Ψυχωμένο διπλό για ΠΑΟΚ στη Σύρο και αναρρίχηση στη 2η θέση

Στην καλύτερή του φετινή εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 του Φοίνικα ΟΝΕΧ στη Σύρο στο εξ’ αναβολής ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Volley League, σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και την Κυριακή κοντράρεται με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό σε ένα ακόμη ντέρμπι.

Ο Δικέφαλος έφτασε τους 24 βαθμούς σε 12 αγώνες και με το νικηφόρο 3-1 υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας των συριανών αφού στον πρώτο γύρο είχε γνωρίσει την ήττα με 3-2 σετ. Ο Φοίνικας έμεινε στους 23 βαθμούς σε 11 αγώνες. Εκπληκτική εμφάνιση από τον «μαέστρο» Τερζή και μεγάλο παιχνίδι από τον Τακουρίδη στο φιλέ ενώ από το «Πειρατικό» ξεχώρισαν Ράιτς-Πρωτοψάλτης.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ, παίρνοντας μικρές διαφορές τις οποίες ο ΠΑΟΚ «έσβηνε». Μετά από λάθος του Στερν επήλθε ακόμα μια ισοφάριση σε 20-20. Με μπλοκ του Μπράουν ο Φοίνικας πήρε και πάλι προβάδισμα δύο πόντων στην τελική ευθεία του σετ και έφτασε σε σετ μπολ. Ο Κουμεντάκης μείωσε 24-23 και στην επόμενη φάση ο Τακουρίδης μπλόκαρε τον Πρωτοψάλτη με τη φάση να κρίνεται στο VAR υπέρ των γηπεδούχων για να διαμορφωθεί το 25-23 μέσα στις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ με τους Τακουρίδη και Εβάντρο ανέβασε στροφές, εκμεταλλευόμενος και τα λάθη των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά +5 (15-20) αλλά με τον Πρωτοψάλτη να δυσκολεύει την υποδοχή η Σύρος ροκάνισε τη διαφορά. Ωστόσο, η ομάδα του Ματιάσεβιτς έφτασε στην ισοφάριση με 23-25.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ προηγήθηκε με 4-1 με τον Ράιτς. Ο ΠΑΟΚ όμως έχοντας όπλο το μπλοκ και σε μεγάλη μέρα τον Τακουρίρη πέρασε μπροστά 6-10. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου 10-10. Με τον Ντεν Ντρις, ο Δικέφαλος προηγήθηκε 13-16 με επίθεση του Βέλγου, διαφορά που διατήρησε 20-23 για να κατακτήσει το σετ με μπλοκ του Τερζή (21-25).

Σετ για γερά νεύρα με ωραίες φάσεις το τέταρτο. Με άσο του Πρωτοψάλτη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-9 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στον πόντο με δύο σερί μπλοκ από Σωτηρίου και Άγκανιτς. Οι δυο ομάδες κυνηγούσαν κάθε μπάλα και συμβάδιζαν στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε ματς μπολ με τον Κουμεντάκη (22-24). Ο Φοίνικας με τον Ράιτς και με λάθος του Ντεν Ντρις ισοφάρισε σε 24-24. Με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε ξανά σε ματς μπολ, όπου εκεί ο Γάλλος πασαδόρος Πριγέν με άσο του υπέγραψε σπουδαίο τρίποντο μέσα στη δύσκολη έδρα της Σύρου. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήταν και το πρώτο ντέρμπι που κερδίζει φέτος η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο φετινό πρωτάθλημα.

*Οι πόντοι του Φοίνικας ΟΝΕΧ προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 23-25, 21-25, 24-26) σε 125′

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), Ράιτς 21 (19/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 18 (14/30 επ., 4 άσσοι, 41% υπ. – 24% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Ράντκε 1 (1 μπλοκ), Στερν 10 (9/29 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 48% άριστες) / Γκαράς (λ, 57% υπ. – 35% άριστες), Μαρούλης, Μήλης.

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζης 3 (3 μπλοκ), Άγκανιτς 12 (6/11 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (13/27 επ., 48% υπ. – 24% άριστες), Τακουρίδης 9 (2/4 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Εβάντρο 12 (11/22 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 13% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (12/27 επ., 3 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. – 31% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/2 επ.), Πριγέν 1 (1 άσσος), Σωτηρίου 3 (3/6 επ., 56% υπ. – 22% άριστες), Μπούτος.