μέρα ξεχώρισε η Μεταξά που ξεκίνησε βασική (σ.σ η Καββαδία είχε ενοχλήσεις στη μέση) αλλά και η Ρόγκα.

Μπλοκ άμυνα και 1-0

Με την Γιώτα να είναι η αποκάλυψη του πρώτου σετ σε μπλοκ και σερβίς ο Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα και το μπλοκ του να σταματά τις «πράσινες» φρόντισε να κάνει το 1-0 εκμεταλλευόμενος την επιθετική αφλογιστία του Παναθηναϊκού.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα προηγούμενες με 5-1 και 8-4 με μπλοκ στην Βίλκου, ενώ λίγο αργότερα η Χριστοδούλου έκανε το 12-8. Το μπλοκ της Κωνσταντινίδου στην Τσίμα έφερε τον Ολυμπιακό στο +5, όμως οι «πράσινες» μείωσαν σε 15-12.

Νέσοβις και νέο μπλοκ της Γιώτα στην Μερτέκη έφερε το 18-13 στις «ερυθρόλευκες» που χωρίς προβλήματα έφθασαν στο 20-15. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 20-17 όμως οι γηπεδούχες με δύο συνεχόμενους άσους της Γιώτα έκαναν το 23-17 και λίγο αργότερα η Κωνσταντινίδου το 25-17 και το 1-0.

Προβάδισμα στο…χαλαρό

Η απόλυτη κυριαρχία του Ολυμπιακού στον Α τελικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ καθώς οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν κανένα πρόβλημα και αντίσταση από τον Παναθηναϊκό και έτσι στο ρελαντί έκαναν το 2-0 βάζοντας τις βάσεις και την πρώτη νίκη τους στην σειρά των αγώνων.

Ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά κοίταξε κατάματα τον Ολυμπιακό μόνο μέχρι το 4-4 ωστόσο ένα σερί 3-0 για τις γηπεδούχες έκανε το 7-4 και λίγο μετά η άστοχη επίθεση της Τσίμα το 10-6. Οι «πράσινες» πλησίασαν στο σκορ μειώνοντας με την Τσίμα σε 12-9, όμως ο Ολυμπιακός με πολύ καλές επιθέσεις και πίεση από το σερβίς ξέφυγε με 17-9 χάρις τον άσο της Χριστοδούλου τελειώνοντας εκεί την υπόθεση νίκη.

Οι αθλήτριες του Γιάννη Νικολάκη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό κάνοντας το 20-13, ο άσος της Γιώτας έφερε το 24-17 για να τελειώσει το σετ στο 25-18 με επίθεση της Νέσοβιτς που έφερε και το 2-0.

Ανατροπή τίτλου

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα και μάλιστα προηγήθηκε με 2-5. Ωστόσο ο Ολυμπιακός με τα λάθη των «πράσινων» και το μπλοκ του ισοφάρισε σε 6-6 και λίγο μετά έκανε το 8-6.

Με την μικρή αλλά σημαντική διαφορά να είναι υπέρ του ο Ολυμπιακός έφθασε στο 11-9 με την Νέσοβιτς. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός κάπου εκεί γύρισε τον διακόπτη και με τις Μερτέκη, Τσίμα πέρασε μπροστά με 11-12 κάνοντας εκ νέου ντέρμπι το σετ.

Με την Μερτέκη και την Χρήστου να είναι αποτελεσματικές στην επίθεση οι φιλοξενούμενες του Γιώργου Ρούση κράτησαν το προβάδισμα φτάνοντας το 13-14 και το 14-15.

Η Μπραμπόροβα αλλά και δύο άσοι της Γιώτας γύρισαν το σετ υπέρ του Ολυμπιακού στο 17-15 ξεσηκώνοντας τους φίλους του Ολυμπιακού.

