Σαρωτικές οι «πράσινες», 3-0 τον Ολυμπιακό και η στέψη πάει… Ρέντη!

Με άμυνα για σεμινάριο και τις Χαντάβα, Γκρόθες σε πολύ καλή μέρα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο κατάμεστο κλειστό του Άγιου Θωμά με 3-0 (25-23, 25-21, 25-18) του Ολυμπιακού, για τον 4ο τελικό της Volleyleague και με τις πράσινες να ισοφαρίζουν σε 2-2 τις νίκες , οι «αιώνιες» θα διεκδικήσουν το «Ιερό Δισκοπότηρο» του ελληνικού γυναικείου βόλεϊ στον 5ο και «φαρμακερό» τελικό στου Ρέντη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αγχωμένος στο ματς, αλλά μετά το αρχικό προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» με 1-3, ξέφυγε με «αιχμή του δόρατος» την Χαντάβα 9-5. Η εμπειρία της Γκρόθες αύξησε την διαφορά στο + 6, 14-8 , υποχρεώνοντας τον Ιταλό τεχνικό των φιλοξενούμενων Παρίζι σε τάιμ άουτ. Με Στο 17-10 της Χαντάβα, η Ξανθοπούλου πέρασε στην θέση της Χριστοδούλου, αλλά οι «πράσινες» έχοντας βρει ρυθμό Στο 19-12 είχαμε την σύγκρουση Χίπε- με αποτέλεσμα να δώσει τη θέση της στην Γενιτσαρίδη, για να λάβει τις απαραίτητες φροντίδες. Η Γερμανίδα μπόμπερ του Ολυμπιακού με συνεχόμενες επιθέσεις και άσο ψαλίδισε τη διαφορά στους 4 πόντους, 21-17, ενώ ένα σερί 1-3, υποχρέωσε τον Μπράνκο Γκάιτς στο β’ τάιμ άουτ. Τελικά παρά την μαχητικότητα των «ερυθρόλευκων», που ισοφάρισαν 23-23 με τη Σάλας οι γηπεδούχες με επίθεση της Γκρόθες κα… χάδι της νεοεισελθούσης Χατζηευστρατιάδου, πανηγύρισαν μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο τους την κατάκτηση του α’σετ με 25-23.

Το β’ σετ άρχισε με την επιστροφή των Χριστοδούλου, Κόστα αντί των Ξανθοπούλου, Γενιτσαρίδη αντίστοιχα και το ερυθρόλευκο σερβίς να «σημαδεύει» τη Χαντάβα.  και τις φιλοξενούμενες να παίρνουν κεφάλι. Με φοβερές άμυνες, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το σκορ και μετά από αμφίρροπες μάχες 7-7, 13-13. Το μονό μπλοκ της Χαντάβα στην Εμμανουηλίδου και η ασταμάτητη Γκρόθες 17-13 προκάλεσαν κύματα ενθουσιασμού στην εξέδρα, αλλά οι Πειραιώτισσες ροκάνισαν τη διαφορά και προσπέρασαν με 19-20 από μία άπιαστη επίθεση της Σάλας. Με τη βοήθεια του Video Challenge και μια κίτρινη κάρτα στον Γκάιτς για διαμαρτυρία, ο Ολυμπιακός έκανε το 19-21, αλλά συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων «έβαψαν» με ένα σερί 6-0 και το β’ σετ με 25-21 στα «πράσινα», 2-0.

Με ψυχολογία στα ύψη και τη συμπαράσταση του κόσμου του Παναθηναϊκός μπήκε στο 3ο σετ αποφασισμένος να τελειώσει  το ματς, 5-2, αλλά οι ερυθρόλευκες εκμεταλλευόμενες λάθη αντιπάλων και το καλό τους μπλοκ προσπέρασαν με 9-12. Η είσοδος των Στεπανένκο, Χατζηευστρατιάδου αντί των Κωνσταντίνου και Μεταξά αντίστοιχα, έδωσε άλλον… αέρα στις «πράσινες» που έχοντας επιβάλλει το ρυθμό τους ξέφυγαν από πολλά ερυθρόλευκα λάθη και άσο της Στεπανένκο 19-14. Κάπου εκεί η σεμνή τελετή φάνηκε να παίρνει τέλος καθώς ο Παναθηναϊκός διατήρησε το +5, 22-17 και έφτασε με μπλοκ της Χαντάβα στην Χίπε με 25-18 στη νίκη 3-0 , γνωρίζοντας την αποθέωση της κερκίδας.

Διαιτητές: Μυλωνάκης – Κουτσούλας, Επόπτες: Κατερλή – Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Παρατηρητής Αγώνα: Γεωργόπουλος, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης, Διαιτητής Challenge: Γεροθόδωρος.

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-23
2ο σετ: 7-8, 16-13, 19-21, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-21, 25-18) σε 86′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 12 (11/30 επ., 1 άσσος), Κρος 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 16 (16/27 επ., 62% υπ. – 46% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 17 (13/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 23% άριστες), Μεταξά 2 (0/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 68% υπ. – 59% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 3 (3/4 επ.), Στεπανένκο 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (3/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 1 (1/5 επ.), Σάλας 13 (13/28 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Μαριάνα Κόστα 8 (6/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 28% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 10 (9/29 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 42% υπ. – 42% άριστες), Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη 1 (1 άσσος), Ξανθοπούλου.