Με την ψυχολογία και τον κόσμο του ο Ολυμπιακός έφθασε στο 20-17, ενώ ο άσος της Μπραμπόροβα το 21-17 και τον Γιώργο Ρούση να ζητά τάμ-άουτ. Αυτό δεν είχε αποτέλεσμα καθώς ο Ολυμπιακός με τη Νέσοβιτς έκανε το 22-18,  ωστόσο ο Παναθηναϊκός με το 22-20 ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του σετ. Ο Ολυμπιακός με την Γιώτα έκανε το 23-20, η Χρήστου μείωσε σε 23-21, ωστόσο στο τέλος με την Μπραμπόροβα οι γηπεδούχες έφθασαν στο 25-21 και το 3-0 που τις έδωσε τη νίκη και το προβάδισμα στην υπόθεση τίτλος.

Το σερβίς του Ολυμπιακού δυσκόλεψε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και άνοιξε το δρόμο στο… μπλοκ του, το οποίο σταμάταγε εύκολα τις αναποτελεσματικές επιθέσεις των φιλοξενουμένων.

Οι τελικοί των “αιωνίων” δείχνουν ότι υπάρχει διαφορά δυναμικότητας αλλά το ανακάτεμα της τράπουλας και οι αλχημείες του Ρούση -όπως συνέβη στο τρίτο σετ με την Μερτέκη να αγωνίζεται ως διαγώνια- σε τέτοιους τελικούς μπορεί να λειτουργήσουν με τη σειρά πλέον να μεταφέρεται την Παρασκευή (24/4, 20.00) στο κλειστό της Κυψέλης.

Γιάννης Νικολάκης: «Σε μια σειρά αγώνων το πρώτο παιχνίδι είναι πολύ σημαντικό αλλά είναι μόνο ένα παιχνίδι. Έχουμε πει με την ομάδα να βλέπουμε το κάθε ματς ξεχωριστά. Δεν με ενδιαφέρουν τα ποσοστά αλλά ο Ολυμπιακός να παίρνει την νίκη. Τώρα έχουμε 48 ώρες για να προετοιμαστούμε σωματικά και ψυχικά για το επόμενο παιχνίδι. Θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι σε ένα γήπεδο καμίνι. Εμείς έχουμε στόχο να πάμε εκεί και να νικήσουμε. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο του Ολυμπιακού γιατί η παρουσία του ήταν φοβερή και μας βοήθησε να φτάσουμε στην νίκη. Κρατάμε το αποτέλεσμα από αυτό το ματς αλλά μέχρι εδώ ελπίζω με ηρεμία και ψυχραιμία να φτάσουμε μέχρι το τέλος».

Γιώργος Ρούσης: «Αργήσαμε να μπούμε στο παιχνίδι. Για να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι από τον πρώτο ως τον τελευταίο πόντοι κάθε σετ γιατί είναι μια ποιοτική ομάδα. Πρέπει να παίξουμε στο 100%. Στο σημερινό παιχνίδι μας στοίχισε ότι μπήκαμε νωθρά στα δύο πρώτα σετ και μετά βρήκε ρυθμό ο Ολυμπιακός και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Εμείς θέλουμε να επιστρέψουμε στο Ρέντη ισόπαλοι».

Τα σετ: 25-17, 25-19, 25-21

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 14 (6/12 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (6/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 10 (8/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 46% άριστες), Μπραμπόροβα 17 (13/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 46% άριστες), Χριστοδούλου 5 (4/6 επ., 1 άσο), Νέσοβιτς 8 (8/25 επ.), Κονόμι –λ (38% υπ. – 23% άριστες) / Τέζα, Κοκκινάκη
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 4 (4/26 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Βίλκου 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 7 (4/23 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ, 69% υπ. – 56% άριστες), Πατσέκο 2 (2/2 επ.), Ρόγκα –λ (52% υπ. – 35% άριστες) / Χρήστου 6 (6/15 επ., 38% υπ.-38% άριστες), Παπαδοπούλου.

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...